Ile kosztuje montaż pompy ciepła typu monoblok?

Ile kosztuje montaż pompy ciepła typu monoblok?

4 listopada 2021 0 przez Redakcja

Pompy ciepła należą do najefektywniejszych i jednocześnie ekologicznych rozwiązań do ogrzewania budynków, które są coraz chętniej montowane w domach. Dowiedz się, ile kosztuje montaż pompy ciepła typu monoblok i rozważ tego typu instalację w swoim domu lub administrowanym przez Ciebie budynku!

Pompy ciepła skutecznie zastępują dostępne dotychczas źródła ogrzewania, czyli kotły grzewcze. Montowane są nie tylko w nowych domach, ale również w budynkach, które przechodzą termomodernizację. Wśród nich na uwagę zasługują pompy typu monoblok.

Pompa ciepła monoblok – co to takiego?

Pompy monoblok w całości montuje się na zewnątrz, co pozwala zaoszczędzić miejsce wewnątrz budynku. Są to urządzenia, które charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością i wydajnością, a także generują niskie koszty eksploatacji. Każda pompa ciepła to zamknięte w jednej obudowie takie elementy jak: wentylator, parownik, sprężarka oraz skraplacz.

Pompy typu monoblok mają dobrą izolację, dzięki czemu ich praca jest cicha, co wpływa na komfort ich użytkowania. Urządzenia tego typu są łatwiejsze i szybsze w montażu, nie ma też konieczności dokonywania kontroli szczelności, jak ma to miejsce przy pompach ciepła typu split.

Ile kosztuje nabycie i montaż pompy monoblok?

Koszt montażu pompy ciepła typu monoblok jest zależny od kilku czynników. Wpływ na cenę ma współczynnik wydajności COP i SCOP, z których pierwszy jest podstawowym parametrem określającym ilość energii elektrycznej konieczną do otrzymania określonej ilości energii cieplnej, a drugi odnosi się do całego sezonu grzewczego. Cena zależna jest również od powierzchni budynku i sposobu użytkowania pomieszczeń, technologii, w jakiej wybudowany został dom, liczby domowników i preferowanej temperatury. Czynniki te wpływają na to, jaka ma być moc urządzenia. Im wyższa moc urządzenia, tym droższa będzie pompa ciepła.

Źle dobrana pompa może powodować niedogrzanie pomieszczeń oraz wpłynąć na działanie systemu i żywotność niektórych elementów. Przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła, dobrze jest wykonać audyt energetyczny, który pozwoli określić, jakie urządzenie będzie najlepsze. Koszt montażu waha się w przedziale od 35000 do 50000 zł w przypadku domu średniej wielkości. Pompy ciepła typu monoblok są droższe w zakupie, jednak są tańsze i wygodniejsze w montażu. Koszt takiej inwestycji może być dofinansowany w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” i jest to kwota od 9000 do 27000 zł. Skorzystać można również z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której istnieje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pompy ciepła typu monoblok to niezawodne urządzenia, zapewniającym niskie koszty ogrzewania budynku. Warto jednak postawić na te od renomowanych producentów, takich jak aircon.panasonic.eu oraz idealnie dopasować je do swojego domu, aby faktycznie spełniały swoją rolę.