Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

31 stycznia 2022 0 przez Redakcja

Zanim sprzedasz swoją nieruchomość – nieważne, czy będzie to mieszkanie, działka, dom czy lokal usługowy – konieczne jest przeprowadzenie fachowej wyceny przez rzeczoznawcę. Specjalista ma do wyboru aż cztery różne metody na określenie wartości badanego obiektu. Do najczęściej stosowanych należy metoda porównawcza, pozostałymi trzema są metody: mieszane, dochodowe i kosztowe. Do zastosowania pozostałych muszą istnieć sprzyjające okoliczności.

Najpopularniejsza metoda porównawcza

Metoda ta jest dosyć prosta i składa się z trzech  pomniejszych sposobów. Pierwszy z nich polega na porównywaniu wycenianego obiekt z minimum trzema innymi podobnych cechach, położeniu oraz również wystawionych na sprzedaż. Drugim sposobem jest tak zwane korygowanie cen średnich – tutaj cena ustalana jest na podstawie porównania kilkunastu nieruchomości o podobnych cenach, które posiadają jasno określone ceny, za jakie można je nabyć. Trzecim sposobem ustalenia cen za pomocą porównania jest korzystanie z analiz statystycznych przy wykorzystaniu znanych cen transakcji.

Ceny transakcyjne

Podstawowym elementem, niezbędnym do wykonania prawidłowej wyceny w metodzie porównawczej, jest znajomość przez rzeczoznawcę cen transakcyjnych. Są one gromadzone i pozyskiwane przezeń za pomocą rejestrów prowadzonych przez Starostwo. Dostanie się do tych baz jest jednak czasochłonne, dlatego sama wycena również trwa czasem sporo czasu.

Co jest brane pod uwagę przy wycenie?

Wartość nieruchomości będzie uzależniona głównie od atrakcyjności mieszkania, działki czy domu. Będzie związana więc głównie z położeniem i lokalizacją, odległością do centrum czy do najbliższych przedszkoli, szkół, przychodni. Cenę podnosi również uregulowany stan prawy – mieszkania z założoną księgą wieczystą będą zwyczajnie droższe niż te, których ostateczna sytuacja jest niejasna. Aby ustalić rzetelną wartość najlepiej skorzystać z usług specjalisty ds. wyceny z warszawskiej agencji nieruchomości – Cosmopolitan.

Cennik usług rzeczoznawcy

Trudno określić jednoznacznie, na jakiej podstawie działa cennik rzeczoznawcy – cena za usługę nie jest uzależniona w żaden sposób od ostatecznie ustalonej ceny nieruchomości, nie istnieje również żadna konkretna lista wskazująca na to, ile taka usługa może nas kosztować. Konieczne jest jednak dla własnego bezpieczeństwa wcześniejsze ustalenie ceny za usługę, ponieważ te są naprawdę różne i najczęściej naprawdę skrajne.

W zależności od miejsca, w jakim znajduje się nieruchomość oraz terenu, na jakim działa rzeczoznawca, jego wycena może kosztować od około 500 do 900 złotych za mieszkanie oraz od 900 do nawet 2300 złotych w przypadku domu mieszkalnego.