Nowe autobusy elektryczne w Warszawie

Nowe autobusy elektryczne w Warszawie

22 stycznia 2023 0 przez Redakcja

W Warszawie pojawią się nowe autobusy elektryczne, które mają poprawić jakość transportu publicznego w mieście. Ma to na celu zwiększenie efektywności energetycznej i redukcję emisji zanieczyszczeń. Miasto planuje zakupić 12 nowych pojazdów, które będą uzupełnieniem dla już istniejącej floty autobusów elektrycznych. Przedsięwzięcie to ma również na celu wsparcie rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w mieście. Nowe autobusy będą również spełniać najnowsze normy dotyczące jakości powietrza, co pozytywnie wpłynie na środowisko.

W mieście Warszawa planowane jest powiększenie floty autobusów elektrycznych o 12 pojazdów przegubowych, które będą obsługiwać linie w najbardziej zurbanizowanych obszarach miasta. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na te pojazdy, a podpisanie umowy z wybranym dostawcą ma mieć miejsce na końcu bieżącego roku. Pierwszy z zamówionych autobusów ma zacząć kursować po ulicach miasta w końcu roku 2024.

Miasto stale inwestuje w modernizację floty autobusowej mając na celu zdrowie mieszkańców i jakość powietrza. Autobusy spalinowe są sukcesywnie zastępowane przez pojazdy nisko- i zeroemisyjne, czyli hybrydy, gazowce i elektryki. Po ulicach stolicy jeżdżą już 162 ciche i bezpieczne dla klimatu autobusy elektryczne, które wożą warszawiaków na wielu liniach w centrum miasta, w tym na reprezentacyjnym Trakcie Królewskim. To jedna z większych flot tego typu pojazdów w Europie. Wkrótce dołączy do nich tuzin kolejnych – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.