opony wymiana

Kierowcy mają to do siebie, że często dają się zaskakiwać – a to zaskoczy ich zimowa pogoda, a to zbyt szybko pojawiające się lato. Nawet jeśli, tak jak w tym roku, zima skończy się wyjątkowo późno to i tak znajdą się tacy, którzy wciąż nie wymienili opon na letnie. To duży błąd, którego nie warto popełniać, gdyż może mieć naprawdę poważne konsekwencje. O tym dlaczego należy zmieniać opony w samochodzie z zimowych na opony letnie dowiecie się z tego artykułu.

Względny prawne, oszczędnościowe i kwestie bezpieczeństwa

Po pierwsze warto zacząć od przypomnienia, ze polskie prawo wymaga od kierowców zmiany ogumienia dwa razy w roku, tak aby było dostosowane do aktualnie panujących warunków na drodze. Oczywiście wiąże się to z kosztami, które należy ponieść w związku z wizytą w wulkanizacji i ewentualnym kupnie nowych opon, gdy starsze się już wyeksploatują. Poza względami prawnymi istnieją też inne powody, dla których zmieniamy opony z zimowych na letnie, gdy na zewnątrz topnienie śnieg, a temperatura rośnie. Chodzi o wspomniane koszty, których niektórzy kierowcy mogą chcieć uniknąć i stąd ich niechęć do wymiany opon. Niestety to bardzo niewłaściwe i krótkowzroczne myślenie. Jazda bowiem na zimowych oponach w lecie sprawia, że ogumienie zużywa się bardzo szybko, przez co częściej musimy dokonywać zakupu nowych opon. To co więc na pozór wydaje się wydatkiem, jest w istocie realną oszczędnością dla kierowcy, który lepiej wykorzystuje swoje opony.

Co więcej, poza aspektami prawnymi i oszczędnościowymi warto zwrócić uwagę jeszcze na kwestie bezpieczeństwa. Nie bez powodu ta dużą uwagę zwraca się na jakość ogumienia w samochodzie. Stanowi ono przecież o możliwościach auta w kwestii hamowania i przyczepności, a to przecież niezwykle istotne czynniki, które mogą mieć wpływ na życie ludzkie, w razie gdyby doszło do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Opony letnie są bardziej wytrzymałe na wysokie temperatury oraz są lepiej niż zimowe dostosowane do jazdy na suchej i mokrej powierzchni. Warto o tym pamiętać podczas wymiany opon. Nasze bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze i nie ma co lekceważyć konieczności wymiany opon i przekładać tej czynności w nieskończoność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *