doktor

Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór, a dokładnie tkanka tłuszczowa, pokryta błoną włóknistą, zlokalizowana w miejscach, w których występuje warstwa tłuszczowa. Mobilny nowotwór podskórny jest dość elastyczny, nie powoduje żadnych bolesnych doznań. Najczęściej może być widoczny gołym okiem, ale może być również zdiagnozowany tylko przez badanie dotykowe.

W większości przypadków tłuszczak pojawia się na zewnętrznych powierzchniach skóry, ale może również wystąpić na narządach wewnętrznych z warstwą tłuszczową. Czasami na ciele może występować kilka tłuszczaków. Ogólnie rzecz biorąc, tłuszczak jest defektem kosmetycznym, ale są też przypadki zmiany tłuszczaka w tłuszczakomięsaka. Dlatego lekarze zalecają usuwanie tłuszczaków.

Diagnostyka tłuszczaków

Aby prawidłowo ustalić rodzaj guza, konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego. Czasami wystarczy badanie zewnętrzne, palpacyjne. Jeśli trzy słowa są potwierdzone słowami: guz pojawił się dawno temu, ma bardzo powolny wzrost i nie powoduje żadnego dyskomfortu, to wystarczy, aby ustalić diagnozę. Dokładniejsze informacje można uzyskać, gdy tkanka wewnątrz tłuszczaka zostanie poddana badaniu. W tym celu wykonywane jest nakłucie i otrzymane komórki są dokładnie badane pod mikroskopem.

Na czym polega usuwanie tłuszczaków?

Jeśli chirurg rozpozna tłuszczaka, to najbardziej racjonalną opcją, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jest jego usunięcie. Jest to konieczne, ponieważ, po pierwsze, zawsze istnieje ryzyko, że łagodny nowotwór zmieni się w złośliwy, a po drugie jest to dyskomfort psychiczny, pociągający za sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Obecnie istnieją trzy rodzaje usuwania tłuszczaków: chirurgia, liposukcja i laser. Trzeba pamiętać, że im mniejszy tłuszczak, tym mniejsza interwencja chirurgiczna. Dotyczy to zwłaszcza dzieci. Niewielka i dość bezbolesna interwencja może być przeprowadzona w gabinecie chirurgicznym, bez uciekania się do hospitalizacji. Jeśli usuwanie tłuszczaków zostanie odroczone w czasie, a guz osiągnie pewien rozmiar, to po usunięciu rana będzie musiała zostać zszyta.

Usuwanie tłuszczaków na głowie

Osobliwością tego miejsca jest to, że tłuszczak może pozostać niezauważony przez długi czas. Dość często kobiety o długich, grubych włosach dość późno zauważają guza. Podczas czesania lub podcinania włosów tłuszczak może zostać uszkodzony. Pojawienie się urazu zwiększa prawdopodobieństwo przejścia do postaci złośliwej.

Usunięcie tłuszczaka z szyi

Dość często taki tłuszczak jest mylony z powiększonymi węzłami chłonnymi. Na zewnątrz trudno jest odróżnić tę zmianę, ale konieczne jest wykorzystanie takich objawów charakterystycznych dla zapalenia węzła chłonnego, jak: wzrost temperatury, ból szyi, ból głowy, osłabienie całego organizmu. Mały guzek (nie więcej niż półtora centymetra) nie jest niebezpieczny. Ale jeśli ktoś zauważył, że guz zaczął szybko rosnąć, jest to sygnał do podjęcia radykalnych środków.

Na czym polega laserowe usuwanie tłuszczaków?

Procedura polega na bezkrwawym usunięciu guza, dzięki czemu następuje szybkie gojenie bez obrzęku i ropienia. Operacja jest bezbolesna, towarzyszy jej znieczulenie miejscowe. Laserowe usuwanie tłuszczaka przeprowadzane jest poprzez cięcie skóry wiązką laserową, chirurg usuwa guzek, oczyszcza pozostałości po tłuszczaku. Zabieg jest bezbolesny, nie ma krwawienia, ponieważ występuje jednoczesne uszczelnienie naczyń. Średnio operacja trwa nie dłużej niż trzydzieści minut.

Klasyczne usuwanie tłuszczaków

Jeśli tłuszczak jest mały, interwencja chirurgiczna jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje małe nacięcie za pomocą skalpela, usuwa guza z otaczającą go łącznotkankową torebką. Jeśli to się nie powiedzie, prawdopodobnie powstanie nowy tłuszczak. Następnie na ranę nakładane są szwy i sterylny opatrunek. Jeśli guz był duży, drenaż pozostaje w ranie przez kilka dni.

Liposukcja tłuszczaka

Ta interwencja polega na usunięciu zawartości tłuszczaka za pomocą ssania lub strzykawki przez igłę do nakłuwania o dużej średnicy. Po tej manipulacji pozostaje wysokie ryzyko nawrotu guza.

Konsekwencje operacji usuwania tłuszczaka

Powikłania po usunięciu tłuszczaka to zjawisko dość rzadkie. A jednak się zdarzają. Na przykład krwawienie, jeśli guz został usunięty skalpelem. Po usunięciu dużych tłuszczaków, jama pozostająca w ich miejscu może być wypełniona płynem surowiczym i niewielką ilością krwi.

Opublikowano w kategorii: Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *