2010 rokiem nowych projektów w e-sporcie?

2010 rokiem nowych projektów w e-sporcie?

7 października 2010 0 przez Redakcja

Kiedy w grudniu ubiegłego roku e-sportowi aktywiści, redaktorzy, a także zwykli fani podsumowywali mijający rok znakomita większość głosów przemawiała za tym, iż 2009 nie był czasem sprzyjającym polskiej scenie gamingowej. Brak tak dużych turniejów lanowych jak KODE5, EPS II czy ESWC skutecznie spowolnił intensywnie rozpędzające się w ostatnich latach e-sportowe koło. Po pierwszym kwartale obecnego roku stwierdzić można jednak z całą odpowiedzialnością, że e-sport znów nabiera wiatru w żagle.

Wszystko to dzięki ogromie projektów, które ukazały się w pierwszych miesiącach 2010 roku lub w ostatnich tygodniach 2009. Jeśli wszystkie zapowiedzi zostaną spełnione ilość dużych akcji związanych ze sportem elektronicznym przekroczy wszelkie znane nam dotąd granice! Co takiego się nam szykuje?!

Guns Are Dawn – wsparcie dla początkujących graczy

Guns Are Drawn to zdecydowanie najgłośniejszy e-sportowy projekt ostatnich miesięcy. Pierwszy raz o GAD usłyszeć mogliśmy w grudniu ubiegłego roku. Na początku działalności całość owiana była ścisłą tajemnicą i… Właściwie tak zostało do dziś. Wiemy, że założeniem twórców GAD jest szkolenie młodych zawodników CS ale na tym w zasadzie nasza wiedza się zamyka. Trzymanie tyle czasu w niepewności wydaje się co najmniej nieuzasadnione – no ale może to taka koncepcja marketingowa. Do tej pory najważniejszym osiągnięciem osób odpowiedzialnych za Guns Are Drawn jest wysłanie złotej piątki na turniej do Norwegii i – nie mniej spektakularne – zebranie ponad 3 tysięcy fanów na profilu facebook. Więcej na temat tego projektu dowiedzie się na oficjalnej stronie GAD pod TYM linkiem.

Allplay.pl – I liga gier komputerowych

Na początku roku w sieci pojawiły się informacje dotyczące nowej, tajemniczej ligi, w której gracze będą sowicie nagradzani za swoje osiągnięcia. Aspektem, który wzbudził zainteresowanie mediów w tej sprawie były dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rozwój ligi, które sięgać miały kilkuset tysięcy złotych! W połowie miesiąca ruszyła strona Allplay.pl jednak podobnie jak w przypadku Guns Are Drawn start ten wydaje się być nieco przedwczesny gdyż dzisiaj, po kilku miesiącach od premiery witryny internetowej nadal nie znamy szczegółów przedsięwzięcia. Tymczasem jednak możemy dołączyć do grona fanów Allplay na facebooku – wystarczy wejść w TEN link.

All Games League – konkurent dla ESL?

Projekt All Games League od początku wzbudzał ogromne zainteresowanie. Wszystko za sprawą trzech czynników: właściciela, reklamy i pieniędzy. Pierwszy z nich sprawił, że ludzie pokładli całe swoje zaufanie nowej lidze. Wszak marka Beholder, będąca właścicielem All Games League odznaczyła się bardzo pozytywnym śladem w polskim e-sporcie (organizator licznych turniejów)! Włodarze AGL zadbali również o odpowiednią reklamę swojego projektu. Video zapowiedzi, które przed startem ligi pojawiły się w sieci tylko podsyciły efekt oczekiwania wśród rodzimych e-sportowców. Okrzyknięcie zaś całego przedsięwzięcia konkurentem dla giganta w naszej branży – ESL wzbudziło ogromne nadzieje związane z ligą. To wszystko w połączeniu z żywą gotówką jaką gracze zdobywają za turnieje All Games League sprawiło, iż projekt ten naprawdę mocno zaznaczył swoją obecność na scenie! Całość ruszyła w 20 marca i – sądząc po ilości uczestników – wkupiła się w łaski graczy.

TeamPlay.pl – powrót popularnej platformy sit’n’go!

Wielki powrót Teamplay? Wszystko wskazuje na to, że tak! Na początku kwietnia w największych portalach e-sportowych w naszym kraju pojawiła się informacja o reaktywacji platformy turniejów sit’n’go, czyli szybkich cupów. TeamPlay w przeszłości gromadziło bardzo dużą rzeszę fanów, którzy w ramach rozgrywek tp dobierając się w drużyny odbywali setki meczów. Na tę chwilę wiemy jedynie, że nowe TeamPlay.pl kierować będzie swoje turnieje w stronę graczy FIFA lecz niemal pewne jest dołączenie kolejnych platform w miarę zbliżania się startu projektu, a ten przewidziany jest na czerwiec bieżącego roku. Na specjalnie utworzonym profilu w serwisie społecznościowym facebook (klik) znajdziecie wszelkie nowości dotyczące TeamPlay.pl.

EG-TV – nowa telewizja internetowa?

O tym czym właściwie jest EG-TV nie wiele wiemy. Slogan projektu brzmi „Najlepsza gamerska telewizja internetowa” co wydaje się ustawieniem poprzeczki samemu sobie bardzo wysoko. Na rynku mamy przecież sprawnie działające HSTV i CyberTV, które nieustannie emitują ciekawe programy dla rodzimego światka e-sportowego. Mimo to twórcy EG-TV nie tracą dobrego ducha i zapowiadają, iż dzięki ich staraniom e-sport „zacznie znaczyć coś więcej niż strefa no-lifów przed monitorami”. Wśród partnerów telewizji widzimy m.in. upadłą ligę GameBack lecz jej roli (jeśli takowa w ogóle jest) w EG-TV nie znamy, podobnie jak tajemnicą jest dla nas data startu projektu.

Jak widać każde z wymienionych wyżej przedsięwzięć poza All Games League wciąż jest w fazie przygotowywania do pełnego startu. Osoby stojące za tymi projektami przyjęły podobne formy autoreklamy jak np. wypuszczanie w sieć promocyjnych stron czy profile na facebooku. Mimo różnic pomiędzy poszczególnymi z nich jedno jest pewne. Rok 2010 będzie stał pod znakiem nowych przedsięwzięć na polskiej scenie e-sportowej! Okazuje się, że fatalny rok 2009 nie był zapowiedzią gorszych czasów, a nam udało się odbić od dna!