Pałac Prezydencki w Warszawie – opis i historia

Pałac Prezydencki w Warszawie – opis i historia

26 kwietnia 2020 Komentarze przez Redakcja

Pałac Prezydencki w Warszawie to zabytkowy obiekt znajdujący się w Śródmieściu Warszawy, na Krakowskim Przedmieściu. Jest to największy tego typu obiekt w stolicy. Stanowi zabytek architektury XIX wieku.

Pałac Prezydencki – historia

Pałac Prezydencki został pierwotnie zbudowany około 1643r. na polecenie hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Niestety, hetman nie dożył końca budowy, a oryginalną budowlę dokończono za życia jego syna, Aleksandra. W następnych latach pałac został sprzedany Jerzemu Sebastianowi Lubomirskiemu, a następnie dostał się w ręce Radziwiłłów. W trakcie III Wojny Północnej w pałacu rezydował Stanisław Leszczyński. W latach przedrozbiorowych w budynku funkcjonowały teatr oraz opera. W trakcie insurekcji kościuszkowskiej mieścił się w nim szpital wojskowy. Z początkiem XIX wieku pałac gościł głowy Napoleona Bonapartego oraz cara Aleksandra I, a w 1818 roku odbył się w nim pierwszy publiczny koncert Fryderyka Chopina.

W tym samym roku od rodziny Radziwiłłów pałac został zakupiony przez Rząd Królestwa Polskiego, aby przeznaczyć go jako siedzibę namiestnika królewskiego. W praktyce jednak tylko Józef Zajączek urzędował na terenie pałacu. W trakcie Powstania Listopadowego gmach był główną siedzibą Rządu Narodowego. Po 1831 roku pałac znacznie stracił na znaczeniu. W 1852 roku wybuchł tragiczny pożar niszczący główny korpus pałacu. Cztery lata później budynek udało się odnowić do stanu sprzed wypadku. Lipiec 1870 był miesiącem, w którym odsłonięto w obecności cara pomnik Iwana Paskiewicza.

Po 1918 pałac został siedzibą rządu i premiera i tym samym został nazwany pałacem Rady Ministrów. W kolejnych latach pałac był odrestaurowywany. Po przegranej kampanii wrześniowej Niemcy odsłonili przed budynkiem pomnik V, symbolizujący niemieckie zwycięstwo. II Wojna Światowa oszczędziła budowlę i jej najbliższe otoczenie. Budynek służył tymczasowo Radzie Ministrów aż do czasu budowy jej nowej siedziby. Został w nim podpisany Układ Warszawski w 1955, a w 1989 toczyły się w nim rozmowy przy okrągłym stole. W 1965 r. osłonięto znany do dziś pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Od 1994 roku pałac został oficjalnie siedzibą prezydencką. W 2010 roku przed pałacem stanął krzyż ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Zobacz też: