Ile zarabia policjant w Warszawie?

Ile zarabia policjant w Warszawie?

18 listopada 2018 0 przez Redakcja

Zarobki policjantów

Policja jest instytucją państwową powołaną do utrzymywania bezpieczeństwa wśród obywateli oraz pełniącą jednocześnie służbę porządkową i – jako jeden z organów ścigania – zajmującą się poszukiwaniem i mówiąc kolokwialnie, wsadzaniem do więzień przestępców. Jednak nie zawsze policja funkcjonowała na terenie naszego kraju i nie zawsze policjanci pilnowali naszego bezpieczeństwa. Kiedy powstała w Polsce policja, jako instytucja i ile zarabiają jej funkcjonariusze? Na temat zarobków policjantów odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszym artykule na warszawskim portalu informacyjnym Wieści z Warszawy.

Z tego materiału dowiesz się m.in:

  • Ile zarabia policjant?
  • Jakie istnieją rodzaje służb policji?
  • Jakie wydziały są w policji?
  • Co składa się na pensję policjanta?
  • Jaki jest podział administracyjny policji w Warszawie?

W poprzednim ustroju, w wczasach komunistycznych na terenie naszego kraju zadania dzisiejszej policji pełniła instytucja o nazwie milicja. Z oczywistych względów (represje, dławienie obywatelskich postaw) nie cieszyła się ona społecznym poparciem z czego świetnie zdawała sobie sprawę władza, która szybko postanowiła zadziałać. Już więc rok, po odzyskaniu przez Polskę wolności, w 1990 roku, a dokładnie 6 kwietnia powołano nową instytucję – Policję. Stało się to na mocy ustawy przegłosowanej przez Sejm Rzeczypospolitej.

Ile zarabia policjant kryminalny, śledczy, prewencyjny

Policja dzieli się na kilka rodzajów służb: kryminalną, śledczą, wspomagającą i prewencyjną. Każda z nich posiada odrębne kompetencje i zadania i jej funkcjonariusze mają różne, choć zbliżone zarobki. Dodatkowo polska policja posiada następujące wydziały, w ramach których ustrukturyzowana jest praca tej instytucji:

  • Kryminalny,
  • Prewencyjny,
  • Drogowy,
  • Logistyczny,
  • Sądowy
  • Oddziały specjalne.

Wszyscy funkcjonariusze tych sześciu wydziałów polskiej policji dbają o nasze bezpieczeństwo zarówno tutaj w Warszawie, jak i w całym kraju, a także za granicą współpracując z innymi funkcjonariuszami. Za tę pracę otrzymują oczywiście odpowiednie wynagrodzenie finansowe. Ile zarabia policjant? Jak określane są zarobki policjantów? Kto decyduje o tym, ile zarabiają policjanci?

zarobki policjanta

(Na zarobki policjanta składa się kilka elementów)

Pensja policjanta

Podobnie jak w przypadku nauczycieli, o których pisaliśmy niegdyś w artykule „ile zarabiają nauczyciele w Warszawie„, aby odpowiedzieć na pytanie ile zarabia policjant należy wiedzieć, że na jego pensję miesięczną składa się kilka elementów i nie jest to pensja stała i zawsze taka sama. Różni policjanci, w zależności od umiejętności, pełnionych funkcji, doświadczenia zarabiają różne pieniądze, a więc w tym przypadku jest podobnie, jak w każdej innej branży, również w sektorze prywatnym, gdzie doświadczenie nabyte przez lata pracy ma ogromne znaczenie i realnie przekłada się na kwoty pobierane co miesiąc od pracodawcy, którym w  przypadku policjantów jest skarb państwa. Oznacza to, że na pensję policjantów składamy się my wszyscy, obywatele płacąc podatki. Oczywiście w zamian otrzymujemy bezpieczeństwo zapewniane przez funkcjonariuszy policji.

Ile zarabia policjant? Części składowe pensji policjanta

Jakie części składowe tworzą pensję policjanta? Odpowiedzmy więc sobie na pytanie o to co składa się na pensję policjanta wykonującego swoją pracę. Jest to podstawa uposażenia, czyli wynagrodzenie zasadnicze, do tego dochodzi dodatek stażowy, który uzależniony jest od przepracowanych w policji lat. Istnieje również dodatek funkcyjny za określone zasługi (zajmowany stopień). Dodatkowe pieniądze do pensji policjanta stanowi tzw. dodatek mundurowy, który policjanci otrzymują raz w roku. A więc dodatki do pensji policjanta to:

  • Dodatek stażowy.
  • Dodatek funkcyjny,
  • Dodatek mundurowy.

Należy pamiętać, że policjanci otrzymują również liczne wsparcie od Państwa w ramach rozszerzonego systemu świadczeń socjalnych. Nierzadko policjanci otrzymują mieszkania pracownicze na początek swojej kariery zawodowej, zwroty za jedzenie czy pralnie (co jest zrozumiałe, bo policjant, jako reprezentant Państwa Polskiego, nie może chodzić głodny i brudny). Ile jednak łącznie zarabia policjant?

Obecnie zarobki policjanta to od 1900 zł netto na początku swojej kariery do 4200 zł. Tyle zarabiają policjanci patrolujący ulice, łapiący rzeczywiście przestępców i dbający codziennie o nasze bezpieczeństwo na drogach i w domach. Nieco więcej zarabiają policjanci zajmujący funkcje kierownicze i ci, którzy posiadają wyższe szczeble. Nie są to jednak bardzo duże pieniądze. Nawet komendant na szczebli powiatowym może liczyć na pensję w wysokości około 7 tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że policjanci nie zarabiają dużych pieniędzy, a mimo to niekiedy narażają życie, by chronić obywateli. W Warszawie każdego dnia zdarza się mnóstwo incydentów (Najbardziej niebezpiecznie jest w Śródmieściu, o czym pisaliśmy w materiale: Które dzielnice są najbardziej niebezpieczne), wiele osób łamie prawo narażając innych na utratę zdrowia i życia, a policjanci są od tego by nas przed tym chronić.

Podział administracyjny policji w Warszawie

Wiedza o tym, ile zarabia policjant w Warszawie nie powala, gdyż nie są to duże sumy. Zarobki policjantów nie są oszałamiające, mimo to w Warszawie pracuje ich tysiące, a instytucja ta w Stolicy podzielona jest administracyjnie na określone rejony. Oto one:

  • KRP Warszawa I – Śródmieście
  • KRP Warszawa II – Mokotów, Ursynów, Wilanów
  • KRP Warszawa III – Ochota, Ursus, Włochy
  • KRP Warszawa IV – Wola, Bemowo
  • KRP Warszawa V – Bielany, Żoliborz
  • KRP Warszawa VI – Praga Północ, Białołęka, Targówek
  • KRP Warszawa VII – Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła

Komendy rejonowe policji w Warszawie obejmują różne dzielnice, które leżą obok siebie. W ten sposób, poszczególne jednostki policji mogą nadzorować powierzone sobie cele i ochraniać lokalną społeczność. Mimo, że zarobki warszawskich policjantów nie są zbyt duże to wydaje się, że dobrze spełniają oni swoją pracę każdego dnia ochraniając mieszkańców Warszawy.

Zobacz też: