kamizelka odblaskowa u dziecka

Jesień dotarła do Polski w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeszcze kilka tygodni temu wygrzewaliśmy się na słońcu, a dziś wielu z nas nie wychodzi z domu bez szalika i ciepłego swetra. Jest to też czas, kiedy z każdym dniem słońce coraz krócej daje nam swoje światło i przez to noc zapada coraz szybciej. Dzień staje się coraz krótszy, czego ubocznym skutkiem jest pogarszająca się widoczność na drogach.

Z artykułu dowiesz się m.in:

  • Ile kosztują kamizelki odblaskowe?
  • Co mówią przepisy o korzystaniu z odblasków?
  • Jakie są dane dotyczące wypadków drogowych spowodowanych m.in brakiem odblasków?
  • Jak odblaski wpływają na pole widzenia kierowcy?
  • Jak działają odblaskowe elementy ubioru?

Problem kiepskiej widoczności dotyczy szczególnie dróg poza miejskich, prowadzących przez lasy i wsie, gdzie niestety w wielu miejscach oświetlenie dróg pozostawia wiele do życzenia lub po prostu nie istnieje. Jesień to również czas, kiedy dzieci po wakacyjnej przerwie wracają do szkoły, w której spędzą najbliższe 10 miesięcy. Zdarza się nierzadko, że dzieci wracające ze szkół do swoich domów podążają ścieżkami wiodącymi wzdłuż nieoświetlonych ulic. Dodatkowo wiele z nich nie posiada żadnych elementów odblaskowych, przez co dla kierowców stają się wręcz niewidocznymi!

Szybko zapadający zmrok i brak odblasków to bardzo niepokojąca mieszkanka, która doprowadzić może bardzo łatwo do nieszczęśliwego wypadku drogowego. Dziecko w zderzeniu z samochodem prowadzonym przez kierowcę, który nie miał szans zobaczyć go w ciemności bez odpowiedniego oświetlenia drogi, nie ma żadnych szans. Każdego roku jesteśmy świadkami tego typu nieprzyjemnych zdarzeń. Czas powiedzieć temu dość i zacząć na poważnie dbać o to, aby dzieci wychodzące wieczorem z domu były ubrane w kamizelki odblaskowe. Jest to bowiem element garderoby, który może uratować życie naszego dziecka!

Jak działają kamizelki odblaskowe?

Wiele osób bagatelizuje konieczność używania odblasków przez dzieci. Co gorsza, często nawet rodzice nie widzą w tym sensu. Nie rozumieją bowiem tego jak kamizelki odblaskowe działają. Zasada ich działania jest bardzo prosta, a przez to niezawodna. Kamizelki te, czy inne elementy ubioru posiadają specjalne odblaski, które odróżniają je od otoczenia po kontakcie z silną wiązką światła np. emitowanego przez reflektory samochodowe. Najczęściej spotykamy kamizelki odblaskowe koloru żółtego, które poza dziećmi chętnie stosowane są w budownictwie i przez rowerzystów, dla których widoczność na drodze również stanowi istotne zagadnienie.

Czy potrzebne są nam odblaski? Garść statystyk

W Polsce rok rocznie aż 3,5 tysiąca osób staje się ofiarami wypadków samochodowych. Aż 30% z nich to osoby piesze, które w starciu z rozpędzonym autem ważącym nierzadko wielokrotnie więcej niż ofiara, giną lub doznają obszernych ran. Wielu tych wypadków można by uniknąć, gdyby osoby piesze chętniej korzystały z kamizelek odblaskowych. Tym bardziej, że nie kosztują one dużo i są łatwo dostępne dla każdego.

Jaka jest cena kamizelek odblaskowych? W sklepach internetowych znajdziemy oferty, które opiewają na kwoty około 7 złotych. Trzeba więc przyznać, że ceny kamizelek odblaskowych są naprawdę niewielkie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ich posiadanie może naprawdę nam uratować życie. Jeśli więc ktoś chciałby się posługiwać argumentem, że nie zaopatruje siebie lub swojego dziecka w odblaski ze względu na zbyt wysoką ich cenę, pokażmy mu oferty dostępne w internecie – na pewno szybko taka osoba zmieni zdanie.

Smutną statystyką są dane o tym, że ponad 80% wypadków śmiertelnych na Polskich drogach z udziałem pieszych nastąpiło w nocy, kiedy najbardziej przydają się odblaski. Wystarczyło tak niewiele, aby tym wypadkom spróbować zaradzić. Szacuje się, że nocą kierowca widzi pieszego z odległości około 25 metrów, przez co ma problem z odpowiednio szybkim zahamowanie w razie konieczności. Kamizelka odblaskowa zwiększa ten dystans aż do 140 metrów! To może zrobić naprawdę dużą różnicę, kiedy dochodzi do przekroczenia dozwolonej prędkości przez kierowcę, a niestety takie sytuacje nie należą do rzadkości.

Jak obliczają specjaliści ryzyko wypadku po skorzystaniu z kamizelek odblaskowych maleje aż 6 krotnie. Na pewno więc warto skorzystać z kamizelek bądź innego rodzaju odblasków. Mogą one bowiem ocalić nas od bezsensownej śmierci na drodze.

Przepisy dotyczące odblasków w Polsce

Pomimo tego, że w wielu krajach Unii Europejskiej, jak chociażby we Włoszech korzystanie z odblasków jest obowiązkowe, w Polsce wciąż tego rodzaju przepisy nie istnieją. Mimo to prowadzone są liczne kampanie społeczne mające na celu zachęcenie społeczeństwa do korzystania z odblasków. Kamizelki odblaskowe są w naszym kraju obowiązkowe dla osób zdających na prawo jazdy motocyklowe, a także dla pracowników budowlanych (Zasady BHP).

Redakcja Wieści z Warszawy serdecznie zachęca wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic, aby pilnować dzieci by nosiły kamizelki odblaskowe, szczególnie jeśli w drodze do szkoły lub na zajęcia popołudniowe podążają wokół słabo oświetlonych dróg. Ten niedrogi element ubioru może uratować naszym pociechom życia i należy o tym pamiętać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *