Noc Muzeów z Bankiem Pekao S.A. – spotkanie ze sztuką w sercu Warszawy

Noc Muzeów z Bankiem Pekao S.A. – spotkanie ze sztuką w sercu Warszawy

15 maja 2025 0 przez Anna Smagolska

fot. główna: Muzea Narodowe w Krakowie Wojciech Hermiński

W najbliższą sobotę, 17 maja, Warszawa – podobnie jak np. Kraków, czy Poznań – stanie się centrum niezapomnianych kulturalnych przeżyć za sprawą Nocy Muzeów. Wśród instytucji, które przygotowały wyjątkowe atrakcje, znalazł się Bank Pekao S.A., od lat aktywnie wspierający polską kulturę i sztukę. Tegoroczna edycja wydarzenia obfituje w niecodzienne propozycje, które pozwolą mieszkańcom stolicy zanurzyć się w świat malarstwa, historii i sztuki użytkowej.

Filmowa opowieść w królewskich wnętrzach

Prawdziwą perłą w warszawskiej ofercie Nocy Muzeów jest projekcja filmu „Okiem liryka” w majestatycznych przestrzeniach Zamku Królewskiego. Seans przybliży historię obrazu „Bitwa pod Piramidami” autorstwa Wojciecha Kossaka – wybitnego malarza scen batalistycznych. Monumentalne dzieło o wymiarach 15 x 115 metrów, podzielone przez artystę na fragmenty, przedstawia dynamiczną scenę z kampanii napoleońskiej w Egipcie (1798–1801). Jedna z jego części znajduje się w zbiorach Banku Pekao S.A.

Zamek Królewski w Warszawie, Sonia Bober

Połączenie sztuki filmowej z autentycznym, królewskim wnętrzem to nie tylko uczta dla oczu, ale również wyjątkowa okazja przeżycia historii w otoczeniu, które samo w sobie stanowi dzieło sztuki. To wydarzenie z pewnością zachwyci zarówno pasjonatów malarstwa, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z historią sztuki.

Kolekcja sztuki dostępna dla wszystkich

Bank Pekao S.A., jako jeden z nielicznych banków w Polsce, może poszczycić się imponującą kolekcją dzieł sztuki. Zgromadzona przez dziesięciolecia kolekcja zawiera prace wybitnych polskich artystów i dziś, dzięki zaangażowaniu banku, część z nich można podziwiać w przestrzeni publicznej.

W Muzeum Narodowym w Poznaniu odwiedzający zobaczą m.in. obrazy udostępnione przez Bank Pekao S.A. w ramach depozytu. Dzieła te uzupełniły ekspozycję Galerii Sztuki Polskiej od XVIII wieku do 1945 roku. Wśród autorów prezentowanych prac znajdują się tak uznane nazwiska, jak Jan Stanisławski czy Stanisław Kamocki. Nowa, przearanżowana przestrzeń wystawiennicza zawiera łącznie ponad 700 dzieł – obrazów i rzeźb – stanowiących przekrojową prezentację dorobku polskich twórców.

Z kolei w krakowskim Muzeum Narodowym na gości czekają prawdziwe perły malarstwa – obrazy „Bratki” i „Orzeł” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Twórczość tego artysty, jednego z pionierów polskiej sztuki stosowanej, łączy elementy secesji, impresjonizmu i inspiracji sztuką średniowieczną. „Bratki” to unikalny projekt polichromii, którego ślady farby świadczą o bezpośrednim wykorzystaniu dzieła w pracach nad dekoracją wnętrz Kościoła Franciszkanów w Krakowie. Dla zwiedzających to ostatni moment, aby zobaczyć te wyjątkowe prace w obecnej ekspozycji.

Blisko stuletnia misja – sztuka jako wartość

Bank Pekao S.A. nie tylko gromadzi dzieła sztuki, lecz także aktywnie działa na rzecz ich popularyzacji. Przez lata kolekcja banku rozrastała się dzięki fuzjom, zakupom na aukcjach oraz bezpośrednim zakupom od artystów i galerii. Inwestycje te miały na celu nie tylko budowanie prestiżu, ale przede wszystkim ochronę dziedzictwa kulturowego Polski.

Udział Banku Pekao S.A. w tegorocznej Nocy Muzeów jest naturalnym przedłużeniem tej misji. To również wyraz troski o edukację artystyczną i upowszechnianie dorobku polskiej kultury wśród szerokiego grona odbiorców.

Kultura w zasięgu ręki

Noc Muzeów to wydarzenie, które z każdym rokiem przyciąga coraz więcej entuzjastów kultury. Dzięki zaangażowaniu Banku Pekao S.A., tegoroczna edycja nabiera wyjątkowego charakteru, stając się nie tylko okazją do zwiedzania muzeów po zmroku, ale też do refleksji nad rolą sztuki w naszym życiu.

Dla mieszkańców Warszawy będzie to noc pełna emocji, wrażeń i kontaktu z prawdziwymi dziełami artystycznymi. Spotkajmy się już w sobotę na Zamku Królewskim, gdzie m.in. wyświetlony zostanie film o dziele Wojciech Kossaka. Tego nie można przegapić.

  • Kiedy? Sobota, 17 maja 2025
  • Gdzie? Zamek Królewski w Warszawie + Muzea Narodowe w Krakowie i Poznaniu
  • Wstęp wolny