Dlaczego zarządzanie projektami jest tak ważne? Sprawdź naszą opinię!

Dlaczego zarządzanie projektami jest tak ważne? Sprawdź naszą opinię!

23 grudnia 2020 0 przez Redakcja

Dlaczego zarządzanie projektami jest tak ważne? Nierzadko zdarza się, że firma działająca w środowisku projektowym w rzeczywistości nie zarządza projektami. Projekt ma miejsce, gdy istnieje unikalna praca, która ma datę rozpoczęcia i datę zakończenia, określony budżet i określoną treść pracy. Czasem termin zakończenia jest bardzo sztywny, czasem pożądane jest ukończenie go jak najwcześniej.

Dlaczego zarządzanie projektami jest tak ważne?

Niepewność budzi wyjątkowość pracy, bo albo nigdy tego nie robiono (nie budowano dokładnie tego typu budynków i z takich materiałów), albo robiono to w innych warunkach (konferencje odbywały się, ale z innymi ludźmi i w innych krajach). A niepewność w projektach jest głównym problemem.

Wynika to również z faktu, że nie wiadomo dokładnie, jak dużo czasu zajmie każde zadanie, czy nowy dostawca zawiedzie, czy trzeba będzie przerabiać pracę i ile razy, czy będzie opóźnienie i na ile zleceniodawca zezwala na strukturę, czy ludzie posiadają wystarczające kwalifikacje itp.

A w takich warunkach trzeba zdążyć i zmieścić się w budżecie. A wszystko to potęguje fakt, że takie firmy realizują jednocześnie więcej niż jeden projekt. Czasami dziesiątki lub nawet setki. Wykonawcy muszą przechodzić od projektu do projektu. W rezultacie projekty kończą się z opóźnieniem i przekraczają budżet.

Można to ocenić w ten sposób, że skoro prawie wszyscy projekty są spóźnione, nie ma w tym nic złego, wszyscy są na równi. Faktem jest, że nadal istnieją metody zarządzania projektami, które pozwalają na ich ukończenie na czas i w ramach budżetu. Istnieją również firmy, które w 95% realizują swoje projekty na czas.

W sprawnym prowadzeniu produktów pomogą też systemy CRM, zaletach których przeczytasz tutaj.

Jakie korzyści przynosi prawidłowe zarządzanie projektami?

Większość projektów jest wykonywana tak, aby po ich zakończeniu firma zaczęła zarabiać dodatkowe pieniądze (projekty inwestycyjne lub projekty dotyczące modernizacji sprzętu, zarządzania). Im szybciej zakończy się projekt, tym wcześniej zacznie zarabiać. A jeśli np. budowa będzie trwała nie trzy lata, ale rok, to po pierwsze wydane zostanie mniej pieniędzy, a po drugie (i to jest najważniejsze) będzie zarabiać przez dwa lata, zanim konkurent zbuduje. Mogą to być środki porównywalne z budżetem projektu.

Szybkość opracowywania nowych produktów rośnie. Szybkość rozwoju staje się przewagą konkurencyjną. Na rynkach takich jak sprzęt AGD, telefony komórkowe, komputery, samochody ukończenie projektów rok później niż konkurencja może kosztować utratę rynku. Ryzyko późnej realizacji projektów jest dużym ryzykiem w środowisku projektowym. Aby zapobiec urzeczywistnieniu się tego ryzyka, należy nim zarządzać.

Nie ma nic ważniejszego niż wyeliminowanie ryzyka spóźnienia, jeśli jest się w środowisku projektowym. Metodologia zarządzania projektami łańcucha krytycznego, aby radzić sobie z niepewnością, realizować projekty na czas i skracać czas realizacji nie jest tajemnicą, jest powszechnie znana. Firmy, które to zaniedbują, mają problemy ze sprzedażą i utratą rynków.

Więcej informacji znajdziesz na https://leadership-center.pl/blog/zarzadzanie-projektami/