Jak dbać o motocykl, aby służył długo i bezawaryjnie?

Jak dbać o motocykl, aby służył długo i bezawaryjnie?

2 października 2021 0 przez Redakcja

Jak dbać o motocykl? Główną odpowiedzią na to pytanie jest kwestia eksploatacji pojazdu, czyli jego zużycia podczas użytkowania. Poprzez odpowiednią konserwację i użytkowanie motocykla, dbanie o części takie jak ramy do motocykli, opony, felgi, odpowiednie paliwo, możemy wydłużyć jego żywot i sprawne działanie. 

Regulacja poszczególnych elementów motocykla: 

Manetki oraz dźwignie, to tylko nieliczne elementy, które można regulować. Motocykl należy dostosować tak aby nam się wygodnie jeździło, a co za tym również idzie? Bezpieczeństwo przede wszystkim, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko wypadku drogowego. 

Sprawdzanie stanu opon: 

Opony to bardzo ważny element. Służą one jako punkt styku między powierzchnią a motocyklem, gwarantując nam przyczepność. 

Ważną rzeczą jest także ciśnienie. Zbyt niskie nie pozwoli nam swobodnie skręcać oraz zmniejszy szczeliny między wgłębieniami na bieżniku co doprowadzi do tak zwanego efektu „łysej opony”. 

Do stanu ogumienia zliczamy takie czynności jak sprawdzanie wysokości bieżnika. Jego głębokość pozwala na odprowadzenie wody spod opony, w trakcie gdy warunki otoczenia oraz pogodowe są niekorzystne. Dzięki temu w zakręty możemy wchodzić bezpieczniej unikając poślizgu a droga hamowania jest o wiele krótsza. Zadbajmy również o odpowiedni felgi. W ostatnim czasie popularnością cieszą się felgi aluminiowe, które nadają motocyklowi charakter.

Kontrola układu hamowania: 

Hamulce muszą być sprawne, klocki nie mogą być spalone. 

Płyn hamulcowy przy normalnej jeździe powinien być wymieniany co najmniej po 2 latach. Jednak przy częstej jeździe w deszczu należy skrócić czas kontroli poziomu płynu. 

Olej silnikowy: 

Jego brak może spowodować zatarcie silnika co wiąże się z bardzo wysokimi kosztami naprawy.

Aby zobaczyć jego stan należy spojrzeć na okienko, dzięki czemu zobaczymy poziom oleju silnikowego lub dokonać pomiaru miarką. 

Płyn chłodniczy:  

Brak płynu chłodniczego może doprowadzić do zatarcia silnika. 

Woda odparowuje z zamkniętego układu chłodzenia, zwłaszcza gdy motor jest nagrzany. 

Układ napędowy: 

Należy kontrolować stan łańcucha, smarując go co każdą jazdę w deszczu lub co 500 km. 

Zęby zębatce nie mogą być powyginane. 

Oświetlenie: 

Lampy to bardzo ważne części do motocykli, o które należy szczególnie dbać. Niesprawne lampy powodują zagrożenie na drodze nie tylko dla nas samych, ale i innych uczestników ruchu. Unikajmy długiej i częstej jazdy na światłach drogowych aby nie oślepić jadących z naprzeciwka.

Odpowiednie ustawienie świateł pozwoli nam widzieć o wiele większą powierzchnię jezdni oraz otoczenia.

Używanie kierunkowskazów zgodnie z przeznaczeniem. 

Strój: 

Unikajmy ciemnych barw ponieważ jesteśmy wtedy mniej zauważalni dla innych. 

Przegląd:

Motocykle dopuszczone do ruchu są poddawane badaniom technicznym oraz muszą spełniać odpowiednie kryteria co do sprawności pojazdu. Poza obowiązkowymi badaniami technicznymi warto wykonywać okresowe badania w warsztacie, tak aby profesjonaliści zerknęli na stan takich elementów jak ramy do motocykli, oświetlenie, opony czy hamulce.

Przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji pojazdu, to okres czasu w jakim powinniśmy poddać nasz pojazd badaniom technicznym. 

Przed upływem 2 lat, licząc od ostatniego przeglądu technicznego to drugi etap wizyty w punkcie stacji kontroli pojazdów. 

12 miesięcy, tyle mamy na wykonanie badania licząc od daty poprzedniego przeglądu. 

Kilka uwag:

Jeśli się nie znamy na częściach oraz budowie motocykla, nie próbujmy wtedy podejmować jakichkolwiek napraw czy czynności eksploatacyjnych, gdyż wtedy możemy jeszcze bardziej uszkodzić pojazd. Części do motocykli to trudny i wymagający temat. Gdy nie wiemy jak samemu naprawić jakiekolwiek usterki, udajmy się do wyspecjalizowanego w tym fachu punktu, który zajmuje się takimi problemami. Najlepsze ceny części do motocykli, takich jak felgi czy ramy znajdziecie na Allegro.