Nowe tramwaje dla Warszawy

Nowe tramwaje dla Warszawy

16 września 2018 0 przez Redakcja

Tramwaje w Warszawie

Tramwaje to środek komunikacji, który każdego dnia tysiące Warszawiaków wykorzystuje w codziennej drodze do pracy, szkoły, na spotkania i innego rodzaju aktywności. Mimo, iż stan warszawskich tramwajów i torów tramwajowych nie należy do najgorszych to w niedalekiej przyszłości ma się i tak jeszcze poprawić. Wszystko dzięki rozległym planom zwiększenia długości linii tramwajowych w Warszawie o nowe trasy, a także zakupowi całkiem nowych pociągów, które poprawią komfort jazdy.

Z tekstu dowiesz się m.in:

  • Kiedy pojawią się nowe tramwaje w Warszawie?
  • Ile nowych tramwajów zakupi miasto?
  • Gdzie pojawią się nowe linie tramwajowe w Warszawie?
  • Ile będzie kosztować miasto nowa flota tramwajów?

Zakup tramwajów dla miasta Warszawy

Miasto ogłosiło przetarg na dostarczenie do Stolicy nowych pociągów tramwajowych. W ciągu najbliższych kilku lat, do 2023 roku po naszych ulicach ma jeździć nawet 213 niskopodłogowych tramwajów! To duże ułatwienie dla ludzi starszych, kobiet z wózkami, niepełnosprawnych itp. Koszt nowych tramwajów w Warszawie to 1,9 miliarda złotych. Nie jest to mała kwota, jednak wszyscy wiemy, jak ważna jest komunikacja miejska i jak duże znaczenie ma dla mieszkańców miasta. Część obciążenia finansowego związanego z tą miejską inwestycją weźmie na siebie Unia Europejska, której fundusze pokryją częściowo koszty. Wszystko to, aby Warszawa była miastem nowoczesnym i przyjaznym dla Warszawiaków i turystów odwiedzających nasze miasto.

Nowe trasy tramwajowe w Warszawie: Tramwaj na Wilanów, Gocław, nowe trasy na Kasprzaka

Niezwykle ważną informacją jaką podano przy okazji informacji o rozpoczęciu postępowania przetargowego na nowe tramwaje dla Warszawy był fakt, iż nowe tramwaje będą jeździły m.in. po nowych trasach tramwajowych. Mieszkańcy takich dzielnic jak Wilanów czy Gocław od dawna czekają na nowe linie tramwajowe. Szczególnie dla osób zasiedlających Wilanów brak tramwajów był sporym utrudnieniem, które przyczyniało się do uciążliwych korków każdego dnia. Z tej dzielnicy Warszawy wyjątkowo trudno jest rano wyjechać do centrum. Nic w tym dziwnego, wszak od kilku lat Wilanów jest dzielnicą, do której bardzo chętnie migrują Polacy z innych miast (przeczytaj nasz tekst o migracjach do Warszawy). Nowe tory pojawią się również na ulicy Kasprzaka, o co od dawna zabiegali tamtejsi mieszkańcy Warszawy.

Dzięki nowym tramwajom i nowym torom władze miasta mają nadzieję nieco usprawnić komunikację w mieście. Tramwaje posiadają ten niezaprzeczalny plus, że nie stoją w korkach, jak samochody czy autobusy. Dobrze więc, że równolegle do metra, które wkrótce pojawi się w nowych miejscach Warszawy (przeczytaj o tym więcej w tekście na temat metra na Bródnie) miasto rozwija też tramwaje.