Montessori – podstawowe zajęcia

Montessori – podstawowe zajęcia

14 lipca 2021 0 przez Redakcja

Przedszkola, gdzie program zajęć jest prowadzony zgodnie z metodami Montessori, zyskują na popularności. Jakie dokładnie zajęcia są prowadzone w tego typu placówkach? Co wchodzi w ich podstawowy zakres?

Co z zajęciami w języku obcym?

Podstawowe zajęcia w przedszkolu Montessori to przede wszystkim zajęcia językowe. Co ciekawe, zajęcia prowadzone są w dwóch językach – języku polskim oraz w języku angielskim, stosowanie angielskiego sprawia, że staje się obok ojczystego narzędziem ich ogólnego rozwoju, a także najlepszym sposobem na poznanie swojego otoczenia, czy gromadzenie doświadczenia i wiedzy o sobie, jak również o środowisku, w którym funkcjonują.

Czy w przedszkolu Montessori odbywają się zajęcia plastyczne?

W programie można znaleźć również zajęcia plastyczne. Ich celem jest rozwijać zdolności manualne oraz artystyczne dzieci. Im więcej tego typu ćwiczeń, tym dziecko może lepiej doskonalić swoje zdolności plastyczne. Zgodnie z metodyką montessori zajęcia się różnorodne, co oznacza, że dana placówka nie skupia się tylko na jednej technice, lecz stara się urozmaicać ćwiczenia plastyczne.

Wśród technik wykorzystywanych podczas zajęć można spotkać się z malowaniem akwarelą, malowaniem palcami, lepieniem z różnych mas, czy malowaniem na różnych powierzchniach. Oczywiście nie brakuje również klasycznych programów nauczania, które polegają na kolorowaniu, rysowaniu różnego rodzaju kredkami, czy wycinaniu.

Jakie jeszcze odbywają się podstawowe zajęcia?

W podstawowym zestawie programu nauczania znaleźć można zajęcia muzyczne. Na nich śpiewane są piosenki, dzieci słuchają muzyki, różnych dźwięków, czy nawet doświadczają ciszy. Nie brakuje również zabaw rytmem z wykorzystaniem własnego ciała, czy prostych instrumentów muzycznych.

Nie należy zapominać o zajęciach sportowych

W programie Montessori znaleźć można również zajęcia sportowe. Elementy gimnastyczne prowadzone są przez nauczycieli w różnych formach – od spacerów, po bieganie, ćwiczenia koordynacji, czy zabawę z piłką. Dzięki temu dziecko będzie mogło poznać różne formy aktywności i przy okazji świetnie się bawić.

Zajęcia teatralne – czy możemy je znaleźć w tych podstawowych?

W podstawowym programie Montessori często można znaleźć również zajęcia teatralne. W ich czasie maluchy wcielają się w różne role, samodzielnie przygotowują rekwizyty, jak również pomagają przy układaniu krótkich scenariuszów, by później je odegrać. Tego typu zajęcia są dla nich ciekawym doświadczeniem. Pozwalają im trenować wczuwanie się w siebie, wyrażanie emocji, czy modulowanie głosu. Poza tym wnoszą przedszkola w artystyczne życie, co sprawia, że staje się o wiele ciekawsze.