Centrum czy przedmieścia – co będzie lepszym wyborem?

Centrum czy przedmieścia – co będzie lepszym wyborem?

2 czerwca 2022 0 przez Redakcja

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, musisz przejść przez naprawdę wiele poważnych przemyśleń. Zastanów się, jakie konkretnie lokale bierzesz przy tym pod uwagę. Mieszkanie będzie przez Ciebie użytkowane przez jak najdłuższy okres czasu czy może jednak planujesz w nim mieszkać jedynie w ciągu najbliższych kilku lat? Nie wolno zapomnieć tutaj o tym, że jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście ilość funduszy, którą możemy przeznaczyć w tym celu. Oprócz tego podstawowym kryterium jest lokalizacja. To ona będzie decydowała o tym, czy rzeczywiście mieszkanie powinno zostać przez Ciebie zakupione. Wszystko zależy od tego, jak chcesz spędzać swój wolny czas, gdzie pracujesz czy też gdzie uczą się Twoje dzieci, o ile oczywiście je masz. Na rynku jest mnóstwo ofert sprzedaży, przy czym wszystkie charakteryzują się czymś innym.

A może by tak zamieszkać w centrum?

Eksperci zajmujący się deweloperką prowadzą mnóstwo statystyk na temat tego, jaka lokalizacja rzeczywiście się dla kogo opłaca. Wiadomym jest, że wszystkie lokalizacje mają zarówno swoje plusy jak i minusy. Centrum miasta to przede wszystkim ogromne możliwości. Niesie za sobą jednak ciągły hałas, harmider, mnóstwo ludzi dookoła. Mowa tu przede wszystkim o tych naprawdę dużych miastach. Trzeba się z tym liczyć przykładowo w apartamencie Warszawa, gdyż mówi się, że stolica nigdy nie śpi. Plusem jest, że faktycznie da się do tego przyzwyczaić, a dla niektórych nie stanowi to żadnego problemu, wręcz przeciwnie. Na mieszkanie w centrum decydują się przede wszystkim ludzie młodzi, single, studenci, dla których ważne są otaczające ich możliwości. Komunikacja z pewnością jest aspektem, który przyciąga ogrom zainteresowanych. Dodatkowo wszystkie udogodnienia znajdują się w zasięgu Twojej ręki.

Coraz częściej wybierane przedmieścia

Nie wszystkim odpowiada życie w hałasie, jak to jest w przypadku zdecydowania się na centrum miasta. Dla niektórych najważniejsza jest cisza i spokój. Z tego też powodu coraz więcej ludzi rzeczywiście decyduje się na to, aby uciec na obrzeża miasta lub nawet i pod nie. Najczęściej jest to pierwszy wybór rodzin z dziećmi. Zielone tereny, spokój oraz przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo z pewnością są niezwykle kuszące. Tutaj jednak pojawia się jeden problem, a mianowicie jest to komunikacja, która może zaważyć o tym czy rzeczywiście ktoś zdecyduje się na tę lokalizację. Dojeżdżanie przez kilka godzin dziennie to ogromne marnowanie czasu i nie każdy może sobie na to pozwolić, z tego też powodu należy zastanowić się czy faktycznie jest to warte zachodu.

Kwestia finansowa

Kwestią o której nie można zapomnieć, gdyż jest ona najczęściej decydująca o tym, co wybierze osoba zainteresowana, jest oczywiście cena. Można tu dostrzec naprawdę dużą różnicę. Mieszkania w centrum są naprawdę drogie i zazwyczaj ich metraż nie jest satysfakcjonujący w proporcji do ceny. Obrzeża miasta są zwykle dużo tańsze, często w cenie mieszkania z centrum można zakupić tam dom. Uwzględnić należy tutaj jednak praktycznie codzienne dojazdy, na które większość musi się nastawić. Jest to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przychodzi nam w życiu podjąć, dlatego należy dogłębnie to przemyśleć.