
Nowoczesne aparaty RTG ich rodzaje i zastosowanie
21 grudnia 2021Rentgenografia, która obrazuje struktury anatomiczne ciała za pomocą promieniowania rentgenowskiego, należy do najpowszechniej stosowanych metod diagnostyki obrazowej. Z reguły to zawsze zdjęcie RTG jest wykonywane w pierwszej kolejności, zanim lekarz zdecyduje się skierować pacjenta na inne, bardziej zaawansowane badanie, takie jak TK, MR czy PET/ TK. Jakie dokładnie zastosowanie mają aparaty RTG i jakie są ich rodzaje?
Zastosowanie aparatów RTG
Najczęściej aparaty RTG znajdują zastosowanie w diagnostyce urazów układu ruchu (kości / stawów), chorób płuc urazów głowy czy w dentystyce. Mogą być one używane także do monitorowania postępów terapii medycznych oraz wykrywania ewentualnych powikłań. Zdjęcie RTG należy bowiem do najszybszych badań z zakresu diagnostyki obrazowej, co pozwala na błyskawiczne uzyskanie informacji medycznej o stanie pacjenta. Co najważniejsze, rozwój technologii sprawił, że współczesne aparaty rentgenowskie są coraz bardziej precyzyjne. A ich użytkowanie jest bezpieczniejsze zarówno dla pacjenta, jak i obsługi technicznej.
Aparaty RTG – rodzaje
Rodzajów aparatów rentgenowskich jest sporo i różnią się one zarówno swoją konstrukcją i wielkością, jak i parametrami technicznymi. Najnowocześniejsze urządzenia korzystają z technologii cyfrowych, które pozwalają na uzyskanie lepszej jakości obrazów w tym również zdjęć przestrzennych (3D). Przy czym innowacyjne aparaty RTG oferują świetne efekty obrazowania przy zachowaniu minimalnych dawek promieniowania.
Natomiast pod względem konstrukcji można podzielić aparaty RTG przede wszystkim na:
- systemy RTG podłogowe
- aparaty RTG typu ramię
- systemy RTG sufitowe
- aparaty RTG mobilne
Poszczególne urządzenia odznaczają się również różnymi parametrami technicznymi, które wynikają z zastosowanych przez producentów technologii. Chodzi tutaj przede wszystkim o jakość uzyskanego obrazu. Nie bez znaczenia jest również sposób ich obsługi w tym automatyzacja badania, co przekłada się na wygodę i szybkość jego przeprowadzenia.

Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.