Jakie ćwiczenia powinien wykonywać senior?

Jakie ćwiczenia powinien wykonywać senior?

15 września 2021 0 przez Redakcja

Osoby starsze często skarżą się na problemy zdrowotne, zmniejszające ich sprawność fizyczną. Powszechnymi dolegliwościami są wszelkiego rodzaju zwyrodnienia stawów oraz związane z nimi bóle. Jednakże w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu zarówno osoby młodej, jak i osoby w podeszłym wieku ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych możliwości i sprawności ruchowej, a także wykonywana w umiarkowanym stopniu.

Aktywność fizyczna seniorów – wskazania i ograniczenia

Niemalże każda starsza osoba zmaga się z jakimś problemem zdrowotnym, który ma większy lub mniejszy wpływ na jej sprawność ruchową. Nie jest to mimo wszystko przeciwwskazanie do zupełnego zaprzestania aktywności fizycznej. Seniorzy często wybierają jako formę rekreacji spacerowanie lub popularny w ostatnich czasach nordic walking. Na aktywność fizyczną nacisk kładą również ośrodki dla osób starszych, jak na przykład dom seniora. Warszawa to miasto, w którym wiele tego typu ośrodków prężnie funkcjonuje i umożliwia osobom starszym podejmowanie aktywności rekreacyjno-wypoczynkowych w budynku, jak i na świeżym powietrzu.

Formy rekreacji dla osób starych a rehabilitacja – różnice

Aktywność fizyczna, którą wykonują seniorzy, to nie to samo, co rehabilitacja. Wiele osób zmagających się z problemami zdrowotnymi korzysta ze specjalistycznej pomocy rehabilitantów. To oni przygotowują dla konkretnego pacjenta odpowiednie serie ćwiczeń, wpływających na poprawę ich stanu fizycznego. Zapewnienie profesjonalnej opieki seniorom poprzez rehabilitację oddziałuje pozytywnie również na ich samopoczucie. Więcej informacji o tego typu pomocy można znaleźć na stronie internetowej http://domseniora24.pl/.

Aktywność fizyczna jest wskazana w każdym wieku. Powinny ją wykonywać zarówno osoby młodsze, jak i seniorzy, zgodnie z popularną zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Najważniejsze, aby była ona odpowiednio dopasowana do indywidualnych predyspozycji pod względem zdrowotnym.