Hydraulik – w jakich sytuacjach jest niezbędny?

Hydraulik – w jakich sytuacjach jest niezbędny?

5 listopada 2021 0 przez Redakcja

W każdym domu niestety zdarzają się usterki hydrauliczne. Potrafią być one bardzo uciążliwe i skutecznie utrudniać nam życie. Na szczęście można im zapobiegać – warto jednak wiedzieć jak robić to w prawidłowy sposób. Poniżej omówimy najczęstsze problemy hydrauliczne oraz sposoby na poradzenie sobie z nimi.

Zatkane rury odpływowe

Zatkana wanna, sedes czy umywalka to bardzo częsty problem w wielu mieszkaniach. Jeśli zdarza Ci się często, pomóc może Ci hydraulik Dariusz Wyrzykowski z Warszawy. Przyczyną blokady odpływu mogą być błędy w projekcie instalacji, a także nieumiejętny montaż. Na niekorzyść działa tu też niepoprawne użytkowanie przez mieszkańców danego gospodarstwa. Aby wszystko działało właściwie, wszelkie przewody muszą być ułożone w odpowiednim nachyleniu, tak by płynące w nich woda i nieczystości mogły swobodnie się przedostawać. Bardzo istotne jest również, aby średnica przewodów była odpowiedniej wielkości. Jeśli będzie ona niedostatecznie duża, może to skutkować nawracającymi awariami. Warto wiedzieć, że właściwie zaprojektowana instalacja pozbawiona powinna być niepotrzebnych załamań i zwrotów kierunku przepływu, może to bowiem być główną przyczyną zatkań.

Ryzyko niedrożności ścieków może być oczywiście zahamowane dzięki odpowiedniemu użytkowaniu systemu hydraulicznego. Trzeba koniecznie uważać, by do umywalki, muszli klozetowej czy wanny nie trafiły żadnego typu śmieci, na przykład resztki jedzenia, włosy, tłuszcze, czy fusy od herbaty.

Zatkane rury odpływowe – jak sobie poradzić?

Jeżeli jednak usterka już zaistnieje, możesz sobie z nią poradzić samodzielnie. Wystarczy zastosować specjalistyczny środek do udrażniania rur (np. popularny Kret) lub spróbować przepchać rury w sposób mechaniczny. Jeśli jednak te sposoby zawiodą, konieczne będzie zadzwonienie po specjalistę. Zwłoka może spowodować większe awarie, zalanie mieszkania, a w efekcie – powstanie większych kosztów usunięcia usterki. Dlatego też warto zawsze mieć wizytówkę lub numer do sprawdzonego fachowca – jeśli wciąż jej nie masz, hydraulik Dariusz Wyrzykowski z Warszawy wychodzi Ci na przeciw!

Cieknący kran – często problem wielu gospodarstw domowych

Kto z nas nie doświadczył kiedyś dźwięków kapiącego kranu w mieszkaniu? Niestety jest to często zdarzający się problemem. Może się on wydawać niegroźny, jednak, jeśli nie zadziałamy odpowiednio szybko, może wygenerować spore koszta. Zmarnowana w ten sposób ilość wody w przeciągu roku w przeciągu roku może wynieść aż 5 tys.litrów.

Zwykle powodem takiej usterki jest nieszczelna uszczelka. Kiedy tak jest, można ją w łatwy sposób samodzielnie wymienić. Trzeba przy tym koniecznie pamiętać o wcześniejszym wyłączeniu dopływu wody. Montując nową uszczelkę trzeba wziąć pod uwagę to, że musi ona zostać rozłożona równomiernie. W innym wypadku zabieg ten będzie bezcelowy i nic nam nie da. Niestety zdarza się też tak, że powód awarii jest o wiele bardziej złożony i wówczas nie pozbędziemy się z usterki bez pomocy doświadczonego hydraulika.

Zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu przed zalaniem podłogi.

