Badania, dzięki którym można wykryć nowotwór

Badania, dzięki którym można wykryć nowotwór

8 września 2021 0 przez Redakcja

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie. Te, które zależą od nas to przede wszystkim: prowadzenie odpowiedniego stylu życia, stosowanie właściwie skomponowanej diety oraz co bardzo ważne wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Profilaktyka ma olbrzymie znaczenie przy wielu chorobach. Warto miedzy innymi zaznaczyć, że wczesne ujawnienie niepokojących zmian to dla nas ogromna szansa w przypadku leczenia nowotworów. Jakie zatem badania profilaktyczne mogą pomóc nam w wykryciu raka w jego początkowym stadium?

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać regularnie?

Morfologia krwi to takie badanie, które z wielu względów warto wykonywać regularnie. Dzięki wynikom tego badania lekarz jest w stanie nie tylko określić ogólny stan naszego zdrowia, ale także rozpoznać czy w naszym organizmie nie dochodzi do takich procesów chorobowych, które to mogłyby świadczyć o wczesnym etapie rozwoju nowotworu. W przypadku podejrzenia raka poza podstawowymi badaniami krwi należy wykonać także test na obecność markerów nowotworowych we krwi.

Dla kobiet bardzo ważnymi badaniami profilaktycznymi są również takie badania jak: cytologia, mammografia czy tez samobadanie piersi. Cytologia to badanie ginekologiczne, z którego każda kobieta po ukończeniu 25 roku życia powinna skorzystać, co najmniej raz na 3 lata. W przypadku kobiet, u których istnieje zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu badanie to powinno być wykonywane częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Cytologia ma na celu wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy. Mammografia to natomiast badanie z użyciem niskiej dawki promieniowanie rentgenowskiego, które ma na celu wykrycie nowotworu piersi. O wykonywaniu regularnych badań mammograficznych powinny pamiętać kobiety po 40 roku życia. Zaś samobadanie piersi to badanie, które każda kobieta dla własnego zdrowia powinna wykonywać raz w miesiącu. Takie badanie pozwala wykryć niepokojące fałdki, guzki i zmiany. W przypadku badań samokontrolnych pomagających w wykryciu zmian nowotworowych ważnym badaniem dla wszystkich zarówno wszystkich zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest kontrola zmian skórnych.

Jakie jeszcze inne badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie ewentualnych nieprawidłowości świadczących o początkach rozwoju nowotworu w naszym organizmie?

Warto pamiętać o tym, że zmiany nowotworowe można wykryć także za pomocą takich badan jak: tomografia komputerowa, endoskopia, RTG klatki piersiowej czy też badania USG. Tomografia komputerowa to badanie, dzięki któremu otrzymuje się wyraźne i szczegółowe zdjęcia narządów i kości. Endoskopia polega na wprowadzeniu specjalnej sondy do ciała pacjenta za pomocą, której możliwe staje się uzyskanie obrazu pochodzącego z wnętrza danego narządu. Przy takim badaniu możliwe jest także pobranie wycinków do diagnozy. RTG klatki piersiowej to zaś badanie, które pomaga w wykrywaniu nowotworów płuc i śródpiersia, natomiast badanie USG to dobry sposób na wykrycie nowotworów w budowie narządów moczowo- płciowych czy też nowotworów jamy brzusznej bądź miednicy.

Partnerem materiału jest onkolmed.pl – Onkolog Warszawa