Aleja Armii Ludowej w Warszawie – co warto wiedzieć?

Aleja Armii Ludowej w Warszawie – co warto wiedzieć?

9 października 2020 0 przez Redakcja

Lokalizacja

Aleja Armii Ludowej w Warszawie stanowi fragment Trasy Łazienkowskiej. Zaczyna się tuż za mostem Łazienkowskim, a przecinając Aleje Ujazdowskie i ul. Marszałkowską, przechodzi w ul. Wawelską. Mimo dość dużej długości (2820 m), zawiera się w całości w dzielnicy Śródmieście.

Miejsca warte uwagi

W pobliżu Alei Armii Ludowej znajduje się m.in. Zamek Ujazdowski, w którym regularnie przedstawiane są wystawy artystyczne, czy obiekty sportowe, w tym słynny Torwar, który gości wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Ulica biegnie częściowo wzdłuż Pola Mokotowskiego, gdzie dawniej znajdował się poligon wojskowy, a teraz rozległy zespół parkowy. Ciekawe są także pomniki, w tym Pomnik Lotników Polskich upamiętniający ofiary II wojny światowej i Pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej z listą wielkich bitew w historii kraju. Najważniejszym budynkiem urzędowym jest prawdopodobnie Główny Urząd Statystyczny ulokowany przy samym końcu ulicy.

Zobacz też: ul. Jaktorowska w Warszawie

Osoby poszukujące miejsca do zjedzenia, znajdą tutaj liczne placówki gastronomiczne. W restauracji Da Gusto zjeść można kuchnię włoską, w tym i pizzę, Rozdroże oferuje swoim klientom głównie kuchnię polską, z kolei na mniejszą przekąskę udać się można do Lalki Marszałkowskiej, oferującej między innymi wyjątkowe burgery naleśnikowe. Wzdłuż alei Armii Ludowej znajduje się także kilka barów, gdzie wieczorem spotkać się można w towarzystwie znajomych.

Najważniejsze miejsca w pobliżu alei Armii Ludowej w Warszawie:

  1. Pomnik Lotników Polskich
  2. Torwar
  3. Zamek Ujazdowski
  4. Główny Urząd Statystyczny (GUS)
  5. Pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej

Aleja Armii Ludowej – historia

W latach 30. XX wieku planowano budowę ulicy na miejscu obecnej Alei Armii Ludowej, która nosić miała imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Plany pokrzyżowała wówczas niestety II wojna światowa i dopiero po roku 1945 do nich powrócono.

Zobacz też: ul. Długa w Warszawie

W latach 50. wzdłuż wytyczonej alei powstały pierwsze zabudowania, ale dopiero w 1968 przystąpiono do budowy. Ze względu na panującą wówczas w PRL sytuację gospodarczą, prace szybko przerwano. Ostatecznie, drogę otwarto w 1974, a przez wątpliwej jakości materiały i pośpiech przy pracach, już parę lat później asfalt stał się nierówny. Dziś Aleja Armii Ludowej to jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych Warszawy.

Fot. Google Maps