pieniadze

Wiele osób nie ma zbyt dużego zaufania do banków i tradycyjnych lokat w pieniądz papierowy, który coraz częściej przyjmuje postać elektroniczną. Kryzys, który kilka lat temu na rynkach światowych obnażył słabości rynków finansowych i podważył dobre imię bankowości.

Inwestorem może być każdy z nas, każdy człowiek, który dysponuje pieniędzmi. Wiele osób jest zaniepokojonych faktem, że depozyty mogą nagle być obłożone wysokim podatkiem wynikającym z chociażby globalnego kryzysu finansów publicznych takiego jak miał miejsce w 2008 roku. Złoto i kruszce szlachetne ze względu na spore wahania wartości i jest trudne przekazywanie tego typu depozytów. Czy może więc warto zainwestować w waluty elektroniczne?

Jaka lokata będzie najlepsza?

W tej sytuacji najlepszą lokatą kapitału wydają się być nieruchomości, w tym również grunty rolne i budowlane. Jest to bardzo popularna forma lokowania oszczędności. Taka lokata może mieć przez długi czas swoją wartość gdyż ziemi nie grozi nagła nadprodukcja. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej ceny ziemi rolnej wzrosły średnio o prawie 400%, co jest skutecznym argumentem za. Taka lokata daje rentowność rzędu 20-50% rocznie. Co więcej nawet do 200% rocznie można zarobić na przekształconych w działki budowlane gruntach rolnych.

Dużą wartość, co oczywiste osiągną depozyty w nieruchomościach gruntowych wokół wielkich aglomeracji miejskich oraz w atrakcyjnych zakątkach turystycznych kraju. Może to być więc nie tylko Warszawa czy Gdańsk ale również Zakopane czy Darłowo. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się tereny wokół miejscowości uzdrowiskowych. Tą ostatnią ofertą szczególnie interesują się Niemcy czy Holendrzy poszukujący atrakcyjnych działek na tzw. drugi dom na cele rekreacyjno-wypoczynkowe głównie na Mazurach, które są im historycznie bliskie.

Co świadczy o rozsądnej inwestycji?

Każdy kto chciałby rozpocząć inwestowanie musi pamiętać, że bezpieczne inwestycje w lokaty gruntowe powinny zakładać okres depozytu na co najmniej 5 lat, gdyż w tym czasie wygasają ewentualne obciążenia podatkowe (między innymi: podatek dochodowy). Obserwatorzy trendów na rynku nieruchomości bez żadnych wątpliwości stwierdzi, że ceny gruntów rolnych i budowlanych pną się cały czas w górę.

Mając na uwadze oprocentowanie lokat bankowych oferujących zysk w wysokości około 3-6% rocznie oraz prognozy na rynkach finansowych śmiało można stwierdzić, że lokaty w grunty są i będą przez długi czas najpewniejszą i najbardziej bezpieczną formą zabezpieczenia. Dobrym miejscem, gdzie można poczytać o finansach domowych i inwestycjach jest portal Finanseity.pl, gdzie znajdziemy szereg porad dotyczących dobrych lokat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *