Belweder w Warszawie – historia i ciekawostki

Belweder w Warszawie – historia i ciekawostki

28 kwietnia 2020 Komentarze przez Redakcja

Belweder to największy pałac w Warszawie. Jego historia liczy sobie niemal pół wieku. Zanim powstał majestatyczny budynek, będący siedzibą Prezydentów RP, rezydowała w tym miejscu pierwotnie królowa Bona. Kiedy jej posiadłość dostała się w ręce kolejnego właściciela, kanclerza wielkiego litewskiego, Krzysztofa Zygmunta Paca, barokowa budowla została przebudowana lub – według innych źródeł – zburzona, a na jej miejscu powstał nowy budynek. Nie zmienił się jednak widok z okien Belwederu, który od samego początku zapiera dech w piersiach. Akcentuje to sama nazwa budynku – bel vedere po włosku oznacza dosłownie „piękny widok”. Ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski nadał mu jeszcze inną rangę – włączył go do Łazienek – swojej letniej rezydencji.

Belweder jako siedziba księcia Konstantego

W 1818 roku pałac stał się rezydencją wielkiego księcia Konstantego, brata cara Aleksandra I. W rękach władz carskich budynek pozostaje aż do wybuchu I wojny światowej. W trakcie tych niemal stu lat znowu przebudowano budynek, a na tyłach stworzono piękny ogród. Po wycofaniu się Rosjan z Warszawy, pałac przeszedł w kolejne obce ręce – niemieckiego generała-gubernatora Hansa von Beselera.

Belweder w rękach polskich

Wreszcie, po odzyskaniu niepodległości, Belweder stał się własnością państwa polskiego i oficjalnie włączono go do reprezentacyjnych gmachów Rzeczypospolitej. W listopadzie 1918 roku w Belwederze zamieszkał Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski i to z nim przez długie lata kojarzony będzie budynek, mimo kolejnych zamieszkujących w nim mężów stanu (m.in. Prezydentów RP – Gabriela Narutowicza i Stanisława Wojciechowskiego). W okresie okupacji w Belwederze znowu zamieszkali Niemcy. Na szczęście, Belweder nie ucierpiał w czasie wojny, a budynek przetrwał. Dzięki temu mógł stać się niemal zaraz po wojnie siedzibą Biura Prezydialnego Krajowej Rady Narodowej z Bolesławem Bierutem na czele. W 1989 w Belwederze zamieszkuje Prezydent RP – Wojciech Jaruzelski, a od 1990 roku – Lech Wałęsa.

Przenosiny prezydenta z Belwederu na Krakowskie Przedmieście

Po czterech latach podjęta została decyzja o przenosinach Głowy Państwa na Krakowskie Przedmieście. W latach 1998-2001 Belweder został gruntownie odnowiony. Zmieniono elewację, wymieniono okna i naprawiono uszkodzone fundamenty. W 2010 roku w murach Belwederu znowu zamieszkał Prezydent RP. Część mieszkalna pałacu zajmuje pierwsze piętro, natomiast parter pełni funkcje muzealne. Można tu podziwiać rzeźby Marszałka oraz należące do niego przedmioty i dokumenty, meble sprezentowane Konstantemu przez cara czy wyjątkowe gobeliny przedstawiające sceny rodzajowe.

Fot. Pixabay

Zobacz też: