
ABC początkującego nurka
20 grudnia 2023Nurkowanie to ekscytujący i satysfakcjonujący sport. Wymaga on jednak odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz sprzętu. Sprawdź, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z nurkowaniem.
Nurkowanie – korzyści z pływania pod wodą
Nurkowanie to wyjątkowa dyscyplina sportowa. Pozwala na odkrywanie podwodnych atrakcji w tropikalnych rejonach, gdzie możemy spodziewać się niespotykanej dotąd fauny i flory. Dzięki temu podziwiać możemy rozległe pola raf koralowych oraz przeplatające się z nimi nietuzinkowe formacje skalne. Do tego zachwycającym doświadczeniem będzie pływanie w towarzystwie egzotycznych organizmów, w tym barwnych rybek czy przyjaznych delfinów. Wiele zależy również od wytyczonych przez Ciebie granic. W momencie, gdy czujesz się niekomfortowo z podpływaniem do określonego gatunku, warto poinformować o tym instruktora kursu lub partnera nurkowego.
Jednak nurkowanie to nie tylko okazja do zwiedzenia tropikalnych wód, to również okazja do zwiększenia wydolności organizmu. Z reguły przyjmuje się, że sport to zdrowie, a zatem taka aktywność fizyczna powinna przynosić nam wiele dobrego. I tak właśnie jest! Nurkowanie to świetny trening siły mięśni, równowagi, wytrzymałości oraz elastyczności. Warto również zauważyć jego pozytywny wpływ na naszą psychikę. Wysiłek przyczynia się do uwalniania hormonów szczęścia. Tym samym redukujemy stres i podnosimy swoje samopoczucie.
Dla kogo nurkowanie będzie świetną przygodą?
Nurkowanie to idealny sport dla osób ciekawych świata, które odczuwają ciągłą potrzebę podejmowania nowych zadań. Wymaganą umiejętnością okazuje się oczywiście pływanie w sposób umożliwiający utrzymanie się na wodzie przez dłuższy czas i przystosowania do otaczających prądów. Niestety istnieją przypadki, gdy pomimo takich umiejętności, nie możemy swobodnie nurkować. Zaliczamy do nich:
- choroby układu oddechowego;
- choroby sercowo-naczyniowe;
- schorzenia neurologiczne;
- problemy z równowagą;
- padaczka;
- migreny;
Jeżeli, któraś z tych kondycji dotyczy Ciebie, nie należy od razu się poddawać. Dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem, który zna nasz stan i historię choroby.
Jak się przygotować do nurkowania?
Nurkowanie wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno fizycznego, psychicznego, jak i materialnego. To pierwsze polega na wykonywaniu regularnych ćwiczeń wspomagających kondycję organizmu, szczególnie podczas pobytu w wodzie. Warto pamiętać o rozciąganiu oraz zwiększenia intensywności pracy układu krwionośnego przed wejściem do wody. Na komfort psychiczny wpływ na przygotowanie odpowiedniego planu nurkowania. Wraz z partnerem warto ustalić, na jaką głębokość i na ile czasu udajecie się w odmęty wody. Ponadto należy utrzymywać stały kontakt z pozostałymi nurkami. Dobrą praktyką okazuje się również wspólne sprawdzanie stanu każdego z towarzyszy.
Na koniec przygotowań pozostaje specjalistyczny sprzęt. Mowa tutaj głównie o kamizelce nurkowej, masce i płetwach. Jeżeli chodzi o jackety i skrzydła, niezwykle istotne okaże się dopasowanie ich do naszej sylwetki, aby nie utrudniały ruchów w kryzysowych sytuacjach. Zadbaj o dobry stan akcesoriów do nurkowania, dzięki czemu zapewnisz sobie również komfort psychiczny.
Artykuł sponsorowany

Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.