Ostatni weekend z Festiwalem Miejskim

Ostatni weekend z Festiwalem Miejskim

12 września 2021 0 przez Redakcja

Przez całe wakacje na Pasażu Wiecha tętniło życie – przed nami już ostatni weekend z Festiwalem Miejskim.

Trwający przez całe wakacje Festiwal Miejski pokazał, jaki potencjał tkwi w centrum jako miejscu spotkań i działań miastotwórczych. Przez 12 tygodni warszawiacy bawili się podczas różnorodnych tematycznych cykli festiwalowych zorganizowanych na Pasażu Wiecha przez Domy Towarowe Wars Sawa Junior. We wspólne działania włączyli się mieszkańcy, organizacje społeczne oraz instytucje publiczne. Ostatni weekend pełen atrakcji cieszy, a równocześnie rodzi pytanie: co dalej z Centrum.

Na zakończenie bardzo intensywnego sezonu festiwalowego organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, wśród nich jedno z najbardziej lubianych przez mieszkańców stolicy wydarzeń artystycznych, czyli Dancing Międzypokoleniowy. Ostatni weekend to również dobra okazja, żeby lepiej poznać historię centrum Warszawy podczas wycieczki z przewodnikiem organizowanej przez inicjatywę „Tu było, tu stało”. W programie nie zabraknie też zajęć kreatywnych, jak warsztaty haftu na lnianych torbach oraz tworzenia świec z naturalnych wosków. Konkursy z nagrodami będą już tradycyjnie organizowane przez Meloradio, a wieczorny koncert wytwórni Niebieski Label dopełni całości.

Z rozmów z odwiedzającymi Pasaż Wiecha podczas Festiwalu, ale i z ekspertami zaproszonymi do debaty o przyszłości centrum, jasno wynika, że uważają formułę samego festiwalu za ciekawą i wartościową. Przeważa przekonanie, że w Pasażu Wiecha brakuje tego typu inicjatyw na co dzień. Szczególnie, że w tym roku do realizacji trzeciej edycji spotkań w samym centrum Domom Towarowym Wars Sawa Junior udało się zaprosić ponad 20 partnerów. Najszerzej komentowanymi akcjami, które odbywały się podczas Festiwalu były bez wątpienia wydarzenia związane z adopcją roślin, jak Zielony Weteran, a także spotkania taneczne, w których każdorazowo brały udział dziesiątki uczestników ze wszystkich grup wiekowych.

W tym roku postawiono szczególny nacisk na współpracę ze społecznością lokalną – wspólnotami mieszkaniowymi, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami działającymi w centrum. Współpraca zaowocowała m.in. powołaniem tradycji obchodów Urodzin Pasażu Wiecha, który w tym roku świętował swój pięćdziesiąty drugi jubileusz. Święto stało się również okazją do merytorycznej rozmowy, o tym jak powinno wyglądać i zmieniać się centrum stolicy, aby spełniło oczekiwania mieszkańców i potrzeby miasta XXI wieku. Debata z ekspertami, która odbyła się 31 lipca, zarysowała możliwe kierunki myślenia o dalszym rozwoju serca Warszawy. Zarówno paneliści jak i słuchacze podzielali przekonanie, że centrum należy ożywić, a sam Pasaż Wiecha również wymaga redefinicji z racji na zmieniające się trendy i możliwości urbanistyczne. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że na Festiwalu Miejskim nie skończą się zmiany i działania na rzecz nowego, lepszego centrum Warszawy.

Znaczenie tegorocznego Festiwalu podkreśla zaangażowanie partnerów. Impreza otrzymała patronat honorowy Prezydenta Miasta St. Warszawy oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast wśród partnerów znaleźli się m.in. Dom Spotkań z Historią, Tu Było, Tu Stało, Stowarzyszenie Masław, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Meloradio, Niebieski Label, Dancing Międzypokoleniowy, Florabo, Teatr 21, Zwalcz Nudę, Relax Cafe Bar, Stowarzyszenie Mieszkańców i Użytkowników Ściany Wschodniej, Stowarzyszenie Marszałkowska i wielu innych.

W ciągu 22 dni aktywności festiwalowych odbyło się łącznie 35 warsztatów kreatywnych, w tym warsztaty kulinarne dla 100 dzieci, zorganizowano 7 wystaw, a w Dansingach Międzypokoleniowych uczestniczyło ok. 400 osób.
Pełny zestaw atrakcji i formularze do zapisów na warsztaty na najbliższy weekend znajduje się pod linkiem: Warszawscy Rzemieślnicy.