Ulica Dolina Służewiecka w Warszawie

Ulica Dolina Służewiecka w Warszawie

12 października 2020 0 przez Redakcja

Dolina Służewiecka w Warszawie

Ulica Dolina Służewiecka zaczyna się od węzła ulic Puławskiej i Wincenta Rzymowskiego, kończy natomiast na skrzyżowaniu z aleją Wilanowską, gdzie przechodzi w aleję Sikorskiego. Znajduje się w dzielnicach Mokotów i Ursynów, na południu miasta. Stanowi część drogi krajowej nr 2 biegnącej przez całą Polskę od wschodu do zachodu.

Miejsca warte uwagi

Wokół Doliny Służewieckiej znajdują się liczne miejsca, które dają okazję do ciekawego spaceru. W parku im. Romana Kozłowskiego poza charakterystyczną Kopą Cwila, z której rozpościera się niesamowity widok, znajduje się też największy głaz narzutowy w Warszawie – Głaz Ursynowski o obwodzie aż 9,6 metra. Od strony północnej ulicę okala inny teren zielony – park Dolinka Służewska, gdzie znajduje się ostatnia pozostałość po dawnej miejscowości Służew. Przez park przepływa Potok Służewiecki, koło którego leżą liczne niewielkie zbiorniki wodne. Przy ulicy znajdują się też pozostałości VIII fortu Twierdzy Warszawa, dawnego zespołu fortyfikacyjnego Imperium Rosyjskiego.

Zobacz też: Aleja Armii Ludowej

Jako że ulica funkcjonuje głównie jako arteria komunikacyjna, nie otacza jej zbyt wiele punktów usługowych. Mimo to, znajdują się nieopodal niej restauracje takie jak Bez Słowa oferująca głównie pizze, Beefshop.pl ze stekami i burgerami czy Dziurka Od Klucza z szerszą ofertą kuchni włoskiej. Te dwie ostatnie znajdują się w obrębie wspomnianego wcześniej Fortu VIII (nazywanego też „Fortem Służew”).

Zobacz też: Pogoda w Warszawie

W okolicy ulicy Dolina Służewiecka znajdziemy również takie miejsca jak: restaurację Bez Słowa, kościół Rzymskokatolicka Pw. św. Katarzyny, Cinema City czy stację benzynową Circle K.

Historia Doliny Służewieckiej

Wytyczona ulica została nazwana 31 stycznia 1969, przy czym otwarto ją dopiero w roku 1978. Nazwę zawdzięcza dolinie płynącego nieopodal potoku Służewieckiego. W roku 2015 była drugą najbardziej zatłoczoną ulicą stolicy. Przed rozrostem Warszawy w tych okolicach znajdowały się liczne wsie, w tym Służew i Służewiec. Pierwsze wzmianki o osadnictwie pochodzą aż z 1065 roku, gdy przybyli tu Benedyktyni. W 1238 powstaje parafia św. Katarzyny, która jest najstarszą istniejącą do dziś parafią Warszawy. W 1916 Służew wraz z pozostałymi wsiami gminy Mokotów wcielony zostaje do Warszawy.