Jak leczy się depresję w Warszawie?

Jak leczy się depresję w Warszawie?

15 marca 2022 0 przez Redakcja

Rozpoczęcie leczenia w momencie, gdy dopada nas depresja – jest trudne. Jest to tym bardziej trudne dlatego, że w tym okresie naszego życia nie mamy często motywacji nawet do tego, aby zadbać o podstawową higienę. To właśnie dlatego mówi się tak często o tym, jak istotna jest dla osoby chorej pomoc z zewnątrz – ze strony partnera, partnerki, rodziców, przyjaciół. Stan w jakim my się znajdujemy – może niestety uniemożliwić nam podjęcie jakichkolwiek kroków w celu poprawy swojego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Depresja jest niestety w dalszym ciągu też chorobą bagatelizowaną – przez lekarzy, przez społeczeństwo. W momencie, gdy nastolatek próbuje przekonać rodzica do tego, że może mieć depresję – słyszy wtedy, że przesadza i powinien znaleźć sobie jakieś zajęcie. Nie potrafimy wciąż zrozumieć, że depresja i wiele innych problemów psychicznych to choroby – takie same choroby, jak nowotwór, grypa czy marskość wątroby. Nikt nie chce zachorować – a mimo to mnóstwo osób wymaga opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Zbyt często jej niestety nie otrzymują.

Od czego zacząć?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję to umów się na wizytę do psychologa lub psychiatry – możesz zapisać się prywatnie lub państwowo. Czas oczekiwania będzie najpewniej uzależniony od naszego miejsca zamieszkania – w nagłych przypadkach można jednak uzyskać pomoc bardzo szybko. Nie bój się poprosić o pomoc – nawet, jeżeli konieczne będzie proszenie o to osoby zupełnie obcej. Depresja jest chorobą śmiertelną – ryzyko samobójstwa zawsze istnieje i to właśnie dlatego warto prosić o wsparcie wtedy, gdy jeszcze takie myśli nas nie dopadły.

Pamiętaj, że depresja może objawiać się na różne sposoby – nigdy nie bagatelizuj swoich symptomów tylko dlatego, że boisz się, iż nie masz racji. Żaden lekarz nie skrytykuje Cię nigdy za to, że szukasz pomocy – lepiej tutaj się pomylić niż w ogóle nie poprosić o pomoc. Czasami wystarczy tylko jedna wizyta u psychologa lub psychiatry i wiesz już, czy konieczne będzie leczenie. Zrób to dla siebie – nawet, jeżeli wszyscy dokoła mówią Ci, że to na pewno nie jest depresja. Nikt inny nie zna Twojej sytuacji w 100% i nie wie, co dzieje się w Twojej głowie.

Psycholog czy psychiatra?

Często zastanawiamy się nad tym, do kogo dokładnie mamy się zapisać – ale to nie ma tak naprawdę znaczenia. Psychiatra ma prawo do wypisywania recept, a psycholog głównie pomaga poprzez rozmowę – ale z depresją możesz wybrać się do obu tych specjalistów. Ważne jest to, aby zrobić pierwszy krok – potem przekonasz się, co trzeba zrobić dalej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co powie Ci psychiatra Warszawa to dobre miejsce na rozpoczęcie leczenia. Sprawdź centrum terapii ketaminowej KetamineClinic.