Kolumna Zygmunta w Warszawie

Kolumna Zygmunta w Warszawie

18 sierpnia 2020 0 przez Redakcja

   Kolumna Zygmunta III Wazy to jeden z najstarszych pomników w Warszawie, a także pierwszy świecki obiekt tego typu jaki pojawił się w stolicy. Obecnie znajduje się na Placu Zamkowym i stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta.

Kolumna Zygmunta III Wazy Warszawa

   Kolumna powstawała w latach 1643-1644, a pomysł takiej rzeźby wywodził się jeszcze z czasów starożytnych. Pomnik stworzyli wybitni artyści na zamówienie Władysława IV, który chciał uczcić pamięć swojego ojca Władysława III oraz całą dynastię Wazów. Autorem artystycznej kolumny wykonanej ze zlepieńca chęcińskiego był włoski architekt Augustyn Locci, a rzeźbę króla, która została odlana z brązu, wykonał Clemente Molli. Obiekt umieszczono wówczas przy murach miejskich blisko Bramy Krakowskiej. Pomnik przez długi czas budził zachwyt ze względu na swoją konstrukcję i kunszt wysokiej klasy. Była to również pierwsza rzeźba królewska, która przedstawiała władcę z krzyżem na kolumnie. Wcześniej symbolika sakralna przeznaczona była tylko dla postaci biblijnych czy świętych. Przez kolejne lata pomnik kilkukrotnie przechodził renowację. Pierwszą zlecił król August III w 1743 roku. W 1887 roku doszło do pierwszej poważnej naprawy pomnika. Niemal całkowicie zniszczony trzon kolumny został odbudowany przez Edwarda Cichockiego, który tym razem użył różowego granitu sprowadzonego z Włoch.

Kolumna Zygmunta podczas Powstania Warszawskiego

   Pomnik podobnie jak reszta Warszawy został zniszczony przez hitlerowców w 1944 roku. Po ostrzale kolumna przewróciła się i rozbiła na części. Uszkodzony został także posąg króla, ale udało się go schować i zabezpieczyć. Niestety zaginęły niektóre części jak orły z festonami, krzyż i szabla. W 1949 roku pomnik odrestaurowano. Kolumna oraz piedestał powstały tym razem z granitu strzegomskiego. Zmieniono także całą kolorystykę na czerni i szarości. Za projekt odbudowany kolumny odpowiadał Stanisław Żaryn – polski architekt i konserwator zabytków, a projekt rzeźbiarski brakujących części odlewu wykonał Józef Gaza. Ze względu na budowę nowej trasy W-Z pomnik musiał zostać przesunięty o kilka metrów i lekko obrócony. Do dzisiaj Kolumna Zygmunta stanowi jedno z najbardziej popularnych miejsc spotkać turystów i Warszawiaków.