nauczyciel i jego pensja

Zarobki nauczycieli w Warszawie

Nauczyciele to specyficzna profesja. Z jednej strony ciągle cieszą się bardzo dużym szacunkiem wśród Polaków z racji tego, że pełnią nie tylko funkcje edukacyjne ale również wychowawcze. Kim byśmy byli dzisiaj, gdyby nie nauczyciele, którzy w szkołach, na różnych etapach naszej edukacji przekazywali nam cenną wiedzę z różnych dziedzin od matematyki, fizyki i chemii przez biologię i język polski, a na historii kończąc. Z drugiej jednak wciąż przedstawiciele tej profesji nie mogą cieszyć się godną pensją i uposażeniem odpowiednim do autorytetu jakim obdarza ich społeczeństwo. Powszechna jest opinia, że nauczyciele zarabiają za mało. Warto jednak zadać sobie pytanie, ile zarabiają nauczyciele i czy będąc nauczycielem w Warszawie da się przeżyć? Czy pensja nauczycielska wystarcza do przysłowiowego pierwszego? Jakiego rodzaju inne uposażenia i szanse daje zawód nauczyciela?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile zarabiają nauczyciele?
 • Ile dni wolnych mają nauczyciele?
 • Jakie dodatki do pensji mają nauczyciele?
 • Ile godzin w tygodniu pracuje nauczyciel?

Ile wynosi pensja nauczyciela?

Wynagrodzenie nauczyciela w Polsce to kwestia bardzo skomplikowana. Dużo zależy od stażu pracy oraz kwalifikacji jakie przedstawia sobą nauczyciel. Najgorzej mają więc ci, którzy są dopiero po skończonej szkole, tytułują się stopniem licencjata i nie mają większych kwalifikacji. Są więc nauczycielami na stażu nauczycielskim. Nauczyciel na stażu zarobić może około 2000 zł brutto więc na rękę jest to niewiele ponad 1400 zł. Nieco lepszą sytuacje mają nauczyciele z dyplomem magistra i przygotowaniem pedagogicznym. Nauczyciele z ukończonymi studiami magisterskimi zarobić mogą około 2300 zł brutto. Kolejny etap kariery nauczyciela w Warszawie to stopień nauczyciela kontraktowego – ten zarabia o 100 zł więcej, czyli około 2400 zł brutto. Po kilku latach staje się nauczycielem mianowanym z pensją około 2700 zł. Nauczyciel dyplomowany, czyli taki, który może poszczycić się już naprawdę dużym stażem pracy i kwalifikacjami zarabia około 3200 zł brutto. Jak widać nie są to zarobki, które mogłyby, mówiąc kolokwialnie powalić z nóg.

pensja nauczyciela

(Pensja nauczyciela nie jest zbyt atrakcyjna. Nauczyciele wciąż zarabiają zbyt mało)

Ile godzin pracuje nauczyciel?

Jak pokazują badania nauczyciel pracuje średnio 48 godzin tygodniowo. W tę liczbę wliczone są też godziny, które musi poświęcić na pracę w domu przy sprawdzaniu wypracowań, testów, klasówek czy sprawdzianów oraz przygotowanie się do kolejnych zajęć w szkole. Niezależnie od tego czy jest to podstawówka czy szkoła średnia (techników, zawodówka, liceum) nauczyciele spędzają mniej więcej tyle samo czasu na pracę w ciągu tygodnia. 18 godzin spędzają w ciągu tygodnia na prowadzeniu zajęć, pozostałe godziny to czas na wspomniane wcześniej zajęcia oraz godziny wychowawcze czy spędzone na świetlicy. Niektórzy uważają więc, że nauczyciele pracują mało. Często bowiem mają w planie lekcyjnym zaledwie 3-4 godziny lekcyjne (a więc trwające 45 minut) lekcje, a potem idą do domu. Nie bierze się jednak pod uwagę długich godzin jakie nauczyciel spędza na zajęciach dodatkowych. Praca nauczyciela to nie tylko godziny spędzone w szkole i o tym trzeba pamiętać. Pensja nauczycielska może więc wydawać się na odpowiednim poziomie w stosunku do przepracowanych godzin jednak to tylko pozory.

Ile wolnego mają nauczyciele?

To, co przyciąga wiele osób do zawodu nauczyciela oświatowego i rekompensuje fakt niskiej pensji nauczyciela to fakt, że pracuje on wtedy, gdy trwa rok szkolny, a to oznacza, że w przypadku szkół podstawowych i średnich (do niedawna też gimnazjów) nauczyciele mają wolne dwa miesiące w wakacje – lipiec i sierpień, a w praktyce jeszcze kilka dni w czerwcu. Dodatkowo w grę wchodzą ferie zimowe, które trwają dodatkowe dwa tygodnie i wszelkie przerwy świąteczne od zajęć w szkole. Nauczyciele akademiccy mają jeszcze więcej urlopy – wszak przerwa wakacyjna studentów to aż trzy miesiące. Ten dodatkowy miesiąc można wykorzystać na dodatkowe zajęcia zarobkowe, pracę akademicką i oświatową, przygotowanie się do zajęć lekcyjnych w zbliżającym się semestrze czy też po prostu najzwyczajniej w świecie odpocząć na urlopie. Dla nauczycieli to bardzo ważne, gdyż praca z uczniami to ciągły stres i konieczność zwracania dużej uwagi na niejednokrotnie niedojrzałych młodych ludzi. To więc duża odpowiedzialność na niedużą pensję.

pensja nauczyciela

(Praca nauczyciela to stosunkowo niewielka pensja i duża odpowiedzialność)

Premie finansowe w pracy nauczyciela – dodatki do pensji nauczyciela

Jeśli zastanawiasz się ile zarabia nauczyciel to poza zwykłą pensją, należy wziąć też pod uwagę pozostałe uposażenia nauczycielskie, takie jak premie i dodatki do wypłaty. Możliwości dodatkowego zarobku przez nauczycieli jest kilka, od dodatków za trudne warunki sprawowania pracy, pełnione funkcje w służbie oświaty jak np. stanowisko dyrektorskie czy wychowawcze, a także trzynaste pensje nauczycielskie. Dodatkowo nauczyciele otrzymują też jednorazowe nagrody za staż pracy, czyli za przepracowane lata. Pierwsza taka nagroda jako uzupełnienie pensji nadchodzi już po dwudziestu przepracowanych latach i stanowi 75% miesięcznej pensji. Nie jest to więc duża suma. Dodatki do pensji dla nauczyciela to:

 • Dodatek za sprawowaną funkcję dyrektora placówki edukacyjnej,
 • Dodatek do pensji za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy,
 • Dodatek jednorazowy za przepracowane 20 lat (75% pensji),
 • Dodatek do pensji za przepracowane 25 lat (100% pensji),
 • Dodatek do pensji nauczyciela za przepracowane 30 lat (150% pensji),
 • Dodatek do pensji nauczyciela za przepracowane 35 lat (200% pensji),
 • Dodatek do pensji nauczyciela za przepracowane 40 lat (250% pensji).

Istnieje również instytucji dodatku motywacyjnego do wypłaty nauczyciela w Polsce, niezależnie od przedmiotu jakiego naucza. Dostają go więc zarówno nauczyciele matematyki, nauczyciele fizyki, chemii czy WF-u. W zależności od miasta może od wynosić od 100 do nawet 600 zł. Największe dodatki motywacyjne otrzymują jako dodatki do pensji nauczyciele w Warszawie.

 

Korepetycje jako sposób na dorobienie do pensji nauczyciela

Wspomnieliśmy już, że nauczycielstwo to specyficzny zawód, w którym jego przedstawiciele mają stosunkowo dużo wolnego czasu. Wynika to z faktu wolnych weekendów, popołudni, wakacji, ferii i stosunkowo niewielkiej liczby godzin jaką przepracowują w tygodniu (18 ustawowo). Oznacza to, że w wolnym czasie często i chętnie udzielają korepetycji, aby dorobić sobie do swojej pensji nauczycielskiej. Żeby więc odpowiedzieć na pytanie ile zarabia nauczyciel w Warszawie należy dodać do tego też stawki za udzielane korepetycje. Popyt na tego typu zajęcia dodatkowe jest bardzo duży, gdyż dzieci coraz częściej mają problem z dostosowaniem się do programu edukacji i nauczyciele podczas korepetycji im w tym pomagają. Za godzinę dodatkowych zajęć w Warszawie zapłacimy od 40 do 150 zł średnio.

Ilu jest nauczycieli w Warszawie?

Jak podają statystyki w stolicy naszego kraju jest ponad 25 tysięcy nauczycieli. To duża grupa ludzi, która bardzo ciężko pracuje kształtując nasze przyszłe pokolenia. Bardzo dobrą wiadomością jest to, że z roku na rok pensje nauczycielskie, choć niewiele to jednak rosną. Niestety często ta grupa zawodowa musi wychodzić na ulice, żeby strajkować i tym samym walczyć o swoje podwyżki pensji. Nieco lepiej niż w publicznych szkołach zarabiają nauczyciele w placówkach prywatnych, szczególnie w dwujęzycznych i elitarnych, których w Warszawie jest całkiem sporo. Zarobki nauczycieli pozostawiają jednak wciąż wiele do życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *