Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

29 stycznia 2021 0 przez Redakcja

Własne minielektrownie słoneczne na dachu domu stają się coraz bardziej popularne. Wynika to zarówno ze wzrostu świadomości ekologicznej, jak i chęci uniezależnienia się od dostaw z zakładu w czasach stale rosnąc cen prądu.

Cena fotowoltaiki bywa różna i nie można odpowiedzieć dokładnie, ile będzie kosztowała instalacja systemu. Jest to zależne od wielu zmiennych, dlatego kalkulacja zawsze jest wykonywana indywidualnie, z uwzględnieniem warunków, jakie stwarza dana posesja i zapotrzebowania gospodarstwa. Co wpływa na koszty? Jaki w przybliżeniu jest to wydatek?

Czynniki wpływające na koszt instalacji?

Najważniejsze jest oczywiście zapotrzebowanie danego budynku i konkretnej rodziny na prąd. Istotną rolę odgrywa tu ilość mieszkańców, ale także prowadzony tryb życia. Osoby oszczędne zużywają dużo mniej energii, dlatego w ich przypadku wystarczy system o niższej wydajności, co wiąże się z mniejszym wydatkiem. Poziom niezbędnej mocy układu wyliczany jest na podstawie rocznego zużycia energii. Ta informacja służy specjalistom do zaprojektowania fotowoltaiki o efektywności wystarczającej na zasilenie gospodarstwa. Na wydatek wpływa zatem cena paneli i ich ilość.

Znaczenie ma również kształt domu oraz warunki, jakie stwarza posesja. Panele fotowoltaiczne osiągają największą skuteczność na dachach nachylonych. Idealnie, kiedy kąt ich opadania jest większy niż 35 st. Właściciele takich obiektów uzyskają wymaganą moc instalacji niezbędną do zaspokojenia swoich potrzeb przy mniejszej ilości ogniw, a zatem cena fotowoltaiki będzie dla nich mniejsza. W przypadku budynków z dachami płaskimi trzeba kupić więcej urządzeń, bo jeden taki sam panel zamontowany na takiej powierzchni nie wygeneruje tyle energii, co w przypadku jego montażu pod kątem.

Podobnie jest w przypadku zadrzewienia posesji. Im większe zacienienie dachu, tym mniejsza efektywność ogniw, a zatem konieczność kupienia większej ilości urządzeń solarnych.

Panele fotowoltaiczne cena

Trzeba mieć świadomość, że chcąc nabyć panele fotowoltaiczne cena ich może być naprawdę różna. Jest ona zależna od wielu czynników. Wpływa na nią np. renoma producenta, moc, rozmiar, żywotność czy rodzaj zamontowanego ogniwa. Te ostatnie mogą być polikrystaliczne lub monokrystaliczne. W przybliżeniu można przyjąć, że cena paneli zazwyczaj waha się w przedziale między 400-2000 zł. Rozpiętość jest zatem duża.

Nie tylko cena paneli

Wydatek na panele, których najczęściej dla czteroosobowej rodziny potrzeba między 15-18, to nie koniec inwestycji. Należy kupić też profesjonalny falownik, który kosztuje ok. 5000 zł. Do tego trzeba liczyć się z wieloma pozostałymi wydatkami. Koszt konstrukcji mocującej to kilka tysięcy, w zależności od rodzaju, rozmiaru itp. Konieczne będą jeszcze wysokiej jakości, specjalne przewody oraz różne akcesoria. Pamiętajmy, że należy zapłacić też ekipie za montaż.

Przybliżona cena fotowoltaiki

Prognozowane koszty można podać jedynie w przybliżeniu, wyciągając średnią z dotychczasowych realizacji dla gospodarstw o podobnym zapotrzebowaniu, ilości mieszkańców itp.

W przypadku budynków z nachylonymi dachami pod kątem 30-40 st. (panele uzyskują wtedy największą skuteczność) można przyjąć, że cena fotowoltaiki wyniesie 24-26 tys. zł. Wydatek ten nie uwzględnia dofinansowań. Ostateczny koszt można zatem zmniejszyć, korzystając z licznie oferowanych programów wsparcia inwestycji, a nierzadko może to być nawet kilka tysięcy złotych dotacji.

Średnio wydatek (bez dotacji) zwraca się po dziesięciu latach użytkowania.