Fizjoterapia pooperacyjna – co warto wiedzieć?

Fizjoterapia pooperacyjna – co warto wiedzieć?

14 października 2021 0 przez Redakcja

Oczywiście nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki cel ma fizjoterapia pooperacyjna. Zależy to bowiem od wielu czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju i powagi zabiegu. Nie bez znaczenia są również wymagania pacjenta. Inaczej przebiega fizjoterapia w przypadku sportowca, który pragnie wrócić do ponadprzeciętnej sprawności, a inaczej u osoby starszej, której naturalne możliwości fizyczne są już mocno ograniczone. Można jednak wyróżnić ogólne cele fizjoterapii pooperacyjnej.

Czemu służy fizjoterapia pooperacyjna?

Zasadniczo fizjoterapia ona na celu:

  • intensyfikację efektów zabiegu,
  • zapobiegnięcie powikłaniom,
  • powrót do sprawności sprzed zabiegu.

Między innymi w przypadku operacji stawów czy kości, fizjoterapia jest niezbędna, aby zabieg miał w ogóle sens. Układ kostno-mięśniowy nie będzie dobrze funkcjonował, jeśli nie pobudzimy go do pracy poprzez rehabilitację. Warto również mieć na uwadze, że operacja zwykle wymaga krótszego bądź dłuższego unieruchomienia. Grozi to odleżynami oraz zastaniem mięśni – w skrajnych przypadkach nawet ubytkiem w tkance mięśniowej. Dlatego też niezbędna jest rehabilitacja, która powstrzyma rozwój tych powikłań. Należy zauważyć, że również specyfika pewnych zabiegów może powodować powikłania, którym można zapobiec poprzez odpowiednią rehabilitację.

Choć operacja ma na celu poprawę stanu zdrowia, pod pewnymi względami zdrowie pacjenta często traci przez zabieg. Należy tutaj przywołać wspomniane już unieruchomienie. Z jego powodu mięśnie stają się słabsze. Ponadto, operacja jako ingerencja w organizm osłabia go na wiele sposobów. Z tego też powodu fizjoterapia pooperacyjna jest niezbędna, aby przywrócić pacjenta do stanu zdrowotnego sprzed zabiegu.

Fizjoterapia pooperacyjna jako niezbędny element rekonwalescencji

Nie ma wątpliwości, że fizjoterapia to nieodłączny element całego procesu dochodzenia do zdrowia. W mniejszy albo większym stopniu jest potrzebna po każdej operacji. Jakby tego było mało, w niektórych przypadkach zaleca się również fizjoterapie przed zabiegiem. Ćwiczenia i zabiegi zawsze powinny być dopasowane do potrzeb pacjenta, uwzględniając jego możliwości fizyczne.

Zapraszamy na zabiegi: fizjoterapia Kraków