Nowe wejście do metra budzi wielkie kontrowersje!
27 sierpnia 2023Warszawa, miasto pełne kontrastów i różnorodności, znowu stoi w obliczu kontrowersji architektonicznej. Nowe wejście na stację metra Świętokrzyska linii M1 wzbudza burzliwe dyskusje wśród mieszkańców stolicy. Czy smukłe, przeszklone zadaszenie w kształcie litery M to symbol nowoczesności czy jednak nadmiar formy nad funkcją?
Po kilku miesiącach prac renowacyjnych, mieszkańcy Warszawy mogli ponownie skorzystać z wejścia nr 8 na stację Świętokrzyska. Strefa ta, zlokalizowana przy zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, zyskała nową, futurystyczną oprawę. Dawna, przeszklona, niebieska tuba ustąpiła miejsca smukłemu, przeszklonemu zadaszeniu w charakterystycznym kształcie litery M.
Nie sposób zapomnieć, że pierwotnie trzy półokrągłe zadaszenia nad tym wejściem zostały zainstalowane wraz z inauguracją odcinka pierwszej linii metra w maju 2001 roku. Wówczas stacja Świętokrzyska była jednym z punktów wyjścia do nowego świata komunikacji podziemnej, a nietuzinkowy wygląd wejść doskonale oddawał ducha nowoczesności.
Jednakże, przestrzeń miejska nie stoi w miejscu, a architektura miasta musi ewoluować, aby sprostać nowym wyzwaniom i potrzebom mieszkańców. Budowa centralnego odcinka linii M2 była impulsem do kompleksowej przemiany narożnika ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Dziś Świętokrzyska to nie tylko kolejne przystanki metra, lecz ulica z szerokimi, wygodnymi chodnikami, zielenią, meblami miejskimi i infrastrukturą rowerową.
Internauci reagują na nowe wejście do metra
Niemniej jednak, wprowadzenie nowego wejścia nie zostało przyjęte jednoznacznie entuzjastycznie przez wszystkich mieszkańców Warszawy. Wielu z nich wyraża obawy dotyczące praktyczności oraz estetyki tego awangardowego rozwiązania. Krytycy nowego projektu wskazują, że choć może ono prezentować się imponująco na rysunkach koncepcyjnych, to w rzeczywistości wygląda mniej atrakcyjnie, a nawet kontrowersyjnie.
Nie brakuje głosów podkreślających, że zadaszenie w kształcie litery M może w okresie zimowym stać się pułapką na śnieg, co z kolei utrudni korzystanie z wejścia i sprawi, że stanie się ono mało funkcjonalne. Ponadto, istnieją obawy, że nowoczesny design może być trudny do zaakceptowania przez tradycjonalistów i że może on kolidować z otoczeniem historycznym i klasyczną architekturą tego rejonu miasta.
Debata nad nowym wejściem do metra Świętokrzyska ukazuje, że architektura nieustannie wymaga balansu między nowoczesnością a funkcjonalnością oraz między awangardowymi pomysłami a szacunkiem dla tradycji. To, co jednym może wydawać się przełomowe, innym może przypaść do gustu mniej. Ważne jest jednak, aby decyzje dotyczące architektury miasta były podejmowane w sposób otwarty na dialog i debatę społeczną, uwzględniając różnorodne perspektywy mieszkańców oraz ich oczekiwania wobec przestrzeni publicznej.
Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.