Najczęstsze awarie pralek automatycznych

Najczęstsze awarie pralek automatycznych

26 czerwca 2019 0 przez Redakcja

W dzisiejszych czasach pralka obok lodówki to najbardziej eksploatowane urządzenie agd w każdym domu. Różnica polega jednak na tym, że sprzęt piorący pracuje w wilgotnym środowisku i skazany jest na duże przeciążenia, co powoduje, że częściej ulega awariom aniżeli lodówka. Dziś nikt nie wyobraża sobie prania ręcznego, stąd pralka stała się niezbędnym urządzeniem w każdym domu. W zależności od liczby domowników używa się jej kilka razy w tygodniu, a niejednokrotnie nawet codziennie. Z artykułu dowiecie się jakie są najczęstsze problemy z pralkami, ich przyczyny i jak sobie z nimi poradzi.

Dlaczego pralki się psują?

Znamy doskonale sytuacje, kiedy po upływie terminu na jaki obowiązywała gwarancja, pojawia się problem z pralką lub z innymi urządzeniami gospodarstwa domowego.

Dlaczego pralki automatyczne tak często ulegają awarii? Na pewno wpływ na taki stan rzeczy ma naszpikowanie ich elektroniką i stosowanie najnowocześniejszych technologii. Paradoksalnie to, co na co dzień ułatwia nam życie, w przypadku zepsucia może stać się utrapieniem. Zaawansowane technicznie programatory, elektroniczne systemy bezpieczeństwa, w końcu redukcja zużycia wody i energii elektrycznej na co dzień oszczędza nam czasu i pieniędzy, gdy jednak elektronika ulegnie awarii, wymaga ingerencji fachowca. Nieco inaczej sytuacja wygląda z podzespołami mechanicznymi, które najczęściej psują się… z naszej winy, ale z którymi posiadając zmysł złotej rączki, poradzić sobie możemy sami.

O ile elektroniczne podzespoły psują się z powodów niezależnych od nas, to w przypadku części mechanicznych, do ich awarii przykładamy rękę sami, ale co ważne, również sami możemy im zapobiegać. Najczęściej należy odpowiednio zadbać o konserwację i zwrócić uwagę na czystość sprzętu, by służył on bezproblemowo przez długi czas.

ustawianieprogramuprania

Innym wyjaśnieniem problemów z pralkami jest teoria, jakoby producenci celowo postarzali poszczególne podzespoły w swoich urządzeniach, by po danej ilości cyklów ulegały one awarii. Mimo iż mówi się o tym od dłuższego czasu, nikt nie udowodnił prawdziwości tej tezy, a restrykcyjne normy i kontrole jakości, jakimi nowoczesne urządzenia muszą być poddane niemal w stu procentach ją obalają.

Co psuje się najczęściej?

W przypadku pralek zauważyć można tendencje do awarii tego samego typu podzespołów w wielu modelach, więc poniższe zestawienie jest jak najbardziej wiarygodne. Jakie zatem są najczęstsze usterki w opisywanym urządzeniu?

Programator

Przy awarii programatora, najczęściej jest on wymieniany na nowy. Jeśli urządzenie zacina się w trakcie prania lub nie reaguje na polecenia, to przyczyną niemal na pewno jest usterka programatora i musimy przygotować się na koszty związane z jego wymianą.

Łożyska bębna

Częsty problem, którego powodem zazwyczaj jest zbyt ciężki wsad. Charakterystycznym objawem jest głośna praca pralki zwłaszcza podczas wirowania. Wymiana łożysk to skomplikowany proces, stąd dosyć kosztowny.

Silnik

W tym przypadku awaria następuje stopniowo. Najpierw bęben zatrzymuje się w trakcie wirowania. Jeśli nie podejmiemy szybko kroków mających na celu usunięcia usterki, w kolejnych etapach silnik przestanie pracować zarówno podczas zwykłego procesu prania, jak i wirowania. O ile w pierwszym przypadku “serce” pralki można jeszcze zregenerować, tak przy zaprzestaniu pracy nie ustrzeżemy się wymiany silnika na nowy.

Pasek napędowy

Diagnoza jest prosta: silnik pracuje, ale bęben się nie kręci. W takim przypadku pasek albo się zerwał, albo spadł. Ceny usług w przypadku wymiany paska klinowego nie są wysokie,a w wielu popularnych modelach pasek nałożyć lub wymienić będziemy w stanie samodzielnie.

Pompa

Usterka pompy objawia się najczęściej wyciekiem wody z pralki. Często w zakresie naprawy wystarczy wymiana uszczelki w pompie. W innym wypadku należy wymienić pompę na nową. Zapchany filtr również powoduje, że woda z pralki wycieka, stąd tak ważne jest jego regularne czyszczenie.

To tylko kilka przykładów typowych problemów z pralką. Z jednymi możemy poradzić sobie sami, inne pomogą nam usunąć jedynie fachowcy. Firma Pralek świadczy profesjonalne usługi związane z serwisem i naprawą pralek w Warszawie i okolicach. Oferuje serwis pralek na miejscu (u klienta w domu), naprawę każdej marki i modelu oraz gwarancję na wymienione części. Skorzystanie z usług firmy to skuteczna naprawa oraz długie i bezproblemowe użytkowanie urządzenia.

Jak uniknąć problemów z pralką?

Czy najczęstszych problemów z urządzeniami piorącymi można uniknąć? Na pewno można je ograniczyć poprzez właściwą eksploatację. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie filtra. Najlepiej tą nieskomplikowaną czynność wykonywać raz w miesiącu razem z czyszczeniem dozownika na proszek.

Nie należy bagatelizować znaczenia tak zwanego “pustego prania”. Taki zabieg warto wykonywać regularnie raz w miesiącu, dodając do niego ocet lub kwasek cytrynowy. Zapobiegnie to osadzaniu się kamienia na wewnętrznych elementach pralki.

pralka

W przypadku problemu z twardą wodą, jak najczęściej do prania dodawać należy środki zmiekczające. Przedłuży to żywotność grzałki.

Błędem, który popełniamy bardzo często jest zamykanie po praniu drzwiczek. Powinny być one uchylone, by wnętrze pralki mogło wyschnąć i się przewietrzyć.

Wsad pralki nie powinien w żadnym przypadku przekraczać normy zalecanej przez producenta. Zbyt ciężkie ubrania w bębnie mogą powodować uszkodzenie łożysk i inne poważne uszkodzenia części mechanicznych.

Na koniec pamiętać należy, by pralkę automatyczną koniecznie podłączać do gniazda z uziemieniem.

Czas eksploatacji urządzeń skrócił się w porównaniu z ubiegłymi latami, nic więc dziwnego, że do awarii pralek dochodzi tak często. Zakup nowego urządzenia to duży koszt, dlatego naprawa pralek lub wymiana w nich części jest bardziej opłacalna. Najważniejsza jest trafna diagnoza i profesjonalny serwis, który doprowadzi naszą pralkę do pełnej sprawności.

Materiał partnera