Teatrzyk kukiełkowy o zwierzętach

Teatrzyk kukiełkowy o zwierzętach

3 lipca 2019 0 przez Redakcja
Teatrzyk kukiełkowy to zabawa, w której udział brać może nieskończenie wiele małych aktorów. Twoje dziecko znać ją może z przedszkola, a jeśli jakimś trafem grupa przedszkolna Twojej pociechy nie organizowała i nie wystawiała spektaklu, możecie, a nawet powinniście nadrobić to w domu. Zabawa w teatrzyk to niezwykle skuteczny sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni. Fabułą spektaklu może być bowiem wszystko: przygody zwierząt, życie na dworze królewskim czy zbiór zabawnych sytuacji. Bez względu na temat aktorzy muszą wykazać się umiejętnością improwizacji.

Teatrzyk kukiełkowy o zwierzętach

Podczas organizacji teatrzyku kukiełkowego w domu ustalony zostanie podział ról oraz ogólny zarys fabuły, jednak poszczególne kwestie aktorzy będą musieli tworzyć w głowie na bieżąco. Teatrzyk dla dzieci oprócz frajdy, jakiej dostarcza, uczy także najmłodszych szybkiego reagowania na rozwój wydarzeń i wspiera ich kreatywność.

Kukiełki w dłoń i zabawa gwarantowana

Teatr domowy nie wymaga dużego nakładu finansowego – scenę łatwo zbudować z krzeseł i koców, a pacynki i kukiełki można wykonać samemu, w czym pomocne będą gotowe zestawy zawierające wszystko co potrzebne do stworzenia uroczej i co ważne, unikalnej lalki teatralnej. Można także zakupić gotowe lalki dokonując wyboru spośród bogatej oferty producentów zabawek dziecięcych. Różnica między pacynką a kukiełką to kwestia ich konstrukcji. Pacynka zwykle wykonana jest z miękkiego materiału i, w zależności od rozmiaru, nakładana jest na któryś z palców lub całą rękę. Pacynki to w szczególności propozycja dla najmłodszych aktorów, gdyż są one wygodne i pozostają one na dłoni dziecka bez konieczności ich trzymania. Kukiełki z kolei mogą być osadzone na drewnianym patyki lub poruszane za pomocą sznureczków zintegrowanych z każdą z kończyn. Zabawa w teatrzyk kukiełkowy pozwala małym aktorom poruszać rękami i nogami postaci, imitując poruszanie się lub gestykulację podczas wypowiadania swoich kwestii. Pacynki i kukiełki zwykle przestawiają zwykłych ludzi, zwierzęta, postacie z baśni czy dziecięcych ulubieńców z bajek. W spektaklu występować mogą tylko postacie z jednej krainy, jednak zdecydowanie ciekawiej będzie do świata ludzi wprowadzić magiczną postać i odwrotnie. Pomysłów na przedstawienia jest nieskończenie wiele, gdy kilka małych główek używa swojej wyobraźni.

Teatrzyk kukiełkowy daje początek aktorskiej pasji

Zabawa w teatr może dziecku przypaść do gustu do tego stopnia, że zacznie na poważnie myśleć o karierze aktorskiej w przyszłości. Nie należy tych marzeń zbywać kiwnięciem dłoni, tylko cieszyć się, że dziecko znalazło pasję, która sprawia mu radość. Zmienność ról, kiedy to dziecko raz odgrywa rolę mówiącej żaby, by za chwilę wczuć się w postać złodzieja napadającego na bank, pomoże dziecku rozwinąć umiejętność szybkiego aklimatyzowania się w danej sytuacji, co pomocne będzie w prawdziwym życiu. Dziecięca chęć występowania i bycia w centrum uwagi to dobry sygnał, oznaczający, ze dziecko nie będzie nieśmiałe w stosunku do innych i nie będzie się krępowało przemowami przed publicznością, np. odpowiadaniem lub referowaniem na forum klasy.