Zapowietrzone grzejniki

Zapowietrzone grzejniki to awaria, które jest popularna głównie w starszym budownictwie, gdzie znajdują się żeliwne kaloryfery. Ich nowoczesne wersje bowiem są zaopatrzone we wbudowane odpowietrzniki, które eliminują ryzyko wystąpienia usterki. Niestety w starszych urządzeniach brak tego typu udogodnień. Do przyczyn zapowietrzenia zalicza się błędy podczas napełniania instalacji wodą, wówczas oprócz cieczy w obiegu może znaleźć się także niechciane powietrze. Innym powodem może być wnikanie powietrza, które znajduje się w wodzie lub jest w niej obecne w formie pęcherzy czy mikro pęcherzy. Możliwa jest także sytuacja, w której powietrze dostaje się do kaloryfera z zewnątrz. Powodem takiej sytuacji jest nieszczelność poszczególnych elementów instalacji, takich jak zawory czy pompy.

Jak rozpoznać jednak, że mamy problem z zapowietrzeniem grzejnika? Nietrudno to zweryfikować, wystarczy położyć na nim dłoń. Jeżeli jest on chłodny lub zimny jedynie z jednej strony – zdecydowanie występuje problem. Ciecz znajdująca się w dolnej partii grzejnika sprawia, że wymiana ciepła jest trudniejsza, co powoduje, że wnętrza są niedogrzewane odpowiednio, gromadzi się w nich wilgoć, w związku z czym może powstać grzyb. Wszystko to generuje dodatkowe koszty. Koniecznie więc trzeba możliwie szybko wyeliminować tego typu usterkę.

Co zrobić, kiedy mamy zapowietrzone grzejniki?

Warto wiedzieć, że metoda odpowietrzania kaloryfera jest zależna od faktu, czy posiada on odpowietrznik, czy też nie. Istnieją dwa typy odpowietrzników: ręczne oraz automatyczne (one regulują się samoczynnie). Odpowietrzniki ręczne można regulować śrubokrętem, kluczem czy wkrętakiem. Fabrycznie zamontowane odpowietrzniki reguluje się bowiem dedykowanymi kluczykami. Aby odpowietrzyć żeliwny kaloryfer należy:

  1. Podstawić pod niego pojemnik na cieknącą wodę.
  2. Zakręcić zawór/termostat.
  3. Ostrożnie i powoli odkręcić śrubunek, który zazwyczaj znajduje się na rurze, która doprowadza ciepłą wodę.
  4. Po usłyszeniu ,,syku” i ujrzeniu kapiącej wody od razu zakręcić śrubunek z powrotem.

Należy jednak uważać, aby nie odkręcić mechanizmu za mocno. Jak więc widać nie jest to prosty zabieg. Do tego w zależności od typu kaloryfera, jego przeprowadzenie może się różnić. Dlatego też, jeśli nigdy tego nie robiłeś, hydraulik może okazać się koniecznością.

Odpowietrzenie grzejnika może wymagać interwencji specjalisty

Pęknięte rury

Każda rura kiedyś się zestarzej lub zużyje, niezależnie od tego, jak dobrej jakości była. Pierwsze oznaki tego, że tak się dzieje to pogorszenie drożności. Następnie dojść może do pęknięcia rury. Jest to jedna z poważniejszych usterek, jeśli chodzi o hydraulikę. Może ona prowadzić do zalania mieszkania i spowodować duże ziszczenia w całym budynku. Naprawa niestety zazwyczaj jest kosztowna i niełatwa. Konieczne jest pozbycie się tynku w celu uzyskania dostępu się do rur oraz możliwości swobodnej wymiany ich części. W niektórych sytuacjach konieczne może być zamontowanie całego systemu od nowa. Aby zapobiec takim nieprzyjemnym sytuacjom, w momencie wykonywania innych prac remontowych warto także dokonać wymiany rur. Zyskasz w ten sposób sprawne i bezproblemowe działanie instalacji, a także oszczędzisz sobie późniejszego stresu i dodatkowych kosztów.

Z niektórymi usterkami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie

Jak więc widać, usterki hydrauliczne potrafią przysporzyć sporo problemów. Na szczęście hydraulik Dariusz Wyrzykowski z Warszawy potrafi wyjść im na przeciw. Zapraszam do skorzystania z naszych usług, dzięki czemu żadne awarie nie będą Ci straszne!

Usługi Hydrauliczne i Gazowe Dariusz Wyrzykowski
ul. Feliksa Pancera 8/50
03-194 Warszawa
woj. mazowieckie

Telefon komórkowy: 602 304 544