Palmiarnia w Warszawie – gdzie znajdziemy palmiarnie?

Palmiarnia w Warszawie – gdzie znajdziemy palmiarnie?

22 maja 2022 0 przez Redakcja

Gdzie w Stolicy znajdziemy palmiarnie? W Warszawie zwiedzać można nie tylko zabytki architektury, muzea i galerie sztuki. Dużą popularnością cieszą się palmiarnie, w których zarówno mieszkańcy metropolii, jak i turyści, mogą odpocząć od codziennego zgiełku miasta i podziwiać egzotyczne okazy roślin.

Palmiarnia i oranżerie w Łazienkach Królewskich

Na terenie ogrodów w Łazienkach Królewskich znajduje się kilka budynków, które pełniły rolę palmiarni i oranżerii. Stara Oranżeria w czasach Stanisława Augusta służyła do uprawy egzotycznych drzew, obecnie jest to Teatr Królewski i galeria rzeźb. Jednak wielbiciele sztuki i historii mogą zwiedzać oba obiekty we wtorek, środę i niedzielę w godz. 10-15 lub czwartek, piątek i sobotę 10-18. Piątek jest dniem bezpłatnego wstępu. Nie ma oddzielnego biletu do Starej Oranżerii, obiekt zwiedza się w ramach wstępu do Pałacu na Wyspie i innych historycznych obiektów, jakie znajdują się w Łazienkach Królewskich. W pobliżu Teatru na Wodzie znajduje się Nowa Palmiarnia wraz z nowoczesnym Centrum Edukacji Ekologicznej. Wstęp dla indywidualnych zwiedzających jest bezpłatny i można skorzystać z nowoczesnej infrastruktury, np. mikroskopów, stanowisk edukacyjnych oraz z zielonej strefy relaksu. W Nowej Pomarańczarni (zwanej także Nową Oranżerią) z lat 1860-61 mieści się obecnie słynna, ekskluzywna restauracja „Belvedere”. W centralnej sali znajduje się ogród z tropikalnymi roślinami. Jest on udostępniany dla zwiedzających Łazienki Królewskie.

Palmiarnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego mieści się przy Alejach Ujazdowskich 4. Oprócz rozległych ogrodów zewnętrznych, dostępne dla zwiedzających są także przeszklone palmiarnie z tropikalnymi roślinami oraz oranżerie. Cztery szklarnie otwarte są w piątek, sobotę, niedzielę oraz święta w godz. 10-20. Kompleks szklarni położony jest po prawej stronie od kas, na wschodnim krańcu ogrodu botanicznego. Są to szklarnie: tropikalna, subtropikalna, palmiarnia i oranżeria. Warto zaznaczyć, że obok walorów estetycznych, rośliny w szklarniach (palmiarniach) są pogrupowane według stref klimatycznych, więc można nie tylko oglądać piękne, egzotyczne okazy, ale też nauczyć się czegoś nowego. W palmiarni można podziwiać sukulenty – liczne kaktusy i rośliny ciepłolubne. Są też liczne palmy i rośliny ze strefy tropikalnej i równikowej: kawa, awokado, marakuja. W szklarni tropikalnej znajdują się oryginalne storczyki, ananasy i sagowce. Warto zaznaczyć, że są to najbardziej zróżnicowane z warszawskich palmiarni. Działają od 1818 roku, czyli od początków ogrodu botanicznego. Szklarnie czynne są cały rok, więc nawet poza sezonem letnim, gdy rośliny na zewnątrz przekwitną, można schronić się w ciepłych palmiarniach i oglądać ciepłolubne okazy roślin.

Ogród Botaniczny wraz z palmiarnią w Powsinie

Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk mieści się w Powsinie, przy ul. Prawdziwka 2. Do palmiarni można dojechać autem, metrem lub autobusem, do przystanku „Ogród Botaniczny”.  Oranżeria czynna jest codziennie od 10 do 19 godziny. W szklarni znajduje się ok. 1500 gatunków ciepłolubnych, tropikalnych roślin. Wśród nich jest największa w Polsce kolekcja cytrusów. Można znaleźć tu storczyki, kaktusy, owadożerne dzbaneczniki, juki, agawy oraz opuncje.

Palmiarnia Mokotowska – historyczne miejsce blisko centrum Warszawy

Przy ul. Biały Kamień 4 mieści się odrestaurowana, przedwojenna palmiarnia. Wzniesiona w 1929, zniszczona w czasie wojny, a od 2009 roku po gruntownym remoncie udostępniona do zwiedzania i relaksu. Palmiarnia połączona jest z kompleksem nowoczesnych nieruchomości, w tym z kilkoma restauracjami, np. sushi. Można zatem odpocząć i zjeść lub wypić kawę w tropikalnym klimacie. Egzotyczne palmy i inne rośliny można oglądać dzięki pomostom umieszczonym na różnych kondygnacjach. Monumentalne palmy o wyjątkowo grubych pniach zostały obudowane nowoczesnymi przeszklonymi konstrukcjami. Dzięki temu nawet zimą i w pochmurne dni można na Mokotowie odczuć tropikalny klimat. Z kolei latem i w cieplejsze dni wokół palmiarni na Mokotowie funkcjonują ogródki i zewnętrzne stoliki. Jest też kącik dla dzieci, więc miejsce polecane jest dla rodzin.