
Czysta Warszawa – jak miasto dba o czystość?
21 maja 2020Aby czysta Warszawa stała się faktem każdy z nas., mieszkańców miasta musi przyłożyć do tego rękę. Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że to ich codzienne decyzje i wybory wpływają na czystość w Warszawie, to jakim powietrzem oddychamy, jaka jest woda w Wiśle i innych zbiornika w mieście, jak wyglądają parki i ulice Stolicy. Stąd też decyzja władz krajowych i miejskich o podjęciu ważnych zmian w polityce segregacji śmieci, tak, aby miasto mogło, jak najwięcej z nich poddać recyklingowi.
Czysta Warszawa faktem
W Warszawie powstał specjalny oddział Straży Miejskiej, który ma się zajmować kontrolą tego, czy mieszkańcy rzeczywiście dbają o czystą Warszawę i odpowiednio gromadzą i segregują odpady. Zadaniem tej komórki Straży Miejskiej będzie sprawdzanie, czy ludzie przestrzegają przepisów związanych z utrzymaniem czystego miasta. Praca strażników miejskich z tej komórki polegać będzie na kontroli miejsc, gdzie wyrzucane są odpady, i sprawdzaniu czy ich oznakowania, stan sanitarny, czystości i stan pojemników na odpady jest odpowiednia. Wszystko to, po to aby zadbać o przestrzeń miejską i jakość życia Warszawiaków.
Strażnicy miejscy reagują także na wszelkie podejrzenia, co do palenia śmieciami w piecach, co jak wiadomo zatruwa powietrze i prowadzi do powstawania smogu, który szkodzi zdrowiu Warszawiaków. Pamiętajmy wszyscy o prawidłowym segregowaniu odpadów i nie paleniu nimi w piecach!
Jak segregować odpady?
Aby Warszawa pozostała czysta każdy z nas powinien pamiętać o kilku zasadach podczas prawidłowej segregacji odpadów.Należy pamiętać o tym, żeby nie myć opakować przed wyrzuceniem, opróżniać resztki zawartości, odrywać wieczka z opakowań, zgniatać puszki i butelki, nie wrzucać mięsa do koszów przeznaczonych na produkty BIO i segregujemy tylko czysty papier.
Taka segregacja odpadów sprawia, że będziemy mogli cieszyć się wszyscy razem czystą Warszawą.

Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.