Pielęgnacja dłoni? Sprawdź kilka prostych zasad

Pielęgnacja dłoni? Sprawdź kilka prostych zasad

14 lipca 2022 0 przez Redakcja

Dłonie codziennie wykonują bardzo ciężką pracę i podlegają nieustannemu obciążeniu. Nie tylko mają kontakt z substancjami chemicznymi, ale są także szczególnie narażone na przesuszenie, ze względu na częste mycie i odkażanie. Jednocześnie, dłonie stanowią wizytówkę i już przy pierwszym spotkaniu większość osób to właśnie na nie zwraca uwagę – jeśli są zadbane, potrafią naprawdę przyciągnąć wzrok. Jak zatem pielęgnować dłonie aby wyglądały estetycznie?

Mycie i odkażanie

Częste mycie rąk dla wielu osób jest koniecznością, czy to z racji wykonywanego zawodu czy też w wyniku częstego kontaktu z substancjami drażniącymi lub brzydko pachnącymi. Jest to oczywiście dobry nawyk, który pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i ograniczyć przenoszenie się bakterii i wirusów, należy jednak zachować umiar. Zbyt częste mycie dłoni przesusza skórę i pozbawia ją naturalnej warstwy lipidowej, co ostatecznie czyni ją dużo bardziej wrażliwą na pękanie i łuszczenie się. Kosmetyki stosowane do codziennego mycia powinny więc być wzbogacone olejkami natłuszczającymi oraz witaminami, zwłaszcza jeśli korzysta się z nich bardzo często.

Płyny odkażające, tak chętnie stosowane w ostatnim czasie, powinny być używane właściwie tylko wtedy, gdy istnieje realne zagrożenie, że wystąpił kontakt z bakteriami i wirusami – dezynfekcja dłoni nie powinna zastąpić ich mycia, gdyż może to doprowadzić do silnego przesuszenia skóry, jej pękania oraz problemów z płytką paznokciową.

Stosowanie kremów

Kremy do rąk https://ziaja.com/c/pielegnacja-dloni-1375 powinno się mieć zawsze pod ręką i używać go wtedy kiedy jest to konieczne. Większość tego typu kosmetyków jest hipoalergicznych i nie wywołuje podrażnień więc nawet stosowanie ich kilkanaście razy dziennie nie będzie miało negatywnego wpływu na skórę dłoni. Wręcz przeciwnie, specyfiki które w swoim składzie zawierają dużą ilość składników naturalnych, a do tego na przykład mocznik czy masło shea, nawilżają skórę i przyczyniają się do jej wygładzenia.

Raz lub dwa razy w tygodniu warto przeprowadzić w domowym zaciszu zabieg nawilżający; w drogeriach dostępne są specjalistyczne maski do skóry dłoni, można też użyć na przykład olejku arganowego, wmasować go w dłonie, po czym założyć rękawiczki. Po 20 minutach skóra będzie wyraźnie milsza w dotyku i gładsza. Dobrze jest także stosować peelingi, które złuszczą suchą warstwę naskórka i przygotują dłonie na zabiegi pielęgnacyjne.

Dieta, a skóra dłoni

Dieta ma ogromny wpływ na kondycję skóry, także tej na dłoniach. Zabiegi pielęgnacyjne mogą okazać się niewystarczające, jeśli w organizmie występują niedobory niektórych składników, między innymi magnezu, cynku, miedzi czy żelaza. Warto więc zadbać o odpowiednią podaż tych związków w diecie oraz stosować suplementy – w aptekach dostępnych jest mnóstwo produktów, które dedykowane są właśnie skórze oraz paznokciom. Nie bez znaczenia pozostaje także nawodnienie. Picie minimum 1,5 litra wody zapewni odpowiedni poziom nawilżenia oraz opóźni procesy starzenia; woda jest także niezbędna w procesie syntezy kolagenu, który odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry.