Ceremonia pogrzebowa – w czym pomoże wyspecjalizowany zakład pogrzebowy?

Ceremonia pogrzebowa – w czym pomoże wyspecjalizowany zakład pogrzebowy?

12 maja 2022 0 przez Redakcja

Śmierć bliskiej osoby – nawet taka spodziewana, po długiej chorobie, jest bardzo bolesnym i traumatycznym przeżyciem. Ciężko sobie poradzić z nadmiarem smutnych uczuć, jakie przepełniają człowieka, a tu trzeba pogodzić się jeszcze z tym, że należy zabrać się za organizację ceremonii pogrzebowej. W jaki sposób to zrobić?

Współpraca z zakładem pogrzebowym

Po stwierdzeniu zgonu, należy skontaktować się z godnym zaufania zakładem pogrzebowym, który stanie się nieodzowną pomocą w tym jakże smutnym momencie. Przykładowo – jeżeli ktoś planuje organizację pogrzebu w Warszawie, to może zdać się na https://jakubisiak.pl/. Dobry zakład pogrzebowy, który w pierwszej kolejności weźmie na siebie transport zwłok do miejsca, gdzie ciało zostanie przygotowane do pochówku.

Od momentu pierwszego telefonu, aż do samej ceremonii (a czasem nawet i po niej) pracownik zakładu pogrzebowego, będzie czuwał nad wszystkim. W tym również nad podjęciem decyzji odnośnie tego, jaką formę ma mieć pogrzeb – tradycyjny, czy też pod uwagę rodzina Zmarłego będzie brała kremację. Dylemat nie lada, dlatego w tym względzie pomóc może wyspecjalizowany zakład pogrzebowy, który opowie o zaletach (a także wadach), jakie wynikają z obu form pochówku.

Nie tylko formalności do załatwienia

Nie każda rodzina Zmarłego ma doświadczenie, w załatwianiu tego typu uroczystości, dlatego na pewno chętnie skorzystają oni ze wskazówek pracownika zakładu pogrzebowego, który nakieruje również na formalności, jakie w tym względzie są potrzebne. Mowa tutaj chociażby o akcie zgonu, który trzeba załatwić w Urzędzie Miasta. Przy tej okazji warto także sprawdzić, czy za osobę zmarłą należy się świadczenie pogrzebowe, które może pomóc sfinalizować organizację całego lub częściowo ceremonii Ostatniego Pożegnania.

Powracając do samego pogrzebu – w zakładzie pomogą wybrać trumnę (pochówek tradycyjny) lub urnę (do kremacji). O czym jeszcze powinni pamiętać żałobnicy w tej jakże smutnej chwili? O wielu rzeczach, które będzie ciężko ogarnąć, ale dobry zakład pogrzebowy wskaże również fakt załatwienia chociażby oprawy florystycznej, czy też muzycznej – jeżeli tylko taka będzie wola rodziny Zmarłego.

Ważne elementy przed pogrzebem i w jego trakcie

To na barkach zakładu pogrzebowego spoczywa przygotowanie ciała Zmarłego do jego ostatniej drogi lub do kremacji. Jeżeli została wybrana kremacja, odbywa się osobna ceremonia, związana z pożegnaniem Zmarłej osoby, jeszcze przed spopieleniem zwłok. Potem to odbywa się zebranie prochów i umieszczenie ich w urnie. Ta będzie oczekiwać w odpowiednim miejscu, do dnia pogrzebu.

Zakład pogrzebowy nie będzie załatwiał kościoła, ponieważ spoczywa to na barkach rodziny Zmarłego, ale na pewno podpowie, że warto zadbać i o taką oprawę, jeżeli pogrzeb odbywać się będzie w obrządku katolickim. Jeżeli nie, to za ceremonię świecką, z udziałem Mistrza Ceremonii, w całości odpowiadać będzie zakład pogrzebowy. Z nim to będzie ustalać się inne elementy odnoszące się do tego, jak cała uroczystość ma wyglądać.