Jan Bytnar „Rudy”

Jan Bytnar „Rudy”

24 lutego 2020 Komentarze przez Redakcja

Wśród wielu osób walczących o wolną Polskę podczas II Wojny Światowej jest kilka wyróżniających się swoją postawą, patriotyzmem i determinacją. Należy do nich również Jan Bytnar, członek Szarych Szeregów, o pseudonimie „Rudy”. Jego niesamowita postawa podczas działań konspiracyjnych w okupowanej przez Niemców Warszawie została opisana jeszcze podczas wojny, a w późniejszym czasie w kilku ekranizacjach kinowych.

Dzieciństwo Rudego

Popularny Rudy urodził się 6 maja 1921 roku w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Jego rodzice, Stanisław i Zdzisława byli nauczycielami, a ojciec dodatkowo byłym żołnierzem Legionów Polskich. W 1926 roku rodzina przeniosła się w okolicę Warszawy, a Janek podjął naukę w szkole powszechnej w Piastowie, a następnie w na warszawskim Powiślu. Następnie naukę kontynuował w męskim Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego.

Działalność Harcerska

Jan Bytnar był członkiem „Pomarańczarni”, czyli 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego. Przyrzeczenie harcerskie złożył w kwietniu 1934 roku. Od 1936 roku pełnił funkcję przybocznego, a dwa lata później otrzymał stopień Harcerza Rzeczpospolitej – najwyższy stopień starszoharcerski.

Konspiracja

Rury brał udział w wielu akcjach konspiracyjnych i małosabotażowych. Do słynnych Szarych Szeregów dołączył w 1941 roku. Wcześniej zajmował się małą propagandą oraz był łącznikiem Związku Walki Zbrojnej, dostarczając grypsy od więźniów z Pawiaka. Brał udział w około 70 akcji „Wawra”, takich jak gazowanie kin, zrywanie flag III Rzeszy i wywieszanie polskich, a także działań na szkodę sklepów niemieckich.

Grupa Szturmowa Szarych Szeregów w strukturach AK

Pod koniec roku 1942, po utworzeniu Grupy Szturmowej Szarych brał udział w wysadzeniu torów kolejowych, na szlaku zaopatrzeniowym frontu wschodniego. Podczas akcji rozbrojeniowej na ul. Emilii Plater w styczniu 1943 roku zastrzelił niemieckiego urzędnika Ernsta Marona. Brał również udział w ewakuacji materiałów z mieszkania rodziny Błońskich, przed interwencją Gestapo. {podczas akcji został lekko ranny.

Aresztowanie, odbicie i śmierć

Janek wraz z ojcem został aresztowany przez Gestapo 23 marca 1943 roku. W jego mieszkaniu znaleziono dowody na działalność konspiracyjną Rudego. Podczas śledztwa był był bity i torturowany. 26 marca był przewożony z siedziby Gestapo na Pawiak. Wtedy właśnie miała słynna akcja pod Arsenałem, podczas której Grupa Szturmowa odbiła Rudego i innych więźniów. Zawieziono go do punktu sanitarnego przy ulicy Ursynowskiej. Po pogorszeniu stanu Rudego 30 marca zawieziono go do szpitala gdzie zmarł.

Kamienie na szaniec

W powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec Rudy jest jednym z głó1)nych bohaterów. Książka opisuje działalność Szarych Szeregów podczas akcji konspiracyjnych w okupowanej Warszawie. Historia Rudego doczekała się również trzech ekranizacji.

Fot. Wikipedia

Zobacz też biografie: