Poznaj indywidualność – Charles Bukowski

Poznaj indywidualność – Charles Bukowski

29 września 2017 0 przez Redakcja

Charles Bukowski to amerykański poeta, powieściopisarz, scenarzysta filmowy i rysownik. Urodził się 16 sierpnia 1920 roku. Był znany z awanturniczego, pełnego skandali życia a także ze śmiałości do kobiet. Twórczość Bukowskiego inspirowana była jego własnymi doświadczeniami, związanymi z seksem, biedą, alkoholem i słabościami każdego człowieka.

Ale zanim stał się osobą sławną i pewną siebie, był zakompleksionym chłopakiem który nie był w stanie porozmawiać z żadną ze swoich koleżanek, a co dopiero zatańczyć,  na balu kończącym szkołę średnią. Cnotę stracił dopiero w wieku 23 lat z prostytutką. Jego rodzice trzymali go pod kloszem, nie pozwalali mu bawić się z innymi dziećmi, ponieważ uważali się za lepszych od sąsiadów. Nie chcieli też żeby bawił się sam, z obawy że zniszczy sobie ubranie.  Matka często wychwalała go i pisała do rodziny, że jest bardzo słodki.  Jednak Bukowski,  już w szkole podstawowej przestał być słodki, kiedy ojciec pierwszy raz uderzył go, za bójkę w szkole. Matka nie potrafiła, lub nie chciała go bronić. I tak przez kolejne lata regularnie obrywał od ojca.   W wieku 13 lat pojawił się u niego trądzik, który naznaczył go na całe życie, w późniejszych latach stał się jego wizytówką. Bo, nie były to zwykłe pryszcze,  a mnóstwo wielkich jak jabłka czyraków, które miał na nosie, na powiekach, za uszami i we włosach na głowie.  Z  tego powodu czuł się napiętnowany, i nieakceptowany przez rodziców.  Jego azylem stał się pokój w którym bardzo dużo czasu spędzał sam.  To wtedy młody Bukowski postanowił że musi pokazać na co go stać. Jego drogą do sukcesu miało być pisanie.

Powieść Bukowskiego, która go ukształtowała

Powieścią, która w znaczący sposób ukształtowała,  życiową , a także pisarską drogę artysty, był  „Pył”  Johna Fantego, której bohaterem był ubogi pisarz, miłośnik podrzędnych barów.  W swojej twórczości Bukowski starał się być jak najbliżej prawdziwego życia – tak mu się przynajmniej wydawało. A dla niego nie było to nic innego jak dziwki, alkohol, bójki, nędza.  Pisał językiem wulgarnym, używał prostego stylu,  a i tak  jego twórczość ujmuje głębokim zrozumieniem ludzkiej natury.

Zanim Bukowski wydał cykl powieści, w którym stworzył postać alkoholika Henry’ego Chinaskiego, i stał się sławny szukał ukojenia wśród kobiet podobnie doświadczonych przez los jak on. Dlatego jego kobiety często miały jakiś defekt -Jane Cooney Baker była alkoholiczką, a Barbara Frye nie miała dwóch kręgów szyjnych, przez co wydawała sie wiecznie przygarbiona. Dopiero gdy zaczął zarabiać na swoich publikacjach, nie wstydził się podejść – jak sam określił- nawet do ‘Miss Świata’ .  A jaki był Bukowski według kobiet? Z ich punktu widzenia, był mało atrakcyjny fizycznie,  jednak posiadał w sobie iskrę, która przyciągała do niego tabuny wielbicielek ( co miało jednak miejsce dopiero po trzydziestce ).  Pisarz złamał wiele serc, był dwukrotnie żonaty, a o jego przelotnych znajomościach i romansach, można by pisać tomy. Sam Bukowski zajął się tym tematem, w powieści ‘ Kobiety’  w której można dopatrzeć się pocztu kobiet Charlesa Bukowskiego.

Alkohol w życiu Bukowskiego

W jego życiu alkohol, zajmował szczególne i wyjątkowe miejsce. Był jego nieodłącznym atrybutem bez którego nie potrafił się obejść. Alkohol jest wszechobecny zarówno w jego biografii jak i w jego utworach.  Bardzo często podczas spotkań ze słuchaczami pił , ale nie było to uznawane za obrazę, takiego chciano go widzieć. Charles kilka razy próbował wyrwać się z nałogu alkoholowego, ale nigdy skutecznie.

Przez swoje uwielbienie do mocnych trunków, wyglądał dziwnie. Długa szczęka, wąskie wargi, smutne zapadnięte oczy jak szparki, wielki, pijacki, czerwono – fioletowy nos, postrzępiona siwa broda i tłusta skóra pokryta bliznami po trądziku.

Charles Bukowski zmarł 9 marca 1994 roku. Jego życie wypełniały kobiety, alkohol, i pisanie wielu wierszy, powieści i opowiadań.

Trądzik Charlesa Bukowskiego

Kompleksy z powodu trądziku zamknęły go w obskurnych mieszkaniach z butelką w dłoni. Ale zamknęły go by pisał i dzięki temu stał się sławny.