Migracje do Warszawy – napływ i odpływ mieszkańców
20 sierpnia 2018Ile osób przyjeżdża do Warszawy?
Warszawa, stolica Polski to największe i najbardziej zaludnione miasto w naszym kraju. Jest to też miejsce, z niezwykle ciekawą i zróżnicowaną strukturą zaludnienia. Spotkamy tutaj wielu obcokrajowców, nie tylko turystów ale również osób, które przyjechały tu na stałe do pracy i po to, by w Warszawie rozpocząć nowe życie. Przyciąga ich przede wszystkim oferta jaką miasto dla nich ma w zakresie rynku pracy i infrastruktury miejskiej. Warszawa dla wielu osób jest po prostu dobrym miejscem do życia, o czym świadczy fakt, że każdego roku wiele osób z innych terenów naszego kraju decyduje się na przeprowadzkę do Warszawy i zostanie tutaj na dłużej. Są to w dużej mierze studenci ale nie tylko! Sprawdźmy kto najczęściej migruje do Warszawy, a kto ją opuszcza.
Z tego artykułu dowiesz się m.in:
- Ilu jest mieszkańców w Warszawie?
- Ile osób przyjeżdża każdego dnia do Warszawy?
- Jakie dzielnice są najchętniej wybierane przez nowych mieszkańców?
- Ile osób migruje do Warszawy?
- Dokąd wyprowadzają się mieszkańcy Warszawy?
- Co zachęca do emigracji?
Ilu studentów jest w Warszawie?
Warszawa to bardzo duże i liczne miasto.Według oficjalnych danych mieszka w nim ponad 1 milion 700 tysięcy osób. Czyni to Warszawę najmocniej zaludnionym miastem w Polsce. Do tego dochodzi fakt, że wiele osób (np. studenci) nie rejestruje swojego pobytu w Stolicy przez co nie są ujmowani w oficjalnych statystykach. Szacunki mówią więc, że w mieście może mieszkać nawet ponad 2 miliony ludzi! Jak podają dane Warszawa cechuje się też bardzo wysoką gęstością zaludnienia. To ponad 3400 osób na kilometr kwadratowy! Aż trudno się nie dziwić jak my się wszyscy tu mieścimy!
Jeśli chodzi o studentów to w Warszawie jest ich ponad 270 tysięcy, co stanowi liczbę około 16% calej populacji miasta. Zdecydowana większość z nich to osoby przyjezdne, właściwie z całej Polski, które chcą zdobyć edukację w Stolicy, na dobrych uczelniach takich jak: Uniwersytet Warszawski czy Szkoła Główna Handlowa lub Politechnika. Oferta studiów wyższych w Warszawie jest naprawdę bogata, a z roku na rok konkurencja między uczelniami rośnie ze względu na powiększający się rynek prywatnych szkół wyższych.
(Atrakcyjna oferta warszawskich uczelni zachęca młodych ludzi do przeprowadzki)
Kto się wprowadza do Warszawy?
Jednak to nie tylko studenci przyjeżdżają do Stolicy. Kto więc najczęściej migruje do naszego miasta? Skąd przyjeżdżają nowi Warszawiacy i jakie dzielnice miasta najchętniej zaludniają? Jak podaje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ciągu ostatnich 10 lat na przyjazd do Stolicy zdecydowało się około 300 tysięcy osób. Wyemigrowało zaś około 180 tysięcy. Bilans migracji w Warszawie jest więc zdecydowanie dodatki. Miasto na tym zyskuje, pojawiają się bowiem nowi pracownicy, klienci warszawskich sklepów i punktów usługowych, dzięki czemu miasto się rozwija.
Które dzielnice Warszawy są najchętniej zasiedlane przez migrantów?
Warszawa bardzo intensywnie rozwija się również pod względem mieszkaniowym. W zasadzie gdzie się nie spojrzy tam budują się kolejne bloki mieszkalne i nowe osiedla, które stoją otworem przed nowymi mieszkańcami miasta. Baza mieszkaniowa w Warszawie jest naprawdę obszerna. Mimo to wciąż jest duży popyt i zapotrzebowanie na nowe budynki mieszkalne. Jest to spowodowane tym, że ludzie wciąż chętnie migrują do Warszawy. Przeprowadzka do Stolicy to dla wielu szansa na nowe życie, miejsce, gdzie dużo łatwiej o pracę niż w innych częściach Polski, a także miasto, w którym naprawdę przyjemnie się spędza wolny czas, dzięki atrakcyjnej ofercie gastronomicznej, rozrywkowej, licznym parkom, centrum handlowym, pięknie odrestaurowanym kamieniczkom na Starym Mieście. Oferta muzeów, kin, teatrów sprawia, że w tym mieście nie da się nudzić i przez to ludzie z całej Polski chętnie się osiedlają w Warszawie. Oczywiście w zależności od dzielnicy różne są także ceny mieszkań, które potrafią osiągać naprawdę zawrotne kwoty. W bardziej peryferyjnych dzielnicach jak Białołęka czy Bemowo, za metr zapłacimy około 6 tysięcy złotych. W Śródmieściu ta cena podskoczy już do 10-11 tysięcy za metr kwadratowy. Dlatego wielu nowych mieszkańców Warszawy decyduje się w początkowej fazie swojego życia w mieście zacząć od mieszkania nieco dalej od centrum, za to w kosztach osiągalnych dla ich budżetu.
