Mosty w Warszawie: Wszystko co o nich powinieneś wiedzieć

Mosty w Warszawie: Wszystko co o nich powinieneś wiedzieć

24 października 2018 0 przez Redakcja

Warszawa jest miastem przedzielonym na dwie połowy rzeką Wisłą. Przed wiekami było to dosyć duże komunikacyjne utrudnienie, przez co mieszkańcy zachodniego i wschodniego brzegu Wisły mieli ze sobą stosunkowo rzadki kontakt. Wisła jednak odegrała bardzo znaczącą rolę w historii Warszawy – nie bez przyczyny to właśnie nad samą rzeką powstało miasto otoczone wielkimi murami obronnymi. Rzeka bowiem służyła od wieków jako idealny punkt transportowy. To nią płynęły statki z zaopatrzeniem, wioząc cenne towary, bez których miasto nie mogłoby się sprawnie rozwijać. Rzeka też dawała ludziom pracę, żywność i rozrywkę. Wiele pokoleń Warszawiaków zajmowało się rybołówstwem czy turystyką wodną. Dziś rzeka nie stanowi już tak dużego problemu komunikacyjnego. Wszystko dzięki licznym mostom, które posiada Warszawa. Jakie to są jednak mosty? Nieco więcej na temat warszawskich mostów w dzisiejszym artykule.

Ile jest mostów w Warszawie?

Warszawa posiada aż 10 mostów, które łączą ze sobą dwa brzegi Wisły. Osiem z nich to mosty drogowe, a dwa kolejowe. W ciągu kilku lat w Warszawie pojawi się nowy most, nazwany Południowym. Codziennie z warszawskich mostów korzysta ponad 620 tysięcy pojazdów! Jak widać więc przydają się one nie tylko miejscowym ale również przejezdnym. Wymieńmy warszawskie mosty:

Most Marii Skłodowskiej-Curie (dawniej most Północny)

Most ten znajduje się na samej północy Stolicy naszego kraju. Został otwarty w 2012 roku i łączy następujące dzielnice: Białołęka i Młociny. Pod względem liczby przepraw na dobę zajmuje czwarte miejsce w mieście. Bardzo przydaje się w szczególności mieszkańcom północno-wschodnich rejonów miasta.

Most Gdański

Most jest częścią obwodnicy Śródmieście. Jest to most dwupoziomowy i cieszy się średnią popularnością wśród mieszkańców Warszawy. Jest nieco mniej popularny niż most Marii Skłodowskiej-Curie, średnio codziennie przejeżdża nim 50 tysięcy pojazdów. Został oddany do użytku w 1959 roku. Jego budowa rozpoczęła się dwa lata wcześniej, w 1957 roku.

Most Śląsko-Dąbrowski

Jest to najmniej popularny most w Warszawie, pomimo tego, że znajduje się w centrum miasta. Każdego dnia przejeżdża tędy 24 tysiące pojazdów. Jego całkowita długość to 527 metrów, a do użytku oddany został w 1949 roku, a więc zaledwie 4 lata po II Wojnie Światowej i 5 lat po Powstaniu Warszawskim. Jest częścią Trasy W-Z i łączy Pragę-Północ ze Śródmieściem.

Most Świętokrzyski

Most Świętokrzyski plasuje się na drugim od końca (zaraz po moście Śląsko-Dąbrowskim) miejscu pod względem liczby przepraw samochodowych. Codziennie przejeżdża nim zaledwie 25,5 tysiąca samochodów. Nie jest zbyt duży wynik. Most znajduje się w warszawskim Śródmieściu. Ma długość 430 metrów i został zbudowany w 2000 roku. Budowa mostu trwała dwa lata, rozpoczęła się w 1989 roku.

Most gen. Stefana Grota-Roweckiego

Niegdyś nazywany Mostem Toruńskim, most Grota-Roweckiego jest najbardziej obleganym mostem w Warszawie. Każdego dnia przejeżdża tędy aż 180 tysięcy samochodów! Stanowi część Trasy Toruńskiej i obwodnicy Warszawy. Jego długość to 645 metrów, a do użytku oddany został w roku 1981. W latach 2014-2015 most Grota-Roweckiego przeszedł generalny remont.

Most Łazienkowski

Most Łazienkowski stanowi część Trasy Łazienkowskiej. Znajduje się nieopodal stadionu Legii Warszawa i portu czerniakowskiego. Przejeżdża nim średnio 117 samochodów dziennie, a więc jest to drugi pod względem oblegania most w Warszawie (zaraz za mostem Stefana Grota-Roweckiego). Został oddany do użytku 1974 roku, a później był jeszcze dwukrotnie remontowany w latach 1978 i 2015.

Most Poniatowskiego

Most Poniatowskiego to z pewnością najstarszy zachowany obecnie most w Warszawie. Pomimo tego, że został podczas Powstania Warszawskiego zniszczony przez Niemców, to po wojnie go odbudowano. Oddano go do użytku pierwotnie w 1914 roku, a więc w czasach, gdy jeszcze Polska znajdowała się pod zaborami! Ten most to naprawdę kawał historii naszego kraju. Codziennie przejeżdża nim 50 tysięcy pojazdów. W okolicach Mostu Poniatowskiego w dobrą pogodę chętnie zbierają się Warszawiacy, by wspólnie odpoczywać przy piwku.

Most Siekierkowski

Most ten jest częścią Trasy Siekierkowskiej i łączy Mokotów z Pragą-Południe. Codziennie przez ten most przejeżdża około 108 tysięcy pojazdów. Jego długość to równe 500 metrów. Został oddany do użytku publicznego w 21 września 2002 roku. Jest to trzeci pod względem popularności most w Warszawie. Most cechuje się bardzo charakterystycznym wyglądem, który przypada do gustu wielu Warszawiakom. Rozciąga się z niego również piękny widok na Warszawę.

Warszawskie mosty, zarówno te drogowe, jak i kolejowe sprawiają, że mieszkańcy miasta z obu stron Wisły mają możliwość szybszej i przyjemniejszej komunikacji. Latem drogę przez Wisłę można oczywiście pokonać też przy pomocy tramwajów wodnych jednak dla większości Warszawiaków są one raczej rodzajem atrakcji turystycznej niż realnej pomocy w usprawnieniu ruchu miejskiego. Poszczególne mosty w Warszawie łączą ze sobą dzielnice, które gdyby nie one miałyby utrudniony do siebie dostęp. Mieszkańcy miasta z pewnością doceniają też znaczenie jakie mają poszczególne przeprawy przez Wisłę w celu rozładowywania ulicznych korków, które są plagą Warszawy, podobnie jak brak miejsc parkingowych. Ciesząc się z posiadania 8 mostów samochodowych (a kolejne są już przecież w planach!) serdecznie zachęcamy do korzystania z nich.