Herb Warszawy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Herb Warszawy – co powinieneś o nim wiedzieć?

15 kwietnia 2020 Komentarze przez Redakcja

Herb Warszawy – autor

Warszawski herb ukazujący postać syreny wszedł w życie w 1938 roku. Feliks Szczęsny Kwart – polski żołnierz i malarz jest jego autorem. W historii herbu widnieje dokładna data (tj. 31 stycznia- do roku 1967), w której obowiązywał owy herb. Gdy w 1967 roku ukazał się konkurs dotyczący zmiany wizerunku herbu – wygrał go niejaki Leon Urbański – polski grafik i typograf. Artysta stworzył dwa rodzaje herbu (uroczystą i na użytek codzienny). Niestety propozycje Urbańskiego nie wytrwały długo, gdyż 15 sierpnia 1990 – został przywrócony pierwotny wzór.

Symbolika herbu

Symbolika herbu Warszawy przedstawia przede wszystkim zwycięstwo miasta i ludzi. Syrenka przedstawiona w herbie symbolizuje opiekuńczość, jest ona nieodzownym elementem miasta (około stu wizerunków kobiety z rybim ogonem można znaleźć na terenie miasta).

Herb miasta stołecznego Warszawa potocznie nazywany Syrenką jest przepięknie zaprojektowanym dziełem sztuki. Czerwone tło, na którym przedstawiona została kobieta z ogonem rybim, idealnie komponuje się z resztą barw ukazanych w herbie. Postać zwrócona jest w prawo, również w prawej ręce trzyma szablę wzniesioną ku górze, zaś w jej lewej ręce widnieje okrągła tarcza. Stonowane i naturalne barwy (złote włosy, złota królewska korona i złota tarcza) są adekwatne do sytuacji historycznej miasta Warszawa.

Wielki Herb Warszawy

Istnieje również Wielki Herb Warszawy, który został wprowadzony 29 lipca 2004 roku. W tym herbie oprócz wyżej opisanych szczegółów, poniżej tarczy herbowej widnieją dwie laurowe gałęzie, na których zawieszony jest Krzyż Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Spod złotej korony, która była jednym z najważniejszych elementów herbu, zawisła wstęga z napisem „Semper invicta” , czyli zawsze niezwyciężona.

Jedną z rzeczy, o której należy pamiętać jest to, że użycie herbu należy tylko i wyłącznie do organów miasta Warszawa. Wielki Herb pozostawiony jest na szczególne okazję, aby podkreślić wagę uroczystości. Takimi wydarzeniami mogą być przykładowo święta, które nawiązują do męstwa i bohaterstwa ludzi, żyjących w Warszawie.

Fot: um.warszawa.pl