Upadłość konsumencka Warszawa, gdzie szukać wsparcia, gdy bankrutujesz w Warszawie?

Upadłość konsumencka Warszawa, gdzie szukać wsparcia, gdy bankrutujesz w Warszawie?

27 lipca 2020 0 przez Redakcja

Jeżeli zajrzałeś do tego artykułu, to znaczy, że zastanawiasz się nad tym, czym jest upadłość konsumencka? Kto może ją ogłosić oraz gdzie szukać pomocy? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania z tym związane a my podpowiemy ci, w jaki sposób rozwiążesz swoje problemy.

Upadłość konsumencka – co to jest?

Zanim powiemy ci, w jaki sposób i z czyją pomocą ogłosić upadłość konsumencką, najpierw wyjaśnijmy pokrótce, co właściwie ona oznacza? Wbrew powszechnemu poglądowi, jest to postępowanie sądowe skierowane tylko i wyłącznie dla osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Umożliwia ona anulowanie zadłużenia w całości lub w części oczywiście pod warunkiem, że konsument udowodni, że jest niewypłacalny. W tym zakresie bardzo przydaje się pomoc specjalisty, dlatego upadłość konsumencka w Warszawie lepiej przeprowadzić z adwokatem (upadlosckonsumencka.expert). Z takim wsparciem zdecydowanie łatwiej będzie dostarczyć dowodów na to, że nie posiada się odpowiedniego kapitału do spłaty zadłużenia. Należy jednak zaznaczyć, że ogłoszenie upadłości dotyczy tylko i wyłącznie tych długów, które zaistniały przed wszczęciem postępowania sądowego. Co ciekawe, do zadłużenia może dojść zarówno w sposób świadomy, jak i nieświadomy.

Zatem nawet w przypadku kiedy to celowe działania doprowadziły konsumenta do niewypłacalności, to mimo wszystko ma on prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Oczywiście należy mieć świadomość, że sąd nie potraktuje takiej osoby w sposób identyczny, co tych, których na do bankructwa, doprowadziły np. działania osób trzecich, czy inne niezależne od niego czynniki jak utrata pracy czy ciężka choroba. Konsument zostaje uznany za niewypłacalnego, wtedy kiedy zostanie udowodnione, że jego miesięczne wynagrodzenie jest zbyt niskie, aby mogło pokryć wydatki związane z utrzymaniem oraz spłatą długów.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Aby rozpocząć proces ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, należy złożyć wniosek do sądu oraz uiścić opłatę w wysokości 30 złotych. Wiele osób stojących przed taką koniecznością, zwłaszcza większych miastach jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, decyduje się na skorzystanie z usług kancelarii prawnych, rezygnują z samodzielnego przygotowania pisma sądowego. Właśnie to, w jaki sposób zostanie ono sformułowane, jest dla sądu decydujące. Od jego treści zależy bowiem przekonanie sądu do umorzenia długu w całości lub w części. W takiej sytuacji pomoc fachowca jest wręcz nieoceniona.

W przypadku kiedy sąd uzna, że dłużnik jest w stanie spłacać dług w pewnej jego części, wówczas ustalany jest dogodny harmonogram spłat. Zdarza się również tak, że wydawane zostaje postanowienie, na mocy którego konsument musi sprzedać swoje mienie. Najczęściej w takich przypadkach konieczne jest oddanie samochodu, mieszkania czy sprzętów, których wartość może pokryć koszty zadłużenia.

Trzeba mieć także świadomość tego, że w zależności od wysokości długu proces może trwać dłużej lub krócej. Nie można się nastawiać, że upadłość zostanie ogłoszona po pierwszej rozprawie. Bywa, że sprawa się przeciąga, przez co staje się żmudna i skomplikowana. Konsekwencje samego ogłoszenia związane są bezpośrednio z majątkiem dłużnika. Wraz z ogłoszeniem wyroku traci on wszelkie prawo do zarządzania własnym majątkiem, który zostaje przekazane syndykowi.