Balony z helem – Na co zwrócić uwagę?

Balony z helem – Na co zwrócić uwagę?

31 maja 2020 0 przez Redakcja

Na co zwrócić uwagę zamawiając firmę dekoratorską lub podczas samodzielnego napełniania balonów helem? Co zrobić aby NIE DAĆ SIĘ ZROBIĆ W BALONA?

Balony z helem – jak nie dać zrobić się w przysłowiowego BALONA.

Podczas mojej pracy przy dekoracjach balonowych często spotykam ludzi którzy zamawiając moją usługę nie mają pojęcia o balonach, właściwościach helu i jak powinna wyglądać usługa napełnienia helem balonów klasycznych, gumowych i foliowych. Niby co tu może być takiego trudnego? Jak w każdej branży, tak i przy dekoracjach balonowych możemy spotkać trudności i nieuczciwych dekoratorów.

Czym napełnić balon aby unosił się w powietrzu?

Wbrew pozorom jest to dość często zadawane pytanie. Możliwości jest kilka ale jako bezpieczny i jedynie właściwy sposób uważam napełnienie ich helem. Gaz jest dość drogi ale jego wielką zaletą poza unoszeniem się jest fakt, że jest to gaz niewybuchowy.

Jak długo latają balony wypełnione helem?

Tu ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, podane dane będą uśrednione i wynikają z moich obserwacji i informacji jakie dostaję od klientów.

BALONY GUMOWE: unoszą się około 8 godzin, aby znacznie wydłużyć ten czas stosujemy specjalny żel uszczelniający dostępny w sklepach balonowych lub na Allegro. Po odpowiednim zastosowaniu żelu, balon potrafi unosić się nad ziemią około 6 dni.

BALONY FOLIOWE: Tu najważniejsza jest firma, surowce jakie zostały wykorzystane do wyprodukowania balonika, z moich obserwacji wynika, że balony Chińskie „latają” od 1 godziny do tygodnia 🙂 Z balonikami produkcji Europejskiej, Amerykańskiej i Kanadyjskiej czas te wygląda nieco lepiej i wynosi od tygodnia do 2 miesięcy.

Warto dodać, że dodatkowymi czynnikami które wpływają na żywotność balonika są:

  • temperatura,
  • wilgotność,
  • klimatyzacja w budynku,
  • SZCZĘŚCIE 🙂

Na co zwrócić uwagę podczas napełniania balonów helem?

Kiedy zamówimy lub samemu zabiorą się Państwo za napełnianie balonów, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • HEL – jeśli jest to możliwe należy sprawdzić czy dekorator używa czystego helu czy mieszanki gazów, ma to ogromne znaczenie na długość unoszenia się balonów.
  • BALONY – warto zapytać osobę świadczącą usługę z jakiego źródła lub z jakiej firmy ma balony. balony słabej jakości mogą nie wytrzymać całej uroczystości, osobiście pracuję tylko na balonach Qualatex i Gemar. Oczywiście jest więcej dobrej jakości balonów, ale należy to sprawdzić przed przyjęciem.
  • FIRMA – jeśli jest taka możliwość to należy sprawdzić firmę która robi nasze zamówienie, na rynku jest sporo osób które zakupiły sobie butlę z helem i robią dekoracje, efekt może być przykry dla oka (choć przyznaję, że raz byłem miło zaskoczony) Można poprosić firmę o zdjęcia, porady itp. Jeśli jest to profesjonalna firma, na pewno nie sprawi im to trudności.
  • OSZUŚCI – ostatni ale dość ważny szczegół, osoby napełniające balony helem czasem, aby zminimalizować koszty stosują tzw. pompowanie z płuca. Chodzi o to aby balon został częściowo napełniony powietrzem a dobity helem. Po takim połączeniu balonik będzie się unosił w powietrzu ale nie tyle ile powinien jeśli usługa została by zrobiona zgodnie z sztuką dekoratorską. Nawet jeśli balon wytrzyma całe przyjęcie uważam takie zachowanie za naganne i warto zwrócić uwagę jak baloniarze pracują 🙂

A teraz coś ku uciesze firm świadczących właśnie takie usługi 🙂 Dość często dostaję na maila pytanie o treści: „PO ILE?„. I szczerze nigdy nie wiem o co chodzi? Zamawiając balony należy podać jak najwięcej szczegółów, i dopiero wtedy można zrobić rzetelną wycenę. Cena (przynajmniej u mnie) różni się dla zamówienia na bukiet składający się z np. pięciu  balonów a napełnienia helem dwóch tysięcy balonów. Dodatkowo muszę znać miejsce docelowe, jakie klient ma oczekiwania itp. Pamiętajmy, że jeśli z szacunkiem podejdziemy do firmy baloniarskiej to i ona powinna nas potraktować PO LUDZKU 😀

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Państwu w wyborze najpiękniejszej dekoracji i sprawi, że baloniki jeszcze długo po przyjęciu będą cieszyć oko.

Wojciech Bernacki z firmy ETNA – WULKAN ZABAWY: https://etna.waw.pl