Kościoły w Warszawie – przewodnik

Kościoły w Warszawie – przewodnik

19 listopada 2019 0 przez Redakcja

Kościoły w Warszawie mają wyjątkową historię i piękno. Warszawa posiada wiele pięknych kościołów, które można zobaczyć podczas zwiedzania stolicy. Kilkadziesiąt świątyń katolickich wpisanych jest do rejestru zabytków i reprezentują one niemal wszystkie style oraz epoki. Które warto wziąć pod uwagę zwiedzając Warszawę? Oto kilka z nich:

Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela – należy do najstarszych kościołów warszawskich. W świątyni pochowano wielu ważnych Polaków i miały tam miejsce bardzo ważne wydarzenia w historii Polski jak śluby oraz koronacje królów, zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja czy kazania księdza Piotra Skargi. Początkowo na miejscu bazyliki znajdowała się niewielka drewniana kaplica zamkowa z przełomu XIII i XIV wieku. Na początku wieku XV stała się ona kościołem parafialnym. Gotycka murowana budowla powstała w 1390 roku. Świątynia była jeszcze wiele razy przebudowywana. W 1944 podczas II wojny światowej hitlerowcy zniszczyli kościół niemal całkowicie. W latach 1948-1956 zrekonstruowano budowlę podczas której wzorowano się na planach kościoła z XIV wieku.

Adres: Świętojańska 8, 00-278 Warszawa

kosciol-warszawa

W Warszawie jest wiele zabytkowych, odbudowanych po wojnie kościołów

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – jest to były kościół parafialny Nowego Miasta. Zbudowany został w 1411 roku w gotyckim stylu. W 1944 roku świątynia została spalona przez Niemców, ale odbudowano ją w latach 1947-1966. We wnętrzu znajduje się neogotycki ołtarz ze sceną Nawiedzenia czyli spotkania Maryi ze św. Elżbietą. W 1518 roku dobudowano do kościoła charakterystyczną wieżę-dzwonnicę, która była przez wiele lat nieodłączną częścią warszawskiego krajobrazu. Po wojnie udało się ją dokładnie odtworzyć dzięki ocalałym obrazom i fotografiom.

Adres: Przyrynek 2, 00-219 Warszawa

Kościół św. Aleksandra – jest  to świątynia znajdująca się na placu Trzech Krzyży. Zbudowana została w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Architektem budowli był Piotr Aigner, a zbudowano ją na cześć cara Rosji – Aleksandra I. Warszawiacy mieli zamiar witać cara przy bramie triumfalnej na placu Trzech Krzyży, a następnie zbudować tam pomnik, ale car nakazał zbudować w tym miejscu kościół. Również ta świątynia została zniszczona po bombardowaniach hitlerowców w 1944 roku, ale udało się ją odbudować.

Adres: plac Trzech Krzyży, 00-535 Warszawa

Kościół św. Jacka – to świątynia znajdująca się w Nowym Mieście przy ulicy Freta 8/10. Należy do zespołu klasztornego dominikanów. Budowla powstała w XVII wieku w stylu barokowym. Kościół ulegał niszczeniu wiele razy m.in. podczas potopu szwedzkiego, ale zawsze udawało się go odbudowywać. W 1944 roku znajdował się tutaj szpital powstańców. W czasie bombardowań zginęło w tym miejscu ponad 1000 osób, które wówczas tam przebywały. Ocalała tylko kaplica Kotowskich i część murów. Kościół odbudowano, ale nie udało się nigdy odtworzyć bogatych wnętrz jakie tu wcześniej się znajdowały.

Adres: Freta 10, 00-227 Warszawa

kosciol-wwa

Warszawa obfituje w piękne kościoły

Kościół św. Jakuba Apostoła – nie każdy wie, że po przyłączeniu Tarchomina do Warszawy w 1951 roku kościół ten stał się najstarszym zabytkiem sakralnym stolicy, który zachowany został w oryginalnym kształcie. To niewielka świątynia wzniesiona na początku XV wieku i jest przykładem gotyku nadwiślańskiego. Ma zaledwie 25 metrów długości i 10 metrów szerokości. W czasie potopu szwedzkiego kościół został zniszczony i opustoszał na wiele lat, ale odbudowano go w 1720 roku dzięki inicjatywie Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego. Wnętrze kościoła przebudowane jest w stylu barokowym.

Adres: Mehoffera 4, 03-131 Warszawa

Zobacz też: