Okulary męskie – kwestia stylu

Okulary męskie – kwestia stylu

18 listopada 2021 0 przez Redakcja

Do kwestii noszenia okularów podchodzi się różnie. Część panów nie jest zachwycona tym, że musi z nich korzystać i też nie przywiązuje wielkiej wagi do ich wyglądu, stawiając przede wszystkim na funkcjonalność. Część jednakże uważa, że skoro okulary nosić muszą, to warto robić to w jak najlepszym stylu. W pełni zgadzamy się z tym drugim podejściem – przecież z okularów może być bardzo wdzięczny dodatek modowy. O ile oczywiście dobierzemy je z głową.

 

Budowa oprawek okularowych

Oprawki okularów mogą mieć najróżniejsze kształty i kolory, do ich wykonania używa się także różnych materiałów. Jednak budowa oprawek pozostaje wspólna i możemy wybierać w zasadzie z trzech ich rodzajów. Każdy typ będzie inaczej wyglądał na twarzy i tworzył inny jej wizerunek. I tak mamy:

  • okulary z oprawkami pełnymi. Najbardziej klasyczne – to właśnie ten rodzaj spotkamy najczęściej. Ramka otacza soczewkę, więc całość zazwyczaj rzuca się w oczy, jest wyrazista i mocno widoczna.
  • Z kolei okulary żyłki oprawkę mają jedynie od góry, podczas gdy dół soczewki podtrzymywany jest przez przezroczystą żyłkę. Dzięki temu okulary częściowo nikną z twarzy, roztapiają się, granica przejścia rozmywa się. Są dość popularne ze względu na swój uniwersalny charakter – wiele osób unika wyrazistych ozdób twarzy np. z uwagi na charakter pracy.
  • Jeszcze krok dalej idą okulary patentki. W ich przypadku ramka okalająca soczewkę jest całkowicie wyeliminowana – jest ona mocowana bezpośrednio do nauszników. Jest to ciekawe stylistycznie, chociaż najlepiej sprawdzające się u osób o delikatnych rysach twarzy, które dzięki temu nie są „łamane” obecnością oprawek.

Jakie oprawki wybrać?

Dobór odpowiednich oprawek nie jest sprawą prostą. I jeśli faktycznie mają stanowić ozdobę i elegancki dodatek do stylizacji, to też ciężko poprzestawać na jednej czy dwóch przymierzonych oprawkach. Jednak możliwości wyboru można ograniczyć już na samym początku. W większości przypadków kwestia jak wybrać okulary męskie bądź damskie rozwiązywana jest po prostu przez kształt twarzy.

Na najlepszej pozycji są osoby posiadające tzw. twarz owalną. To niezwykle wdzięczny kształt, ponieważ pasują do niego praktycznie wszystkie rodzaje oprawek i wyglądają przy tym dobrze. W przypadku twarzy prostokątnej zaleca się wybrać takie oprawki, które przysłonią środkową część twarzy, nadając jej dzięki temu większej harmonii. Z kolei twarz okrągła wymaga optycznego wydłużenia, co można zrobić kupując oprawki prostokątne czy kwadratowe.

Kolejną kwestią jest kolorystyka oprawek (o ile nie zdecydowaliśmy się na patentki). Wśród mężczyzn najbardziej rozpowszechnione są kolory bezpieczne – czarny, srebrny, odcienie brązów czy złota. Bardziej świadomi  możliwości i nie skrępowani np. koniecznością utrzymania określonej stylistyki w pracy, sięgają po mocniejsze akcenty – jak kolor czerwony, zielony, niebieski. Takie barwy mogą jednak powodować trudność w dopasowaniu do stroju i nie zawsze i nie dla każdego będą optymalne.

Oczywiście są to podpowiedzi bardzo wstępne i budujące wizerunek klasyczny.  Osoby,  które lubią wybierać rozwiązania niestandardowe, wymagające jednak wysoce rozwiniętego poczucia stylu i umiejętności zarówno poruszania się w trendach modowych, jak i i ich łamania, mają dużo większe pole do popisu. Tu faktycznie granicę wyznacza tylko wyobraźnia. Oraz oczywiście – albo przede wszystkim – pełnienie funkcji korekcyjnej i wygodne noszenie okularów nieraz przez cały dzień.