Kalendarz ciąży – co warto wiedzieć?

Kalendarz ciąży – co warto wiedzieć?

20 maja 2021 0 przez Redakcja

Ciąża to bardzo ważny czas

Kobieta w ciąży powinna żyć wolniej i spokojniej, dbając o zdrowie własne oraz dobre samopoczucie swojego dziecka, które niebawem pojawi się a świecie. Kalendarz ciąży to zestaw wielu porad zdrowotnych. Jest to rzecz, z którą powinna zapoznać się każda kobieta w odmiennym stanie. Pierwszy trymestr ciąży, czyli czas do 13 tygodnia ciąży. Jest to czas specjalny, emocje targają kobietą – lęk i szczęście, zadowolenie oraz niepokój występują jedne po drugich. W tym specjalnym czasie kobieta powinna zdrowo się odżywiać, przyjmować kwas foliowy oraz specjalne witaminy prenatalne. Najlepiej stworzyć zbilansowaną dietę wspólnie z dietetykiem. Jego praca jest ważna, a niejedna osoba doceni taką pomoc i zechce z niej korzystać.

Drugi trymestr, czyli od 14 do 27 tygodnia ciąży

W tym czasie matka powinna dbać o siebie, kupić sobie ciążowe, wygodne ubrania. Większy biustonosz i wygodniejsze majtki także są niezbędne. W drugim trymestrze warto spacerować, pływać i uprawiać jogę ciążową. Na pewno przełożą się one na zadowolenie z codziennego życia i dodadzą energii niezbędnej przyszłej mamie. Regularne wizyty u lekarza także są nieodzowne. Trzeba też porozmawiać o urlopie macierzyńskim z pracodawcą.

Ważny czas, czyli od 28 do 40 tygodnia ciąży

Trzeci trymestr ciąży to ważny czas. Do rozwiązania zostały już tylko trzy miesiące. Trzeci trymestr zaczyna się w 27 tygodniu ciąży. Trzeba zapisać się do szkoły rodzenia razem z mężem lub partnerem. Należy czytać o porodzie i opiece nad dzieckiem. Warto też kupić fotelik samochodowy i akcesoria dla dziecka. W tym czasie warto znaleźć dobrego pediatrę przyjmującego w okolicy domu.

Ciąża to czas dla matki, ale też planowanie miesięcy po narodzinach dziecka. Jest to bardzo ważny czas w życiu kobiety, warto zatem dobrze wszystko sobie zaplanować.