Licówki – czym są i czy mocowane są na stałe? Sprawdzamy

Licówki – czym są i czy mocowane są na stałe? Sprawdzamy

1 lutego 2022 0 przez Redakcja

Licówki to najłatwiejszy sposób na poprawę wyglądu naszych zębów. Te małe nakładki wykonane z materiałów stomatologicznych zakrywają wszelkie niedoskonałości: przebarwienia, szpary pomiędzy zębami, nadłamania. Dobrze wykonane licówki nie odróżniają się wyglądem od prawdziwych zębów. Możemy się nimi cieszyć przez długie lata. No właśnie – jak długie?

Co to są licówki na zębach?

Licówkami nazywamy bardzo cienkie nakładki, które przykleja się przy pomocy specjalnego kleju do przedniej części zębów (zwanej licową, stąd nazwa „licówki”). Jest to bezbolesny sposób poprawienia wyglądu zębów. Dzięki licówkom mają one jednolity kształt i koloryt. W przypadku pacjentów z małymi wadami zgryzu licówki mogą też pomóc uniknąć aparatu ortodontycznego. Licówki stosuje się tylko na przednich zębach, w przypadku dalszych zębów zakłada się już korony.

Licówki są dobierane kształtem i kolorem do innych zębów pacjenta. Jeśli są dobrej jakości, niczym nie odróżniają się od reszty zębów. Wykonuje się je po dokładnym zbadaniu zębów i zgryzu pacjenta, zrobieniu zdjęć i skanów, a czasami nawet modeli z wosku.

Jakie licówki rozróżniamy?

Najpopularniejszym rodzajem licówek są te porcelanowe. Są stworzone z połączenia masy ceramicznej, akrylowej i domieszki innych materiałów. Takie licówki są bardzo wytrzymałe, odporne na urazy i mogą być idealnie dobrane kolorem do zębów.

Drugim rodzajem stosowanych licówek są licówki kompozytowe. Są one tańsze od licówek porcelanowych, ale tym samym trochę mniej estetyczne i mniej wytrzymałe. Tworzy się je z różnych stopów materiałów, które zapewniają przyczepność i wytrzymałość. To bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Rozróżniamy również licówki akrylowe, które zakłada się tymczasowo i licówki ceramiczne. Więcej o licówkach przeczytasz na stronie Dental Fraternity – https://dentalfraternity.pl/licowki/.

Czy licówki są na stałe?

Zanim wyjaśnimy, czy licówki są rozwiązaniem na stałe, warto wytłumaczyć, jak wygląda proces ich zakładania. Stomatolog najpierw musi zeszlifować powierzchnię zęba. Szlifowanie jest bezbolesne i wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Jest to tylko zewnętrzna powierzchnia, ale i tak zmienia to strukturę zęba. Dlatego po założeniu licówek, nie można już z nich zrezygnować. Można je jedynie wymienić, co z czasem na pewno będzie konieczne.

W przypadku trwalszych licówek porcelanowych trzeba ja wymieniać co 10-15 lat. Licówki kompozytowe muszą być wymieniane częściej, od 2 do 5 lat. W przypadku zastosowania na początku licówek kompozytowych ze względów finansowych, z czasem można je wymienić na licówki porcelanowe.

Ile kosztuje licówka?

Koszt licówek jest zależny od materiału, z którego są one wykonane. Tańszą opcją są licówki kompozytowe – tutaj koszt jednego zęba to ok. 250-350 złotych. W przypadku bardziej wytrzymałych i bardziej estetycznych licówek porcelanowych jest to koszt rzędu 750-1500 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt ewentualnej naprawy zębów, na które chcemy założyć licówki. Muszą być one wolne od ubytków i kamienia nazębnego, dlatego czasami najpierw jest potrzebne wypełnienie ubytków, skaling czy piaskowanie. Tylko na zdrowe zęby można nakładać licówki.

Dla kogo zalecane są licówki?

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają kompleksy związane ze swoim uzębieniem. Mogą to być osoby z krzywymi zębami, nieproporcjonalnymi do reszty twarzy, a także z przebarwieniami.