BDO dla wytwórców odpadów w Praktyce.

BDO dla wytwórców odpadów w Praktyce.

9 listopada 2022 0 przez Redakcja

BDO czyli Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Nazwa długa i brzmiąca bardzo poważnie. Co się za tym kryje?

BDO to baza danych stworzona dla organów państwowych, która ma umożliwić kontrolowanie tego co przedsiębiorca wprowadza na rynek np. sprzęt elektroniczny, akumulatory, baterie, samochody, ale także jakie wprowadza opakowania i jakie odpady wytwarza, a co najważniejsze co się z nimi dalej dzieje.

Dziś bez rejestracji w BDO nie możemy przekazać wytworzonych odpadów innych niż komunalne. Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek rejestracyjny drogą elektroniczną i w ten oto sposób uzyskuje swój numer w BDO. Od tej chwili może spokojnie działać i legalnie przekazywać swoje odpady.

W praktyce wygląda to następująco:

Każdy odpad posiada swój kod, mając kod odpadu oraz jego wagę, tworzymy w BDO kartę przekazania odpadu (KPO) i nadajemy jej dalszy bieg. Firma, z którą podpisaliśmy umowę na odbiór danego odpadu, widzi u siebie w systemie KPO, następnie generuje potwierdzenie i przyjeżdża po odpad. Po skończonym transporcie, zważeniu odpadu, karta zostaje potwierdzona przez przejmującego i zatwierdzona przez transportującego. I tak wygląda oficjalna droga, którą możemy pozbyć się tego co nam nie potrzebne.

A co w przypadku, kiedy w KPO wpisałeś wagę orientacyjnie, a po zważeniu odpadu przez firmę, która odebrała i przejęła odpad waga jest inna? Karta zostaje odrzucona! Jeśli nie jest to kwestia sporna, należy zrobić korektę wagi i zatwierdzić kartę. Karta może również zostać odrzucona w przypadku błędnego kodu, dlatego zawsze warto upewnić się, że kod został dobrze dobrany.

Firmy, które mogą prowadzić uproszczoną sprawozdawczość mogą teraz odetchnąć. Nic więcej nie muszą już robić.

Jeżeli firma nie ma możliwości prowadzenia uproszczonej sprawozdawczości, musi dodatkowo prowadzić ewidencję odpadów. Na czym polega ewidencja? To nic innego jak stworzenie karty dla danego rodzaju odpadu. Pamiętaj, aby ewidencja BDO była prowadzona prawidłowo, tworzymy tylko jedną kartę na jeden kod i uzupełniamy ją każdorazowo w momencie przekazania odpadu firmie śmieciowej.

Na koniec zostaje nam tylko raz w roku sporządzić sprawozdanie w BDO z wytworzonych odpadów czy opakowań i obowiązek spełniony.

Sprostanie tym wymogom może być trudne oraz czasochłonne dla osób niezaznajomionych z obowiązującymi przepisami. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą odnaleźć się w zawiłych przepisach oraz odciążą z dodatkowych obowiązków. Taką pomoc można uzyskać w firmie BIONES, która oferuję kompleksową pomoc dla firm w zakresie obsługi systemu BDO.