(Warszawskie parki są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną)
Najchętniej więc migranci do Warszawy wybierają takie dzielnice jak: Białołęka i Wilanów, a także Ursynów. Te obszary miasta niekiedy nazywane są warszawskimi sypialniami ze względu na fakt, że duża część osób tam mieszkających wyjeżdża z samego rana do pracy i wracają pod wieczór, by się, mówiąc najogólniej przespać i nabrać sił przed kolejnym dniem. Najmniej chętnie wybierana jest Praga Północna. Wynika to po części z faktu, że ta dzielnica nie cieszy się dobrą sławą (według wielu to najgorsze miejsce w Warszawie do mieszkania, najbardziej niebezpieczne). Z drugiej strony deweloperzy niechętnie inwestują na tych terenach, gdzie mają świadomość, że mieszkania mogą się tak łatwo nie sprzedać. Błędne koło się więc zacieśnia – nie budują się nowe mieszkania więc ludzie ich nie kupują.
Skąd przyjeżdżają ludzie do Warszawy?
Jeśli zastanawiasz się z jakich części Polski i świata przyjeżdżają migranci do Warszawy to odpowiedź jest prosta. Oczywiście z województwa mazowieckiego. Wynika to z faktu, że ludzie ci mają do Warszawy najbliżej. Mieszkańcy takich miasta jak: Radom, Pruszków, Ciechanów mogą w bardzo krótkim czasie dostać się do Stolicy dzięki czemu wyprowadzka do Warszawy nie sprawia, że stracą oni automatycznie kontakt ze swoim rodzinnym domem. Dla wielu osób jest to bardzo ważna kwestia. W godzinę lub dwie mogą odwiedzić rodziców czy dziadków. Nie bez znaczenia jest to także dla studentów, którzy bardzo często zwyczajnie na weekendy wracają do domu. Taka emigracja jest też obarczona stosunkowo niskim ryzykiem. Gdyby coś poszło nie tak, zawsze możemy wrócić do domu. Wyjazd na drugi koniec kraju tak łatwej możliwości nam nie daje jak migracja wewnątrz województwa. Poza miastami z województwa mazowieckiego dużo osób przeprowadza się do Warszawy z takich miasta jak Lubin i Białystok. Nic w tym dziwnego, dla Polski wschodniej Warszawa jawi się jako bardzo atrakcyjne miejsce do mieszkania. Dużo migrantów jest też z Łodzi.
Gdzie wyprowadzają się mieszkańcy Warszawy?
Oprócz grupy osób przyjezdnych mamy również mieszkańców, którzy wyprowadzają się z miasta. Powodów emigracji z Warszawy jest kilka jak chociażby chęć zamieszkania w większym domu, poza miastem w spokojnym miejscu, gdzie można by poświęcić się wychowywaniu dzieci. Poza tym koszt wybudowania domu poza Warszawą jest równy kupnie mieszkania w dobrze skomunikowanej części Stolicy przez co wiele osób decyduje się uciec od zgiełku miejskiego i przeprowadzić się na obszary podmiejskie lub nawet na wieś. W okolicach Warszawy znajduje się wiele terenów, które chętnie zasiedlane są przez Warszawiaków. Są to chociażby: Marki, Ząbki, Piaseczno czy Pruszków, gdzie można w stosunkowo atrakcyjnych cenach zakupić ziemię lub domy i codziennie dojeżdżać do Warszawy.
(Wiele osób marzy o własnym domku pod miastem i wyprowadza się z Warszawy)
Ile osób mieszka w Warszawie? Kim są Warszawiacy?
Jak zdążyliśmy sobie omówić Warszawa to bardzo specyficzne miasto na mapie Polski. Jest nie tylko bardzo liczne i bardzo gęsto zaludnione, co widać chociażby po ulicach w godzinach szczytu. Jest też bardzo zróżnicowane pod względem mieszkańców i ich pochodzenia. Jest wielu turystów i zagranicznych imigrantów ale jeszcze większa i bardziej liczna jest migracja wewnętrzna, czyli osób z Polski, którzy z różnych powodów postanowili zamieszkać w Warszawie. Łącznie jest ich według różnych danych od 1 700 000 do 2 000 000 osób. Jest to aż 4,5 procent wszystkich mieszkańców Polski! Dodatkowo, jeśli weźmiemy pod uwagę osoby, które każdego dnia dojeżdżają z okolicznych terenów do Warszawy będzie to nawet 2,5 miliona ludzi! Kim oni są?
Najliczniejszą grupę Warszawiaków stanowią kobiety w wieku od 30 do 39 lat. W tej grupie jest tylko trochę mniej mężczyzn. Najmniej liczne grupy na piramidzie demograficznej miasta Warszawy to dzieci w wieku od 10 do 19 lat i osoby starsze od 80 lat w górę. Ze względu na liczną migrację w Warszawie statystycy i demografowie nie odnotowują naturalnych procesów demograficznych, które towarzyszą opisywaniu tzw. piramid ludnościowych. Ewentualne braki w ludziach są kompensowane napływowymi mieszkańcami Warszawy.
Warszawa więc to miasto, które jest bardzo otwarte na migracje. Infrastruktura miejska (parki, mieszkania, drogi) mimo, że często przeciążone to jednak wciąż nastawione na nowych mieszkańców Warszawy. Biznes też przyjaznym okiem patrzy na przybyszów z innych części kraju i nie tylko. Zachęcamy więc wszystkich do zamieszkania w Warszawie!
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawa#Rozwój_demograficzny_miasta
Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.