zakopane tatry

Jeśli myślisz, że wyprawa z dzieckiem w Tatry jest niemożliwa – nic bardziej mylnego! Wystarczy odpowiednio przemyśleć trasę, przygotować górskie obuwie, zabezpieczyć jedzenie i zabrać coś do picia. Podpowiadamy, jakie szlaki sprawdzą się na wędrówkę z maluchami.

Dolina Kościeliska i Smreczyński Staw

To jedna z najpopularniejszych tras spacerowych w polskich górach. Szlak jest łatwy i przyjemny, choć stosunkowo długi. Dlatego przed wyruszeniem zastanów się czy twoje dziecko dysponuje wystarczającą kondycją do pokonania około dwóch godzin drogi w jedną stronę. Jeśli nie, zawsze możesz skorzystać z pomocy nosidła ergonomicznego lub chusty. Na szlaku nie ma specjalnych trudności, więc ryzyko upadku czy potknięcia jest niewielkie. Dodatkowymi atrakcjami (zwłaszcza dla starszych dzieci) będą zlokalizowane w pobliżu trasy jaskinie. Wisienką na torcie może być podejście pod malowniczy Smreczyński Staw. To miejsce, które przed laty wychwalał w swoich wierszach Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Warto na własne oczy przekonać się skąd zachwyt młodopolskiego poety nad tym miejscem.

Grześ i Wołowiec

Trasa, która może być doskonałym początkiem przygody naszego malucha z górami wysokimi. Szlak wychodzi z Doliny Chochołowskiej i mocnym podejściem wije się aż na Grzesia, a potem na Wołowiec. Roztacza się stąd piękny widok na pasmo Tatr Zachodnich. Dla bardziej wytrwałych i doświadczonych wędrowców istnieje możliwość odbicia w stronę słowackich Rohaczy. Jest to już jednak odcinek trasy zaawansowany i z małym dzieckiem należy go unikać.

Dolina Pięciu Stawów

„Piątki” to najwyżej położone schronisko w polskich górach. Dla dziecka widok pięciu, malowniczo położonych stawów może być niezapomnianym przeżyciem i sprawi, ze Tatry już na zawsze zostaną w jego sercu. Dodatkową atrakcją może być skosztowanie tutejszej szarlotki, która uchodzi za absolutną specjalność tego miejsca. Konsumowano z widokiem na wierzchołki Tatr Zachodnich rzeczywiście smakuje wyjątkowo.

Zakopane – apartamenty, schroniska, pensjonaty

To istotny czynnik podczas podróżowania z dziećmi. Precyzyjnie dobrane miejsce noclegowe to szansa na wypoczynek i regenerację po trudach górskiej wędrówki. Biorąc najmłodszego członka rodziny na szlak trzeb uważać, by nie przesadzić. Trasa, która jeszcze niedawna była dla ciebie zaledwie treningiem przed mocniejszym podejściem, teraz może być zupełnie wystarczająca. Ważne, żeby młody piechur poczuł klimat gór, ale nie został górami zamęczony. Dlatego znakomicie sprawdzą się apartamenty. To miejsca noclegowe, które zyskują coraz większą popularność. W dodatku oferują wysoką jakość usług za przystępną cenę, w tym sporo atrakcji dla dzieci i możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego.

Bezpieczeństwo to podstawa

Ruszając na szlak warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Ubierz dobre, górskie obuwie
  • Zaopatrz się w pelerynę przeciwdeszczową
  • Unikaj dni burzowych
  • Weź zapasy jedzenia i wody

Visit Zakopane .pl

ul. Jagiellońska 36, 34-500 Zakopane, Poland

Tel. +48 600 49 49 49
Tel. +48 18 20 64 002

Opublikowano w kategorii: Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *